Europoslanci odsúdili závažné porušenia volebného zákona, vrátane zastrašovania voličov, manipulácie s hlasmi, zasahovania do činnosti pozorovateľov a médií, a údajnej manipulácie s elektronickými hlasovacími zariadeniami.
Za uznesenie hlasovalo 444 poslancov Európskeho parlamentu (EP), 72 bolo proti a 82 sa zdržalo hlasovania. Gruzínsko je kandidátska krajina EÚ a parlamentné voľby sa tam konali ešte 26. októbra, podľa europarlamentu neboli slobodné, spravodlivé a predstavujú ďalší prejav pokračujúceho demokratického úpadku krajiny, „za ktorý je plne zodpovedná vládnuca strana Gruzínsky sen“.
Oficiálne výsledky volieb, ktoré oznámila gruzínska ústredná volebná komisia, europoslanci neuznávajú a podľa nich by to malo urobiť aj medzinárodné spoločenstvo. Poslanci požadujú, aby sa voľby do roka zopakovali pod dôkladným medzinárodným dohľadom a s nezávislou volebnou správou.
V uznesení sa uvádza, že EÚ musí zaviesť sankcie a obmedziť formálne kontakty s gruzínskou vládou. EP tiež podporuje výzvy na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie obvinení z volebných manipulácií a zároveň chce, aby EÚ a jej členské štáty uvalili osobné sankcie na úradníkov a politických lídrov v Gruzínsku, ktorí sú zodpovední za porušovanie volebných zákonov a noriem.
Podľa nich ide najmä o premiéra Irakliho Kobachidzeho, starostu Tbilisi a generálneho tajomníka vládnucej strany Gruzínsky sen Kachu Kaladzeho, predsedu gruzínskeho parlamentu Šalvu Papuašviliho a bývalého premiéra a oligarchu Bidzinu Ivanišviliho.
Parlament v uznesení dôrazne odsudzuje aj údajné systematické zasahovanie Ruska do demokratických procesov v Gruzínsku prostredníctvom dezinformácií. Varovali tiež, že súčasná politika vládnej strany odďaľuje Tbilisi od jeho cesty smerom k Európskej únii.
Gruzínsky premiér vo štvrtok oznámil, že jeho krajina pozastavuje prístupové rokovania s Európskou úniou, a to do roku 2028. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na agentúru Interpress.
Gruzínsko v reakcii na „sériu útokov“ zo strany Bruselu zároveň odmieta aj všetky predvstupové fondy z EÚ, povedal Kobachidze.
Táto 3,7-miliónová krajina na Južnom Kaukaze (niekdajší zaužívaný názov: Zakaukazsko) má cieľ stať sa členom EÚ zakotvený aj v ústave, ale jej vzťahy s Bruselom sa za ostatné mesiace výrazne zhoršili. EÚ pred časom vyhlásila, že prístupový proces s Gruzínskom je zmrazený.
(tasr)