MARTIN - Princípy sokolského hnutia, jeho históriu a atribúty približuje výstava Pod krídlami Sokola.
V Múzeu kultúry Čechov na Slovensku Slovenského národného múzea (SNM) v Martine zoznamuje návštevníkov s fenoménom, ktorý mal medzi rokmi 1918 a 1938 na Slovensku až 50-tisíc priaznivcov.
Základom výstavy je súkromná kolekcia sokolských odznakov, doplnená textovo-obrazovými panelmi a predmetmi súvisiacimi s telovýchovnou organizáciou. „Patria k nim aj odznaky, ktoré slúžili na identifikáciu príslušníkov sokolského hnutia v každodennom živote. V situáciách, keď pravidlá neumožňovali nosenie uniformy – kroja,“ uviedla Kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
Každá telovýchovná jednota Sokol mala podľa nej vlastný odznak. „Príležitostné odznaky sa zhotovovali na pamiatku významných udalostí sokolského hnutia, napríklad všesokolských zletov a propagačných zájazdov. Tieto odznaky sú dnes predmetom zberateľského úsilia. Príkladom je obsiahla zbierka, ktorá je základom výstavy,“ dodala Kiripolská.
Telovýchovnú jednotu Sokol založili v roku 1862 v Prahe s cieľom pozdvihnúť fyzický a morálny rozvoj obyvateľstva. Okrem telesnej zdatnosti mala viesť svojich členov a členky k spravodlivému a čestnému správaniu, k aktivite, samostatnosti a schopnosti pomáhať. Sokol sa tak postupne stal symbolom národného hnutia, ktorého filozofia sa rozšírila po celom svete, po roku 1918 aj na Slovensko.
Výstava Pod krídlami Sokola je v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku SNM v Martine sprístupnená do 29. septembra.
(tasr, deh)