Prielom teraz alebo nikdy? Ukrajinci do masívneho útoku nasadili elitné rezervy

Mohutný ofenzívny nápor Kyjeva pokračuje. Podľa najnovších správ sa do operácií na južnom fronte zapojila jedna z najschopnejších a najlepšie vyzbrojených ukrajinských brigád. A ak sa potvrdia najnovšie správy o úspechoch na Záporožskom fronte, sily Kyjeva môžu stáť na prahu významného prielomu. Stále však platia vysokú cenu. A ak sa elita vyčerpá, zrejme ju nebude mať kto nahradiť.

F3WokCaWsAIu8vn Ilustračný záber. Foto: Mariusz Zarychta/Twitter

Pre rekapituláciu, najintenzívnejšie strety medzi ruskou a ukrajinskou armádou sa odohrávajú na zhruba siedmich miestach pozdĺž celého vyše 1200 kilometrov dlhého frontu. Bojuje sa na severovýchode Ukrajiny v Charkovskej oblasti pri meste Kupjansk pod kontrolou Ukrajiny, kde majú v posledných týždňoch navrch okupačné vojská, ktoré veľmi pomaly postupujú smerom k mestu.

Takisto sa bojuje o niečo južnejšie, na juhozápad od mesta Svatove, ktoré kontrolujú Rusi, neďaleko miesta, kde sa stretávajú hranice Charkovskej, Luhanskej a Doneckej oblasti. V tejto časti hlási územné zisky takisto skôr ruská armáda.

Na sever a na juh od zničeného mesta Bachmut je to o niečo komplikovanejšie, ofenzívne operácie a čiastočné zisky hlási skôr ukrajinská strana, no útočnú aktivitu vykazuje aj Moskva. Aktuálne sa vedú boje pri obciach Bohdanivka a Vesele (severne od Bachmutu) a v obci Kliščijivka južne od niekdajšieho vyše 70-tisícového mesta.

Menej intenzívne sa bojuje aj pri obci Avdijivka, severne od miliónového mesta Doneck, ktoré kontrolujú ruskí vojaci.

Ukrajinské špeciálne jednotky tiež podnikli operácie v blízkosti Chersonu, kde prekročili rieku Dneper a vytvorili predmostie pre ďalšie zložky armády. Podľa zahraničných zdrojov však ide skôr o odpútavanie pozornosti než reálny pokus o masívnejšiu ofenzívnu operáciu.

Pozornosť je upretá na Záporožský front. Ukrajinci sa chcú prebiť k moru

Zrejme najpozitívnejšou správou posledných dní bolo dobytie obce Urožajne v Doneckej oblasti ukrajinskými jednotkami. Informáciu, ktorú spočiatku vyhlásil Kyjev, neskôr potvrdili aj ďalšie zdroje.

V danej lokalite, ktorá sa nachádza na hraniciach medzi Doneckou a Záporožskou oblasťou, vedú sily Kyjeva od začiatku júna ofenzívne operácie, ktoré sa koncom ostatného mesiaca ešte zintenzívnili. Urožajne leží hneď vedľa ďalšej oslobodenej obce Staromajorske, ktorú Ukrajinci obsadili 27. júla.

Najdôležitejšia časť protiofenzívy však zrejme prebieha o necelých sto kilometrov juhozápadne, v blízkosti mesta Orechov, ktoré kontroluje Ukrajina. Už podľa skoršieho avíza z prostredia Pentagónu je cieľom Kyjeva prelomiť v tejto lokalite ruské línie, prekonať mínové polia a iné opevnenia a postupovať v smere k mestu Tokmak.

V prípade úspechov je cieľom Kyjeva postupovať k mestu Melitopoľ a získať prístup k Azovskému moru, v blízkosti miest, kde sa polostrov Krym spája so zvyškom ukrajinského územia. Modrožltá armáda by sa podľa informácií denníka New York Times chcela dostať k tomuto územiu aspoň na dosah delostrelectva.

Ukrajinci idú „all in“. Do bojov sa zapojili elitné jednotky

Dvetisícčlenná 82. letecká útočná brigáda, ktorá je nabitá bojovými vozidlami Marder a Stryker a britskými 69-tonovými tankami Challenger 2, sa očividne v posledných dňoch rozbehla okolo Robotyne v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny, napísal v stredu časopis Forbes.

Tieto tvrdenia podporujú aj informácie ruského vojnového kanála Rybar, ktorý upozornil na fotku tanku Challenger 2, ktorá bola zaznamenaná v blízkosti línie dotyku. „Ukrajinské médiá zverejnili fotografiu britského Challengeru 2 s klietkami nainštalovanými proti kamikadze dronom. Toto je prvý skutočný dôkaz o tom, že sa tieto vozidlá objavili v prvej línii: predtým ich bolo možné vidieť iba na cvičisku,“ uviedol na sociálnej sieti. Blogerský kanál doplnil, že tanky sú v službe spomenutej 82. leteckej útočnej brigády, ktorá sa v tejto lokalite pripojila k 46. a 118. brigáde.

Časopis Forbes píše, že tieto dve brigády boli jednými z posledných veľkých jednotiek, ktoré ukrajinský generálny štáb držal v zálohe. Po vyslaní týchto formácií do boja Ukrajinci výrazne zvýšili svoju palebnú silu pozdĺž jednej z hlavných osí protiofenzívy a zároveň aj šance na zrýchlenie postupu a väčšie územné zisky.

Krok Kyjeva môže priniesť ovocie. Črtá sa prielom

Viacerí vojnoví blogeri upozorňujú, že od zapojenia elitných jednotiek ukrajinská armáda v orechovskom sektore výrazne postúpila vpred. Nemecký vojnový reportér Julian Röpcke napísal pre denník Bild, že novonasadenej jednotke sa pri obci Robotyne podarilo preraziť ruské obranné línie, pričom sa im to malo podariť najmä vďaka obrneným transportérom Marder, ktoré Kyjevu dodal Berlín.

Podľa vojnových blogerov, na ktorých sa denník odvoláva, sa Ukrajincom v danej oblasti podarilo preniknúť až do pásma, kde už Rusi nestihli rozmiestniť míny. To by po oficiálnom potvrdení správy oboma stranami bolo významným úspechom a veľmi sľubnou pozíciou pre ďalší ukrajinský postup. Mínové polia v spojení so samovražednými dronmi totiž robili ozbrojeným silám Ukrajiny v posledných týždňoch veľké problémy.

Julian Röpcke na Twitteri uviedol, že ukrajinské jednotky sa už nachádzajú v obci Robotyne, pričom údajne kontrolujú severnú časť obce.

Tieto tvrdenia o prítomnosti modrožltej armády v dedine podporil aj ruský vojnový kanál Rybar: „Oddiely 82. brigády, posilnené 46. a 118. brigádou, sa pokúsili postúpiť smerom na Robotyne, ale situácia na severovýchodnom okraji zostáva rovnaká: táto časť obce sa nachádza v šedej zóne (oblasť, ktorá nie je pod jasnou kontrolou jedného z aktérov, pozn. red.).“

Ďalší proukrajinský vojnový kanál OSINTdefender zdieľal video, ktoré údajne zobrazuje ostreľovanie ukrajinských vojakov v severnej časti obce. K záznamu pripojil aj komentár: „Ruské zdroje zverejnili zábery, ktoré ukazujú ostreľovanie ukrajinských síl v severnej časti osady Robotyne v regióne Záporožie, čo naznačuje, že mesto je teraz v šedej zóne, pričom aspoň časť je pravdepodobne pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl.“

Postup dokazujú aj ďalšie videá šíriace sa Twitterom. V štvrtok sa stal virálnym záznam, na ktorom vidieť, ako ukrajinský vojak zostrelil ruský útočný vrtuľník Kamov Ka-52 údajne systémom RBS-70 MANPADS.

Ak operácia v niektorom bode zlyhá, brigády možno nebude mať kto nahradiť

Podľa časopisu Forbes je však nasadenie elitnej brigády s hojným počtom západnej techniky nielen dobrou, ale zároveň aj zlou správou.

Nápor novonasadených jednotiek v okolí Robotyne by podľa neho mohol viesť k rýchlym a významným ziskom pre sily Kyjeva. Periodikum však dodáva, že ak Rusi pri Robotyne dokážu udržať pravdepodobne veľký, ale len dočasný nárast ukrajinskej bojovej sily, mohli by sa nakoniec ocitnúť v pozícii, v ktorej budú môcť Ukrajincom úder vrátiť.

Ani elitné jednotky totiž nemôžu vydržať bojovať večne. Keď sa 46. a 82. brigáda stiahnu, aby si oddýchli, zresetovali sa a opravili, je celkom pravdepodobné, že nebudú existovať rovnako silné nové brigády, ktoré by ich nahradili, poukazuje prestížny časopis. Navyše pripomína, že tento problém nemá armáda len v orechovskom sektore, ale aj v ďalších oblastiach, napríklad pri oslobodenom Urožajnom. Protiofenzíva by v prípade vyčerpania elitných formácií a veľkých strát techniky mohla stratiť dynamiku.

Okrem audiovizuálnych záznamov, ktoré deklarujú ukrajinský postup sa totiž hromadia aj zábery zničenej ukrajinskej techniky. Video, na ktorom je možné vidieť takmer tri desiatky odstavených bojových vozidiel ukrajinskej armády v blízkosti dobytej dediny Staromajorske, to iba podčiarkuje.

Koketovanie s myšlienkou výmeny územia za uzavretie mieru a členstvo v NATO

Zrejme aj pre správy z frontu a uvedomeniu si obrovských nielen peňažných a materiálnych, ale aj ľudských nákladov na pokračovanie ukrajinskej protiofenzívy, začínajú nad možnosťou urovnania konfliktu aj za cenu územných strát uvažovať aj funkcionári NATO. Do povedomia verejnosti sa pred dvoma dňami dostalo vyjadrenie človeka z vyšších kruhov vedenia Severoatlantickej aliancie, ktoré napriek tomu, že nejde o oficiálne stanovisko NATO, naznačuje, o čom sa v kuloároch Aliancie môže diskutovať.

Vedúci kancelárie generálneho tajomníka NATO Stian Jenssen vyvolal vášne vyjadrením, že Ukrajina by sa mohla stať členom Aliancie (čo by sa pravdepodobne rovnalo aj uzavretiu mieru, pozn. red.) výmenou za to, že sa vzdá časti svojho územia. Jenssen, ktorý je na svojom súčasnom poste v NATO od roku 2017, sa tak vyjadril v rozhovore pre nórske noviny Verdens Gang, no zdôraznil, že takéto rozhodnutie by mal prijať samotný Kyjev.

Biely dom však podobné myšlienky nateraz poprel. „Nič na tom nie je. To nie je presné,“ uviedol pre novinárov hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Je na Ukrajine, aby rozhodla, kedy sú vhodné podmienky na to, aby sa pripojila k akýmkoľvek rokovaniam, zopakoval vo štvrtok posolstvo Bieleho domu aj šéf NATO Jens Stoltenberg a zdôraznil nezmenený postoj aliancie po vyjadrení svojho kolegu.

„Sú to Ukrajinci, a len Ukrajinci, ktorí môžu rozhodnúť, kedy budú vytvorené podmienky na rokovania, a ktorí môžu pri rokovacom stole rozhodnúť o prijateľnom riešení,“ povedal Stoltenberg.