Ukrajinská protiofenzíva je zatiaľ mimoriadne krvavá a vojensky neúspešná. Aj keď Kyjev nezverejňuje informácie o presných počtoch obetí a zranených, reportáže zahraničných denníkov ukazujú, že každý deň sú z boja vyradené stovky ukrajinských vojakov. Najnovšie vzbudzujú vojakom hrôzu, okrem delostrelectva a vrtuľníkov, najmä míny. V tomto texte nájdete odhady počtov obetí, aj opisy hrôz, ako Rusi ničia ukrajinské ofenzívne pokusy.
Ukrajinská protiofenzíva, ktorú ozbrojené sily spustili začiatkom júna neslávi taký úspech, ako tá minuloročná. Armáda minulý týždeň operácie ešte zintenzívnila, a to aj pre obavy zo straty západnej podpory pre ofenzívnu iniciatívu Kyjeva. Odmenou však boli len malé územné zisky v smere z Orechova k obci Robotyne v Záporožskej oblasti a o pár štvorcových kilometrov zatlačili protivníka aj v okolí Bachmutu.
Za dva mesiace nepostúpili ani na jednom mieste na zhruba 100-kilometrovom fronte o viac ako 10 kilometrov, píše z prvej línie reportérka denníka New York Times Carlotta Gallová.
Zrejme najvýraznejším úspechom posledných dní, ktorý vyzdvihol aj prezident Zelenskyj, bolo dobytie dediny Staromajorske, ktorá sa nachádza v Doneckej oblasti, tesne pri hranici so susednou Záporožskou oblasťou.
Our South!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 27, 2023
Our guys!
Glory to Ukraine!
🇺🇦🇺🇦🇺🇦 pic.twitter.com/GUg83fXEk0
Rusi sa zúrivo bránili, ale v posledný júlový štvrtok sa ich obrana skončila, keď sa vzdali a Ukrajinci vyhlásili víťazstvo, opisuje reportérka. „Niektorí utiekli, niektorí zostali,“ cituje slová veliteľa útoku z 35. ukrajinskej námornej brigády. „Brali sme aj zajatcov,“ dodal vojenský hodnostár.
Kľúčom k úspechu bolo podľa neho oslabenie vôle ruských vojakov bojovať. Prvým znakom ruského kolapsu bolo, keď 20 vojakov opustilo svoje pozície po tom, ako sa sťažovali, že neprišli posily, povedal reportérke. Ukrajinci následne zdvojnásobili svoj útok frontálnym útokom s dvoma prápormi pozdĺž štyroch ulíc.
Front zostáva takmer nepriechodný. Problémom posledných týždňov sú zamínované polia
Napriek úspechu v Staromajorsku, vojaci na iných miestach v teréne reportérke vraveli, že ruská obrana a palebná sila zostávajú hrozivé a miestami nepriechodné.
Rusi totiž okrem letectva a delostrelectva využívajú aj ďalšie zbrane. Samovražedným dronom sa Štandard venoval v osobitnom článku. Menej sa však hovorí o tom, aké problémy spôsobujú Ukrajincom míny a skryté výbušniny.
V Staromajorsku ruskí vojaci vykopali pod domami v dedine bunkre s viacerými východmi, takže dom pri útoku vybuchne ako mravenisko, povedal reportérke ukrajinský veliteľ. Pri útoku na takýto dom prišiel o jedného zo svojich najlepších mužov.
Iná jednotka so špeciálnym operačným výcvikom v júni útočila na ruské pozície v dedine na západnej časti frontu, no utrpela počas štyroch dní útokov také ťažké straty, že sa musela bez úspechu stiahnuť, opisuje Carlotta Gallová pre New York Times.
Po tom, čo väčšinu ich obrnených vozidiel zničilo v prvý deň ruské delostrelectvo, prehodnotili svoj plán a k dedine sa priblížili pešo cez zamínovanú líniu stromov. Odmínovači vyčistili úzku cestu a prví vojaci dosiahli ruské pozície a zosadli do zákopu. To, čo sa dialo potom zachytili drony. Videozáznamy americký denník overil.
„Zákopy boli zamínované,“ povedal veliteľ útoku. „Naši chlapci začali skákať do zákopov a vybuchovať,“ dodal. Ruské sily to sledovali a na diaľku odpálili míny, povedal.
Tí, ktorým sa podarilo mínam vyhnúť, sa dostali pod útok viacerých samovražedných bezpilotných lietadiel. „Vyzeralo to, akoby mali na každého človeka jeden dron,“ uviedol veliteľ danej jednotky.
Aj keď z reportáže nie je jasné, ktoré video zachytáva túto udalosť, na Twitteri sa šíri najmä jedno, ktoré by mohlo zodpovedať popisu udalosti.
A death trap for the AFU: an AFU assault group jumps into a trench and gets blown up by mines. pic.twitter.com/WIkYZuhOe3
— Gabi Chivas (@Gabi_Chivas) July 7, 2023
Odmínovacie technológie sú pozadu
Ukrajinský ofenzívny tlak odhalil dôležitosť rozsiahlych mínových polí aj odmínovacích technológií. Míny sa momentálne javia ako jedna z kľúčových prekážok, ktoré zatiaľ rozhodujú o tom, že sa Rusi pomerne úspešne bránia. Už v júnovej počiatočnej fáze protiofenzívy pre ne utrpeli ukrajinské sily značné straty.
Podľa Roba Leeho, vedúceho pracovníka Foreign Policy Research Institute vo Filadelfii, Rusko rozmiestnilo mínové polia „inovatívnym spôsobom“ ako súčasť viacerých obranných línií. Povedal, že hoci v posledných dňoch Ukrajina zapojila do protiofenzívy na juhu Ukrajiny väčšinu svojich záložných jednotiek, ako aj tanky a odmínovacie vozidlá, tempo ukrajinského postupu je stále veľmi pomalé. Na juhu získala armáda približne 5 štvorcových kilometrov, cituje ho denník New York Times. Dodajme, že na severe zase posilnili Rusi. Takýto priebeh ofenzívy spĺňa to, o čom už dávnejšie hovorí John Mearsheimer, že ofenzíva jednej strany sa rýchlo mení na protiofenzívu strany druhej, videli sme to už pri ruskej ofenzíve začiatkom tohto roku.
Opakuje sa to aj teraz. Keď ukrajinské sily nasadili odmínovacie vozidlá, aby vyčistili cestu cez polia, vystavili sa ruským protitankovým zbraniam, ktoré na nich protivník takticky nasadil, skonštatoval Lee.
Mick Ryan, generálmajor austrálskej armády vo výslužbe, ktorý pôsobí v think tanku Lowy Institute, zase upozorňuje, že technológia odmínovania sa v posledných desaťročiach nevyvíjala tak rýchlo ako napríklad používanie bezpilotných lietadiel či presne navádzaných rakiet.
„Ukrajina potrebuje projekt Manhattan na odmínovanie,“ povedal s odkazom na program, ktorý Spojené štáty spustili počas druhej svetovej vojny na vytvorenie atómovej bomby.
Každý vydobytý kus zeme stojí kvantá mŕtvych a ranených
Z obrazu, ktorý aktuálne poskytujú sociálne siete i zahraniční reportéri sa momentálne zdá, že Ukrajinci strácajú v týchto dňoch a týždňoch jednoznačne viac techniky než nepriateľ. No zrejme to neplatí iba o technike. Správy z frontu naznačujú, že aj počty mŕtvych a ranených vojakov sú vysoké.
Reportérke Carlotte Gallovej opisovalo svoje príbehy viacero vojakov. Navštívila aj ukrajinské ošetrovne, kde prinášali desiatky ranených a zmrzačených bojovníkov.
Istý vojak, ktorý utrpel otras mozgu, jej nedávno opísal, ako bol jeho prápor zdecimovaný, keď sa dostal pod ruskú delostreleckú a tankovú paľbu. Povedal, že v jednej bitke, na ktorej sa zúčastnila jeho jednotka, zaútočili ukrajinskí vojaci na 10 obrnených vozidlách MaxxPro americkej výroby, ale len jedno sa vrátilo.
„Zasiahla ich protitanková paľba,“ povedal. „Boli vypálené. Chlapi to neprežili,“ dodal. Ako dodal, za niečo vyše mesiaca mal jeho prápor toľko mŕtvych a zranených, že na frontovej línii zostalo len 10 mužov.
Ďalší vojak pod prezývkou Oleksij, ktorý vstúpil do armády minulý rok, uviedol, že jeho jednotka takisto utrpela ťažké straty, keď ruskí vojaci navádzali na ich pozície delostreleckú paľbu a letecké bomby.
„Strieľali do nás ako na strelnici,“ povedal. „Nad nami lietal dron a korigoval delostreleckú paľbu,“ opisoval s dodatkom, že sa vtedy s jednotkou nachádzali v dobytých ruských pozíciách, obkľúčených mínovými poľami, a ruské sily ich držali v zovretí pod neustálym dohľadom dronov.
Dodal, že potrebujú viac zbraní: „Keby vojaci vedeli, že máme dobré zásobovanie a koordinovanú podporu zozadu, obsadili by sme viac územia.“
Poľné nemocnice pracujú na plný výkon
Veľkosť ukrajinských strát vidieť aj v poľných nemocniciach. Stabilizačné body, dočasné zdravotnícke stanovištia, umiestnené v blízkosti frontovej línie, ktoré zabezpečujú kritickú život zachraňujúcu starostlivosť, neustále prijímajú množstvá vojakov zranených v bojoch, približuje Gallová v ďalšej reportáži pre americký denník. Ich počet bol podľa lekára zo strediska v blízkosti južného Záporožského frontu v poslednej dobe „kolosálny“.
Reportérka New York Times píše, že stabilizačné stredisko vybavené štyrmi operačnými stolmi vybavuje ranených z viacerých brigád zapojených do protiofenzívy a už dva mesiace nepretržite pracuje. Obete prichádzali nárazovo a v niektoré dni v nepretržitom slede, doplňuje. Ruské zdroje hovoria, že od začiatku prebiehajúcej ofenzívy zabili Rusi asi 30-tisíc ukrajinských vojakov. Číslo je, samozrejme, súčasťou informačnej vojny, preto ho možno považovať za zveličené, otázkou je o koľko.
Ukrajinskí lekári v spomínanej reportáži uviedli, že od začiatku protiofenzívy evidujú desiatky zranení spôsobených mínami a šrapnelmi, no len málo strelných rán spôsobených ruskými guľkami.
„Asi 10 rakiet z granátometu dopadlo neďaleko nás,“ povedal reportérke 51-ročný vojak Batya zo 110. brigády a opísal útok na ich pozíciu. Opísal, ako vzal lekárničku a vybehol na pomoc zraneným. V najbližšom bunkri narazil na prvého zraneného vojaka a obviazal mu tvár a ruky. Potom našiel svojho 57-ročného priateľa, ktorého so zranením hrudníka vtiahli do zákopu.
Počas nasledujúceho dňa podnikla 110. brigáda ďalšie výpady, pri ktorých utrpela ťažké straty. V noci boli všetky štyri stoly obsadené vojakmi s ťažkými zraneniami nôh. Nasledujúce ráno vojaci vyniesli časti tiel v čiernych vreciach na likvidáciu, opisuje Gallová.
Približuje, že podľa niektorých lekárov v minulom roku videli v bojoch horšie straty. Jeden z nich povedal, že počas protiofenzívy v Chersonskej oblasti ošetrovali až 250 ľudí denne, píše v reportáži.
V prvých mesiacoch po minuloročnej ruskej invázii mnohí vojaci nemali panciere ani prilby a utrpeli často smrteľné zranenia hlavy a hrudníka, píše Gallová s odvolaním sa na slová doktora Andrija Komarinetsa, vedúceho zdravotníckej služby 110. brigády. Ten reportérke povedal, že teraz má každý nepriestrelnú vestu, ale novou hrozbou sú ruské míny.
„Nástražné míny umiestnili na svojich mŕtvych, aj na našich mŕtvych. Zamínovali všetko, čo sa dalo,“ povedal o ruských silách. „Naši muži vstúpia do (dobytého) bunkra a (Rusi) ho odpália na diaľku. Majú veľa výbušnín,“ dodal.
O množstve vojakov vyradených z boja svedčí aj hrozivé číslo z ukrajinských nemocníc
Aj keď Ukrajinci z rôznych dôvodov nezverejňujú oficiálnu štatistiku o počte mŕtvych a ranených vojakov, respektíve oficiálne čísla nezodpovedajú realite, podobné príbehy z frontu ukazujú, že čísla sú zrejme vysoké. New York Times s odvolaním na západných predstaviteľov uviedol, že padlých bojovníkov môže byť značne nad 100-tisíc. Kanadský diplomat, ktorý si neželal byť menovaný, v rozhovore s redaktorom Štandardu uviedol dvojnásobné číslo: až 200-tisíc mŕtvych a 500-tisíc zranených, z toho tretina ťažko, a to všetko len na ukrajinskej strane. Preveriť tieto čísla nie je možné.
O veľkom počte ranených vojakov vyradených z boja zase svedčí nedávna hrozivá štatistika, ktorú približuje americký denník Wall Street Journal. Ten píše, že podľa odhadov protetických firiem, lekárov a charitatívnych organizácií prišlo od začiatku vojny o jednu alebo viac končatín medzi 20- až 50-tisíc Ukrajincov. Takéto čísla odrážajú spôsob, akým Rusko vedie vojnu, pričom vo veľkej miere využíva míny a delostrelectvo, rakety a útoky bezpilotných lietadiel, ktorých terčom sú vojaci aj civilisti, dopĺňa.
Na porovnanie uvádza, že približne 67-tisíc Nemcov a 41-tisíc Britov muselo podstúpiť amputáciu počas prvej svetovej vojny, keď bol tento zákrok často jediným možným, ako zabrániť smrti. Amputáciu podstúpilo menej ako dvetisíc amerických veteránov invázie do Afganistanu a Iraku.
Skutočný počet môže byť ešte vyšší. Niektorí sú podľa informácií denníka amputovaní až niekoľko týždňov alebo mesiacov po zranení. A vzhľadom na prebiehajúcu protiofenzívu môžu tieto čísla rýchlo rásť. To je zároveň v súlade s tvrdeniami lekárov z frontu. Vojaci sú teraz lepšie chránení a je menej mŕtvych, ale nastražené nášľapné míny v kombinácii so vzdušnou podporou a delostrelectvom si aj tak vyberajú svoju daň.