O možnom úspechu ukrajinskej protiofenzívy, ktorá sa spustila začiatkom júna sa začína čoraz viac pochybovať aj v najvyšších západných kruhoch. Podľa predstaviteľov amerických tajných služieb nedosiahnu Ukrajinci hlavný cieľ ofenzívy – dobytie Melitopoľa a prerušenie ruského pozemného koridoru. Mnohí sa pýtajú, prečo sa útočí na viacerých miestach frontu a nenastal mohutný nápor iba v jednom úseku, kde by bola šanca prelomiť ruskú obranu. Správy z Robotyne však naznačujú, že k masívnejšej operácii by ešte len mohlo v najbližších dňoch dôjsť.
Kyjev podniká ofenzívne výpady vo viacerých lokalitách – napríklad v blízkosti Chersonu, kde sa jednotkám podarilo prekročiť Dneper či v okolí Bachmutu a severne od mesta Doneck. Hlavná pozornosť sa však momentálne sústreďuje na úsek frontu nachádzajúci sa pri Ukrajincami oslobodených obciach Urožajne a Staromajorske a na lokalitu pri maličkej obci Robotyne.
Ofenzíva sa v týchto miestach vedie najmä z dôvodu jej hlavného cieľa, ktorým je prerušiť pozemné prepojenie medzi Moskvou a Krymom resp. Ruskom dobytými územiami v Záporožskej oblasti. Práve v tejto časti frontu to má armáda najbližšie k pobrežiu Azovského mora.
Kľúčovým je najmä mesto Melitopoľ, pretože sa považuje za vstupnú bránu na Krym. Mesto sa nachádza na križovatke dvoch dôležitých diaľnic a železničnej trate, ktoré umožňujú Rusku presúvať vojenský personál a vybavenie z polostrova na ďalšie okupované územia na juhu Ukrajiny.
Rusi sa sťahujú z Robotyne
Pre malé územné zisky a pomalý postup sa operácie ukrajinskej armády koncom júla v týchto dvoch úsekoch 1200 kilometrov dlhého frontu zintenzívnili. Výsledkom snaženia bolo oslobodenie obcí Staromajorske (približne 27. júla) a Urožajne (16. augusta), ktoré sa nachádzajú v Doneckej oblasti, niekoľko stoviek metrov od hranice so Záporožskou oblasťou.
Podľa správ zahraničných vojenských blogerov postupuje modrožltá armáda aj v západnejšom Orechovskom sektore v smere na mesto Tokmak, kde jednotky už skôr obsadili časť obce Robotyne. Najnovšie informácie z frontu dokonca hovoria o tom, že ruská armáda sa z dediny postupne sťahuje.
„Ruské zdroje hlásia, že ich sily sa teraz stiahli z osady Robotyne v Záporožskej oblasti, pričom ukrajinské zložky údajne oslobodili najmenej 50 percent mesta a vstúpili do centrálneho sektora,“ napísal kanál OSINTdefender.
🤫 Scheduled combat operations are underway in Robotyne, – Ministry of Defense
— Slava Ukraini 🇺🇦 Making Spaces Great Again 🛸 (@Heroiam_Slava) August 21, 2023
Our units succeeded in the direction of southeast of Robotyne and south of Mala Tokmachka, Zaporizhzhia region.
The enemy tried to regain lost ground east of Robotyne in Zaporizhzhia region. But to… pic.twitter.com/V6i4Vj9Roz
Napriek čiastkovým úspechom panuje v západných kuloároch skepsa
Podľa odhadov amerických tajných služieb sa Ukrajincom v rámci tohtoročnej ofenzívy nepodarí dosiahnuť kľúčové juhovýchodné mesto Melitopoľ. Pre americký denník Washington Post to uviedli ľudia oboznámení s hodnotiacim dokumentom tajných služieb. V prípade, že by sa tieto odhady ukázali ako správne, znamenalo by to, že Kyjev s najväčšou pravdepodobnosťou nesplní svoj hlavný cieľ – prerušiť ruský pozemný koridor na Krym a dostať sa k moru.
Ukrajinské sily, ktoré sa tlačia k Melitopoľu z dedinky Robotyne vzdialenej viac ako 50 kilometrov, zostanú niekoľko kilometrov pred mestom, uviedli americkí predstavitelia.
Chmúrne hodnotenie situácie na ukrajinskom fronte sa zakladá na brutálnej zručnosti Ruska pri obrane okupovaného územia prostredníctvom mínových polí a zákopov, píše ďalej Washington Post. Denník zároveň upozorňuje, že v Kyjeve a západných hlavných mestách pravdepodobne vzbudí takýto výsledok vášne a otázniky, prečo protiofenzíva, do ktorej sa investovali desiatky miliárd dolárov západných zbraní a vojenského vybavenia, nesplnila svoje ciele.
Kritika taktiky
Noviny Financial Times v nedeľu informovali aj o pochybnostiach amerických spravodajských služieb o tom, ako Ukrajinci ofenzívu riadia.
Jeden bod napätia medzi predstaviteľmi Spojených štátov a Ukrajiny sa podľa denníka zameriaval na rozmiestnenie síl. Americkí predstavitelia údajne vyzývali Ukrajinu, aby sa menej bála rizika a plne nasadila svoje sily na hlavnú os protiofenzívy na juhu a prestala sa sústreďovať na východ, kde pôsobí takmer polovica jej síl.
Ukrajina však namiesto toho nasadila niektoré zo svojich najlepších bojových jednotiek do bitky o znovudobytie Bakhmutu, doplňujú noviny.
Podobne kritický názor na ukrajinskú stratégiu vedenia boja má aj nemecký vojnový reportér Julian Röpcke, ktorý nedávno napísal, že žasne nad tým, ako mu „ľudia už jedenásť týždňov hovoria, že posielať na front jeden prápor za druhým – vždy, keď ten predchádzajúci zdecimovali Rusi – je oveľa múdrejšie a starostlivejšie rozhodnutie ukrajinského generálneho štábu, ako ísť all-in a nasadiť desať prielomových brigád súčasne, aby premohli Rusov, prerazili ich obrannú líniu a obkľúčili ich, aby spôsobili veľkú náhlu zmenu frontových línií a možný kolaps inváznej armády“.
Amazed how people tell me for eleven weeks now, sending one battalion after another to the front – always, after the prior one was decimated by the Russians – is a much smarter and more caring decision by the Ukrainian general staff than going all-in and deploying ten…
— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) August 19, 2023
Majú raketové útoky na strategické miesta na Kryme zmysel?
Ukrajinská armáda okrem spomínaných operácií zintenzívnila v posledných týždňoch aj útoky na mosty vedúce na Krym vrátane významného mosta spájajúceho okupovaný polostrov s ruskou pevninou. Tiež významne zvýšila počet útokov na sklady munície a vojenské zoskupenia na Kryme. Pribúdajú tiež počty útokov dronmi na ruskom území, ku ktorým sa však oficiálne nehlási.
Predstavitelia USA však podľa spravodajského webu CNN pochybujú o význame týchto operácií, najmä čo sa týka úderov na strategické lokality na Kryme. Považujú ich za rozptýlenie alebo dokonca plytvanie cennými zdrojmi, píše portál.
„Trochu to vyviedlo Rusov z rovnováhy, ale nerobí to nič rozhodujúce. (…) Pre každého by bolo pravdepodobne lepšie, keby sa sústredili len na protiofenzívu,“ cituje CNN vysokého predstaviteľa ministerstva obrany.
Americký spravodajca však s odkazom na predstaviteľa západných spravodajských služieb taktiež pripomína, že tieto útoky spomalili a skomplikovali zásobovanie Ruska a logistické manévre. A ďalší americký predstaviteľ pre CNN uviedol, že ak Ukrajinci nakoniec dokážu prelomiť rozsiahlu ruskú sieť obranných línií a pokročiť vpred, potom zameranie sa na muničné sklady a zásobovacie linky na Kryme bude prospešné pre protiofenzívu ako celok.
Masívna operácia sa už začala alebo visí na vlásku. Povolané boli najlepšie jednotky
To, čoho sa západní predstavitelia dožadujú, by však čoskoro mohlo prísť. Ako už denník Štandard informoval minulý týždeň, ukrajinská armáda s najväčšou pravdepodobnosťou povolala elitnú dvetisícčlennú 82. leteckú útočnú brigádu, ktorá obsluhuje množstvo západných strojov, ako napríklad bojové vozidlá pechoty Marder a Stryker či 69-tonové tanky Challenger dodané Kyjevu Spojeným kráľovstvom.
Do bojov sa podľa časopisu Forbes aj zahraničných vojnových kanálov údajne zapojila práve v Orechovskom sektore, kde zdroje oboch bojujúcich strán hlásia postup ozbrojených síl Ukrajiny a postupné získavanie kontroly nad obcou Robotyne.
Blogerský kanál Rybar doplnil, že elitný útvar, sa v tejto lokalite pripojil k 46. a 118. brigáde. Prvá spomenutá spolu s novonasadenou 82. brigádou sú pritom jednými z posledných veľkých jednotiek, ktoré ukrajinský generálny štáb držal v zálohe, doplňuje Forbes. Ich nasadenie je podľa časopisu nielen dobrou, ale aj zlou správou, keďže ich nemusí mať kto nahradiť.
Ukrajinskú armádu pritom k cieľu čaká ešte množstvo kilometrov.
Cesta k Melitopoľu je mimoriadne náročná a aj opätovné získanie bližších miest, ako je Tokmak, bude ťažké, cituje denník Washigton Post Roba Leeho, vojenského analytika z Foreign Policy Research Institute.
„Rusko tam má tri hlavné obranné línie a potom opevnené mestá,“ povedal Lee. „Nie je to len otázka toho, či Ukrajina dokáže prelomiť jednu alebo dve z nich, ale či dokáže prelomiť všetky tri a či potom bude mať dostatok síl na to, aby dosiahla niečo významnejšie, ako napríklad obsadenie Tokmaku alebo niečo ďalšie,“ uzavrel.
Rusi sú pred bránami 30-tisícového Kupjansku
Na záver sa tiež žiada doplniť, že zatiaľ čo je pozornosť upriamená najmä na ukrajinskú protiofenzívu a dosiahnuté úspechy, ruské zisky na severovýchode Ukrajiny sú dosť prehliadané. Ruské vojenské kanály v pondelok upozornili, že vojská Moskvy obsadili dedinu Synkivka, ktorá je v absolútnej blízkosti len donedávna takmer 30-tisícového mesta Kupjansk. Blogeri doplnili, že ukrajinská administratíva už vraj opustila mesto.
Správu zatiaľ nepotvrdili ďalšie nezávislé zdroje, no Inštitút pre štúdium vojny (ISW) už niekoľkokrát vo svojich hodnotiacich analýzach písal, že Rusi dosahujú v tejto oblasti územné zisky. Podľa ISW, ktorý o tom informoval na základe tvrdení ruských orgánov, vstúpila armáda do Synkivky a začala o ňu zvádzať boje ešte 17. augusta.
Kharkiv/Luhansk Axis:
— ISW (@TheStudyofWar) August 21, 2023
Russian forces continued offensive operations NE of #Kupyansk on August 20 but made no confirmed gains. Geolocated footage published on August 20 indicates that Russian forces made marginal advances NW of #Kreminna. https://t.co/kK7aykDazA https://t.co/vRw0SRD30t pic.twitter.com/ymnnqel6Ss