TRENČÍN – Na Brezine pri Pamätníku umučených si v stredu pripomenuli 79. výročie SNP.
Slovenské národné povstanie bolo ozbrojené povstanie domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie Slovenskej republiky.
Dnes, 6. septembra, si už jeho 79. výročie tradične pripomenuli pri Pamätníku umučených na trenčianskej Brezine, kde za zvuku smútočného chorálu niekoľkí vzácni predstavitelia položili vence.
Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnili poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja i Mestského zastupiteľstva v Trenčíne, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, predstavitelia Zväzu protifašistických bojovníkov a predstavitelia OZ Slovenskej republiky. Nechýbali ani žiaci trenčianskych základných škôl, pre ktorých predstavuje SNP veľký historický odkaz.
„Slovenské národné povstanie bolo vzburou proti diktatúre a neľudskosti režimu reprezentované nielen nacistickým Nemeckom, ale aj domácimi kolaborantami. Čoskoro tu máme parlamentné voľby a spoločnosť je dnes rozpoltená. Veľkým ponaučením z SNP je fakt, že v tomto principiálnom boji museli spájať sily aj ľudia s odlišnými politickými názormi,“ uviedol v príhovore poslanec mestského a krajského zastupiteľstva Tomáš Vaňo.
Na Brezine v lokalite Dušová dolina, Vápenice a Široké bolo objavených a exhumovaných 7 hrobov. V nich bolo 69 obetí. Všetci boli bosí, nahí alebo len nepatrne oblečení a ich telá niesli stopy po mučení.
„V žiadnych iných krajinách okolo nás, či je to Poľsko, Česko, Francúzsko, krajiny bývalej Juhoslávie nie sú také snahy o revíziu výsledkov odbojového hnutia ako u nás na Slovensku vo vzťahu k Slovenskému národnému povstaniu. V iných krajinách je jedno, či bojovali na strane západu alebo východu, ale je dôležité, že bojovali. Bojovali proti fašizmu a nacizmu a došlo tu k zjednoteniu všetkých zložiek. Chcel by som veľmi pekne poďakovať mestu Trenčín a všetkým predstaviteľom, že každý rok pripraví túto udalosť. Česť pamiatke hrdinom Slovenského národného povstania,“ poznamenal v príhovore zástupca Protifašistických bojovníkov v Trenčíne Miroslav Malay.