Na starobné penzie za pol roka chýbalo 1,7 miliardy eur, opäť pomohli aj peniaze určené na iné účely

pexels-pixabay-259249 Ilustračný záber. Foto: Pixabay

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov presunula Sociálna poisťovňa v prvom polroku tohto roka 1 miliardu 265 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia. Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž takmer o 1,73 miliardy eur vyššie ako príjmy tohto fondu.

Po využití minuloročného prebytku v tomto fonde vo výške 632,7 milióna eur tak ku koncu júna v starobnom dôchodkovom fonde chýbala 1 miliarda 93 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až jún tohto roka.

Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 620 miliónov eur z rezervného fondu solidarity a ďalších 410 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia. Fond poistenia v nezamestnanosti na starobné penzie prispel čiastkou 150 miliónov eur, z fondu úrazového poistenia poisťovňa vzala 70 miliónov eur a z fondu garančného poistenia ďalších 15 miliónov eur.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za prvých šesť mesiacov tohto roka predstavovali 4,44 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,72 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových dávok.

(sita)


Ďalšie články