Smer sa stal oficiálnym víťazom volieb, potvrdila štátna komisia. Prezidentka v pondelok poverí Fica zostavením vlády

Predèasné parlamentné vo¾by na Slovensku Foto: Pavol Zachar/TASR

DEŇ PO VOĽBÁCH NA SLOVENSKU SME SLEDOVALI ONLINE

Počas povolebnej nedele sme vám prinášali postrehy z politických diskusií a reakcie politikov na oficiálne výsledky volieb.

17:21 Na Slovensku je šanca, aby vznikla opäť stabilná vláda, vyhlásil šéf maďarského rezortu diplomacie.

Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó vyjadril v nedeľu v súvislosti s parlamentnými voľbami na Slovensku radosť z toho, že „ľudia v nespochybniteľne demokratických voľbách rozhodli jasne“. Šéf maďarskej diplomacie na Facebooku napísal, že výsledky volieb otvárajú šancu na to, aby na Slovensku opäť vznikla stabilná vláda a aby sa ďalej rozvíjali slovensko-maďarské vzťahy.

„Všetky úspechy, ktoré v posledných rokoch pomohli vzťahom medzi oboma krajinami, ako napríklad výstavba mostov či otvorenie hraničných priechodov, sú výsledkom dohôd uzavretých s bývalou vládou Roberta Fica,“ zdôraznil maďarský minister.

Szijjártó ďalej podčiarkol, že o vojne, migrácii a rodových otázkach uvažuje Fico rovnako ako Maďarsko. „Jeho víťazstvo ponúka vážnu šancu na posilnenie spojenectva v rámci Vyšehradskej štvorky (V4)“, dodal. „Blahoželáme a prajeme veľa úspechov!“ dodal Szijjártó po slovensky na záver svojho statusu.

17:00 „Ľudia demokraticky rozhodli a ja ich voľbu plne rešpektujem,“ uviedol úradnícky premiér Ódor. Výsledok predčasných parlamentných volieb považuje za zrkadlo našej spoločnosti.

„Je potrebné, aby sme sa doň všetci spoločne, úprimne a hlboko pozreli a položili si spoločne otázku, akou krajinou sme. Odpoveď sa, pochopiteľne, nemusí, nemôže a ani nebude páčiť všetkým,“ zdôraznil Ódor.

Predseda vlády pogratuloval politickým stranám, ktoré budú mať príležitosť zastupovať voličov v Národnej rade SR. Chce však veriť, že akákoľvek budúca vláda urobí všetko potrebné a nevyhnutné pre pokoj na Slovensku a pre úspech krajiny.

Ódor sa taktiež poďakoval všetkým občanom, ktorí prišli voliť. „Všetkým, ktorým záleží na osude Slovenska, čo si veľmi vážim. Nebolo vás málo,“ uviedol. Poďakoval sa tiež všetkým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb, vrátane predsedov a členov volebných komisií, policajtov zodpovedných za bezpečnosť a tých, ktorí hlasy sčítavali, vyhodnocovali a zabezpečovali plynulý chod informačných systémov.

16:16 Je v záujme ČR, aby sa cesty Slovenska a Česka nerozchádzali a aby sa zachovali nadštandardné vzťahy, uviedol v nedeľu český prezident Petr Pavel v reakcii na výsledky parlamentných volieb na Slovensku. Jeho vyjadrenie sprostredkoval komunikačný tím Pražského hradu.

„Slovenské voľby som, samozrejme, so záujmom sledoval. Uskutočnili sa demokraticky, s rekordnou účasťou a vôľu občanov je treba rešpektovať,“ zdôraznil český prezident.

Dodal, že až povolebné rokovania ukážu, akú vládu bude Slovensko mať a akou cestou sa rozhodne ísť. „Je v našom záujme, aby sa naše cesty nerozchádzali a aby dlhodobo nadštandardné vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi zostali zachované,“ komentoval výsledok slovenských volieb Pavel.

15:35 V jednom okrsku v Prešovskom kraji sa nepodarilo sčítať hlasy a tamojšie výsledky budú neplatné, oznámil predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko. Doplnil, že z toho dôvodu nie je v definitívnych výsledkoch 100 percent sčítaných zápisníc.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová spresnila, že príčinou bolo zlyhanie členky okrskovej volebnej komisie, ktorá hodila do hlasovacej schránky nezistený počet obálok.

Celý proces spracovania výsledkov trval desať hodín a 38 minút. „Je to o jednu hodinu a 17 minút kratší čas, ako trvala sumarizácia parlamentných volieb v roku 2020,“ priblížil Peťko.

Poznamenal, že spočiatku zaznamenali dočasné spomalenie zobrazovanie priebežných výsledkov. Príčinou bol podľa jeho slov veľký nápor zasielaných zápisníc do systému. „Nemalo to však žiaden vplyv na kvalitu spracovania výsledkov,“ podotkol s tým, že o 4.00 h ráno boli spracované výsledky z 95 percent okrskov.

15:20 Najviac krúžkov získal Fico. Líder Hlasu Peter Pellegrini predbehol Michala Šimečku

Najviac preferenčných krúžkov spomedzi kandidátov strán zvolených do Národnej rady SR získal líder Smeru-SD Robert Fico. Zakrúžkovalo ho 531 528 voličov. Vyplýva to z definitívnych výsledkov predčasných parlamentných volieb, ktoré potvrdila v nedeľu štátna volebná komisia.

Druhý je predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini so 337 976 preferenčnými krúžkami a tretí šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorého krúžkovalo 303 423 ľudí. Štvrtým najviac krúžkovaným je Robert Kaliňák zo Smeru-SD, preferenčný hlas mu odovzdalo 263 045 voličov. Nasleduje podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha s 220 478 krúžkami. 

15:00 Zuzana Čaputová poverí v pondelok Roberta Fica zostavením vlády

Prezidentka v pondelok 2. októbra poverí víťaza volieb, stranu Smer, zostavením vlády. Zároveň je pripravená informovať lídrov strán o svojom postupe.

„Verím, že politické strany, ktoré získali vo voľbách dôveru verejnosti, si uvedomujú svoj diel zodpovednosti a budú sa ich snažiť zmierniť. Najväčšiu zodpovednosť za budúci vývoj, samozrejme, nesie víťaz volieb, pretože vzbudil najväčšie očakávania vo verejnosti, a je dôležité, aby ich napĺňal v prospech všetkých občanov Slovenska,“ uviedla na sociálnej sieti Čaputová.

Predčasné parlamentné voľby boli podľa nej slobodné, demokratické a vytvorili reálny obraz spoločnosti. Vysoká volebná účasť svedčí o tom, že budúcnosť Slovenska nie je ľuďom ľahostajná, skonštatovala. Poukázala na to, že úsilie o spravodlivú, demokratickú a dobre spravovanú spoločnosť bude pokračovať aj po voľbách. „Predvolebná kampaň, ktorá sa už, našťastie, skončila, vytvorila rany na spoločenskej atmosfére, na vzťahoch medzi ľuďmi a na celkovej dôvere v politiku a demokraciu,“ podotkla prezidentka.

14:40 Zahraničnopolitická orientácia SR sa meniť nebude, tvrdí Fico

Predseda Smeru to vyhlásil na nedeľnej tlačovej konferencii k víťazstvu strany v parlamentných voľbách. Podčiarkol, že Slovensko je súčasťou Európskej únie a pripomenul, že Smer-SD podporoval referendum o vstupe do únie. Čo sa týka nelegálnej migrácie, ak bude strana vo vláde, na prvom rokovaní chce obnoviť kontroly na hraniciach s Maďarskom.

„Nie sme mimo reality, ale neznamená to, že sa nebudeme kriticky vyjadrovať k veciam, ktoré sa nám na EÚ nepáčia,“ uviedol Fico. Mrzí ho napríklad, že EÚ nie je v súčasnosti mierový projekt a tiež, že nie je menej závislá od USA. „Na zakotvení Slovenska sa nebude meniť ani milimeter,“ zopakoval.

Čo sa týka pomoci Ukrajine, ľudia na Slovensku majú podľa Fica väčšie problémy. „Ukrajina je obrovská tragédia pre všetkých,“ uviedol s tým, že ak bude Smer-SD zostavovať vládu, urobí všetko pre čo najrýchlejší prístup k mierovým rokovaniam. Odmieta ďalšie zabíjanie, preferuje radšej dlhšie rokovania o kompromisoch. Ukrajine je strana podľa jeho slov pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove štátu. Na vyzbrojovanie má ale iný názor.

14:36 Víťazom volieb je Smer-SD, výsledky potvrdila štátna komisia

Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stala strana Smer-SD, ktorá v sobotnom (30. 9.) celonárodnom hlasovaní získala 22,94 percenta hlasov, čo jej prinieslo 42 kresiel v parlamente. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta, hlasovalo 3 007 123 voličov.

13:43 Smer-SD je pripravený na personálne zmeny v orgánoch činných v trestnom konaní

Cieľom strany však nie je robiť zmeny v základnej infraštruktúre týchto orgánov. Uviedol to predseda strany Robert Fico na nedeľnej tlačovej konferencii. Problém vidí v politických nomináciách na rôzne pozície, napríklad vo vedení Úradu špeciálnej prokuratúry.

13:33 Štvorkoalícia s KDH by bola ťarbavá, tvrdí Taraba

Najväčšiu logiku dáva Tomášovi Tarabovi trojkoalícia Smer, Hlas, SNS. Úplne nevylučuje ani to, že by sa koalícia rozšírila o konzervatívne hnutie KDH, ale „bolo by to ťarbavé“, vyhlásil v relácii TV Markíza Na telo. Pochybuje však, že by mala takáto vládna zostava ústavnú väčšinu, Podľa Tarabu by z nej vypadol František Mikloško, ktorý bojoval proti Smeru i ďalší poslanci ako napríklad Peter Stachura.

Podľa Tarabu si treba počkať na primárne rokovanie medzi Smerom-SD a Hlasom-SD. Zdôraznil, že SNS sa nikomu „nepodkladá“, no osloviť SNS mu príde najlogickejšie. Taraba deklaroval, že poslanecký klub bude jednoliaty v otázke názorov a ostane súdržný až do konca volebného obdobia.

13:25 Šimečka podľa Trubana kontaktoval Pellegriniho

Michal Šimečka už kontaktoval Petra Pellegriniho, vypisujú si, povedal Michal Truban (PS) v diskusnej relácii Na Telo.

Na otázku, či šéf progresívcov ponúkol Pellegrinimu post premiéra, neodpovedal. Denisa Saková (Hlas) uviedla, že sa v tejto chvíli s rozdeľovaním pozícií nebudú zaoberať, pre Hlas sú dôležité programové priority. Podľa nej budú koaličné rokovania prebiehať týždeň alebo dva.

13:20 Smer nevidí dôvod na rokovania o vláde, kým nedostane poverenie od prezidentky Zuzany Čaputovej

Informoval o tom v nedeľu predseda strany Robert Fico s tým, že čakajú telefonát od hlavy štátu. Najbližšie dva týždne chce Fico rokovať s ostatnými stranami o programoch. Až po dohode sa podľa neho možno baviť o zostavovaní vlády.

13:06 PS dostalo lekciu z naivity, vyhlásil Šipoš

Progresívne Slovensko dostalo lekciu z naivity, lebo bude vládnuť Smer, Hlas a SNS, uviedol Michal Šipoš z OĽaNO v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Toto už je podľa jeho slov dohodnuté, čo je „smutná správa pre Slovensko“.

12:55 Majerský: Slovenským záujmom je, aby na Ukrajine zavládol mier. Súhlasil by s ukončením vojenských dodávok

Predseda KDH by súhlasil s prípadnou dohodou o ukončení vojenskej pomoci Ukrajine. Milan Majerský to uviedol v politickej relácii RTVS O 5 minút 12. Doplnil však, že najdôležitejšie je, aby u slovenského východného suseda zavládol mier.

12:50 Viktor Orbán zablahoželal Ficovi: Vždy je dobré spolupracovať s vlastencom

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v nedeľu blahoželal na sociálnej sieti X predsedovi Smer Robertovi Ficovi k víťazstvu v sobotňajších predčasných parlamentných voľbách, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Hádajte, kto je späť! Gratulujem Robertovi Ficovi k nespochybniteľnému víťazstvu v slovenských parlamentných voľbách. Vždy je dobré spolupracovať s vlastencom. Teším sa na to!“ napísal Orbán.

12:30 Z desiatich kandidátov SNS je len Andrej Danko jej členom

Sovenská národná strana sa vracia do parlamentu. Zaknihovala 5,62 percenta. Znamená to, že Smer má spojenca do prípadnej koalície. Z desiatich kandidátov Slovenskej národnej strany, ktorí sa prekrúžkovali do parlamentu, je však len Andrej Danko jej členom.

Situácia pripomína predchádzajúce voľby, keď sa na kandidátke hnutia OĽaNO dostali do parlamentu poslanci, ktorí neboli členmi strany a viacerí po voľbách hnutie postupne opustili.

11:50 Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla, že časť Slovenska patrí pod ruskú guberniu

„Regionálne rozdiely na Slovensku sú tak obrovské, že na ploche 49 035 kilometrov štvorcových žijú dva úplne rozličné a, obávam sa, že nezlučiteľné svety. Jeden svet patrí do modernej, demokratickej Európy a do západného sveta, ten druhý pod ruskú guberniu,“ uvažuje v príspevku na Facebooku, ku ktorému pripojila zoznam politických osobností, prevažne zo strany Smer.

Rozhodnutie opustiť kandidátku Demokratov by podľa nej nezvrátilo to, ktorí politici zožali vo voľbách najväčší úspech. Ospravedlnením uznala zlyhanie v podobe prepadnutia hlasov demokratických voličov, ktorí sa rozhodli pre Demokratov a Jablko. Následne však označila za prepadnuté aj hlasy voličov Igora Matoviča.

11:31 Pellegrini v TA3 uviedol, že na Ukrajinu už nepošleme žiadne zbrane

„Slovensko už nemá čo poslať a pre Slovensko nie je otázka vojenská pomoc,“ povedal Pellegrini s dôvetkom, že sa možno preverí, či všetky zbrane boli odoslané v súlade s Ústavou SR. Slovensko podľa neho môže v prebiehajúcej vojne pomáhať len humanitárne. Zároveň chce, aby sa niekoľko miliárd určených v rozpočte EÚ na rozvoj Ukrajiny investovali na východe Slovenska.

Prvé kolo rokovaní bude podľa Lídra Hlasu so Smerom, ale podľa Pellegriniho sa zatiaľ nedá povedať, že určite povedú k zostaveniu vlády. „Musíme mať garancie, že to nebude len vláda nejakého revanšizmu a pomsty, lebo z toho sa Slovensko nenaje,“ skonštatoval.

Zároveň zdôraznil, že Slovensko musí mať po voľbách jasnú zahraničnopolitickú orientáciu a nie sú prípustné diskusie o tom, či vystúpime z Európskej únie alebo NATO. Prioritou Hlasu bude stabilná koalícia a nie zlepenec, ktorý sa čoskoro po voľbách rozpadne. Za stabilnejšiu považuje trojkoalíciu ako štvorkoalíciu.

11:28 Klub SNS bude jednoliaty, hoci v ňom budú poslanci z rôznych strán, povedal v TA3 Tomáš Taraba (Život), ktorý kandidoval za SNS.

11:03 Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s PS a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH „nakreslilo“. Vyhlásil, že nemôže zradiť voličov hnutia.

10:38 Demokrati sú z výsledkov sklamaní

Demokrati Eduarda Hegera sú sklamaní z výsledkov predčasných parlamentných volieb, neúspech a kampaň bude vyhodnocovať predsedníctvo. „Sme štandardná strana. Zanalyzujeme si to a potom budeme komunikovať,“ uviedol. Zatiaľ nepovedal, či bude strana meniť svojho lídra.

„Priznám sa, aj ja považujem výsledok za sklamanie,“ povedala volebná líderka strany Andrea Letanovská. Poďakovala sa voličom, ktorí volili a dali hlas Demokratom. Občanom, ktorí sa obávajú o budúcnosť, odkázala, že to nie je koniec sveta.

„Urobíme všetko pre to, aby voľby neboli na dlhé obdobie poslednými demokratickými voľbami,“ podotkol podpredseda strany Jaroslav Naď. Obáva sa o budúcnosť krajiny a o to, aký postoj zaujme nová vláda k zásadným vnútropolitickým i zahraničnopolitickým otázkam.

10:34 Matovič: Koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí pôjde do opozície

„OĽaNO a priatelia na 100 percent ide do opozície, tam nie je iná kombinácia. Kolaborovať s mafiou nebudeme, keď chce niekto kolaborovať, vystačí si aj bez nás,“ vyhlásil Matovič.

Poukázal na to, že určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom, Hlasom a SNS. Možná koalícia Hlasu s „demokratickými stranami“ by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Tam ich je dosť,“ povedal.

Matovič zároveň potvrdil, že s niektorými stranami si vymenili pár SMS správ. „Ale to nemá zmysel. Všetci vedia, že my hráme fér voči ľuďom a nezmeníme názor po voľbách len preto, lebo je po voľbách,“ dodal.

10:19 Matovič si nevie predstaviť rokovania s Richardom Sulíkom

Matovič na potenciálnu spoluprácu so SaS povedal, že nepôjde do koalície so Smerom, Hlasom, SNS a Republikou. „Všetko ostatné rozhodli ľudia. Je našou povinnosťou na základe najvyššieho sudcu, ktorým boli ľudia, si sadnúť za rokovací stôl,“ dodal, že si však nevie predstaviť sadnúť za jeden stôl s Richardom Sulíkom.

Gröhling na to odpovedal, že SaS si nevie predstaviť predstaviť rokovať so stranou, ktorej predsedom je Igor Matovič.

10:12 Pellegrini na otázku, či by súhlasil s Robertom Kaliňákom ako ministrom vnútra, vyhlásil, že nová koalícia by nemala budiť dojem, že chce zabraňovať vyšetreniu určitých káuz.

10:08 Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že strana drží PS palce, aby zostavilo „demokratickú vládu, ktorá nás bude ťahať na Západ“.

Hovoriť, že to je v rukách šéfa Smeru, je podľa neho „predčasné“. „Myslím si, že jazýček na váhach bude Peter Pellegrini, ktorý sa musí rozhodnúť,“ povedal Gröhling.

Podpredseda liberálov si nevie predstaviť, že by Pellegrini išiel do vlády so Smerom či SNS. „Bude to veľmi prekvapujúce, keď bude stáť pri ľuďoch, ako je pán Taraba, Danko alebo Kuffa, ktorí šíria nenávisť a pomaly nevedia ani odsúdiť holokaust,“ dodal. Ako skonštatoval, po minulých vládach Smeru zostalo zničené zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém. SNS sa podľa neho spája s najväčšími korupčnými škandálmi. Hovoriť o podmienkach SaS na vstup do koalície považuje zatiaľ za predčasné.

10:04 Peter Pellegrini vo vysielaní TV Markíza na otázku, či bude požadovať premiérsky post, uviedol: „Ešte sme nezostavili listinu definitívnych podmienok, s ktorými pôjdeme na rokovania.“

Dodal, že Hlas sa nebráni spolupráci s KDH. Milan Majerský uviedol, že ísť do koalície so Smerom je pre KDH červenou čiarou. „Nič sa na tom nezmenilo, toto platí. Musela by to zmeniť celoslovenská rada KDH, ale zatiaľ nemám takéto signály,“ povedal Majerský s dôvetkom, že strana ani nedostala od Smeru pozvánku k rokovaciemu stolu.

09:56 Hlas bude rokovať so Smerom, ak ich oslovia, potvrdil Erik Tomáš

Hlas bude rokovať so stranou Smer, ak ju osloví. Potvrdil to podpredseda Hlasu Erik Tomáš v diskusii televízie Joj. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková deklarovala, že urobia všetko preto, aby líder Smeru Robert Fico krajinu neriadil.

„Bude to rozhodnutie kolektívne, povieme to naraz po rokovaniach,“ povedal Tomáš s tým, že hodnotovo je im bližší Smer. Podotkol, že Hlas má silnú pozíciu pri rokovaniach. Plaváková zase priblížila, že sa budú snažiť o neformálne rozhovory so všetkými stranami, ktoré sa do parlamentu dostali s výnimkou Smeru a SNS.

Líder hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič si myslí, že koalícia vznikne zo strán Smer, Hlas a SNS a vráti sa mafiánsky štát.

Podpredseda SaS Branislav Gröhling považuje za dôležité postaviť demokratickú vládu bez Smeru a SNS a aby vznikla demokratická vláda, nie vláda rozkrádania a korupcie.

09:27 Prezidentka: Najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj nesie víťaz volieb

Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje výsledky volieb ako prejav vyslovenej dôvery voličov. Najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj nesie podľa nej víťaz volieb, keďže vzbudil najväčšie očakávania verejnosti.

„Ďakujem všetkým občanom, ktorí sa zúčastnili na voľbách. Výsledky volieb rešpektujem ako prejav vyslovenej dôvery voličov a víťaznej strane Smer blahoželám. Rovnako blahoželám aj všetkým ostatným politickým stranám, ktoré budú mať zastúpenie v parlamente,“ uviedla prezidentka.

09:18 Hlas stojí pred civilizačnou voľbou, tvrdí Šimečka

Progresívne Slovensko (PS) chce urobiť všetko pre to, aby vládu nezostavoval Smer, hoci jeho víťazstvo v parlamentných voľbách rešpektuje. Vyhlásil to šéf PS Michal Šimečka na nedeľnej tlačovej konferencii.

Existujú podľa neho dve možné koalície, jedna vedená Smerom, druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov. Rozhodujúce podľa Šimečku bude, ako sa k výsledkom postaví Hlas, ktorý podľa neho stojí pred civilizačnou voľbou.

08:50 Taraba: Bez SNS by vládli neschopní Čaputovci, Ódorovci a Šimečkovci ďaľšie roky

Tomáš Taraba z kandidátky SNS sa na sociálnej sieti vyjadril, že vstup SNS do parlamentu je „kľúčom na zmenu na Slovensku“.

„Bez toho, že by to SNS dnes dalo, vládli by neschopní Čaputovci, Ódorovci a Šimečkovci ďaľšie roky. Slovensko bolo na prahu progresívno-liberálnej katastrofy a chaosu. Zomkli sme sa ako národ a verím, že sa nám podarí urobiť pre Vás veľa dobrého. Idem si na 3 hodiny pospať a zajtra sa vyjadrím aj v médiach viac,“ napísal Taraba.

08:32 V Bratislave vyhralo Progresívne Slovensko

Víťazom volieb v územnom obvode Bratislava sa stala strana Progresívne Slovensko, ktorej odovzdalo svoj hlas 33,95 percenta voličov. Progresívne Slovensko volilo najviac voličov vo všetkých piatich obvodoch Bratislavy.

Druhý skončil Smer (17,49 percenta), tretia bola strana Sloboda a Solidarita (13,77 percenta). Hlas získal 9,36 percenta hlasov, koalícia OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí 5,36 percenta. Za hranicou piatich percent skončilo KDH (4,9 percenta), Demokrati (4,58 percenta), SNS (4,10 percenta), Republika (2,66 percenta). Hnutie Sme rodina v Bratislave utrpelo fiasko s výsledkom 1,49 percenta hlasov.

08:16 Progresívci poďakovali voličom za dôveru, výhru Smeru rešpektujú

Strana Progresívne Slovensko, ktorá podľa výsledkov volieb skončila druhá a prehrala súboj s hlavným vyzývateľom Robertom Ficom a jeho stranou Smer, poďakovala voličom za účasť a dôveru. Predseda progresívcov Michal Šimečka tak urobil prostredníctvom príspevku na Facebooku.

V statuse hovorí o historicky najlepšom výsledku liberálnej strany na Slovensku. Zároveň rešpektuje výhru Smeru, no naďalej ho považuje za riziko pre štát. „Spravíme všetko preto, aby sme vás nesklamali a aby Slovensko malo stále nádej na lepšiu budúcnosť,“ uzatvára Šimečka.

07:38 Aká koalícia vznikne bude záležať najmä na rozhodnutí Petra Pellegriniho

Prirodzeným partnerom víťaznej strany Smer, ktorá získa 42 mandátov, je Slovenská národná strana, ktorá by mala získať desať poslaneckých kresiel. Pokiaľ by do tejto koalície vstúpil Hlas s 27 mandátmi, spolu by koalícia disponovala 79 hlasmi.

Prípadná koalícia vedená Progresívnym Slovenskom s 32 mandátmi, stranou SaS s 11 hlasmi, KDH s 12 mandátmi a s 27 poslancami Hlasu by disponovala 82 mandátmi.

Ďalšou možnosťou je, že by sa KDH pridalo k trojkoalícii Smer – Hlas – SNS a umožnilo by tejto zostave získať 91 kresiel, čiže tesnú ústavnú väčšinu.

Účasť koalície strán vedenej hnutím OĽaNO v akejkoľvek vládnej zostave je nepravdepodobná.

05:28 Do parlamentu prešlo 7 strán, víťazom je Smer

Víťazom parlamentných volieb by mal byť Smer, ktorý získal 23,31 percenta hlasov. Za ním skončilo Progresívne Slovensko s 16,98 percentami a Hlas s 14,98 percentami hlasov. Do parlamentu sa ešte dostala koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí so ziskom 9,02 percenta, KDH s 6,91 percenta, SaS s 6,18 percentami a SNS s 5,67 percentami. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR po sčítaní takmer všetkých (99,2 percenta) okrskov na Slovensku. Volebná účasť dosiahla 68,06 percenta.

Tesne pred bránami parlamentu ostala Republika so ziskom 4,8 percenta a Aliancia so 4,46 percenta. Pod tromi percentami hlasov sú Demokrati (2,92) a Sme rodina (2,25).

Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov – ĽSNS (0,85), KSS (0,33), Pirátska strana (0,31), Modrí, Most-Híd (0,26), strany okolo Maďarského fóra (0,11), My Slovensko (0,09), SOS (0,08), Karma (0,08), Srdce – SNJ (0,07), Princíp (0,06), Spravodlivosť (0,04), SHO (0,04), Vlastenecký blok (0,04), SDKÚ-DS (0,02).

05:00 Aké sú možné koalície

Ak prezidentka poverí zostavovaním vlády Roberta Fica, koalícia s Hlasom a SNS by predbežne mala 79 kresiel. Ak by sa k nej pridalo napríklad KDH (hoci dosiaľ deklarovalo, že so Smerom nepôjde), vládne zoskupenie by malo ústavnú väčšinu 92 poslancov.

Koaličné zoskupenie PS, SaS a Hlas, o ktorom sa špekulovalo už pred voľbami, by podporovalo iba 69 poslancov. Muselo by teda pribrať ďalšieho partnera. Napríklad KDH, s ktorým by malo 82 poslaneckých kresiel. Spomínaná trojica strán spolu s OĽaNO (namiesto KDH) by mala ešte o troch poslancov viac. Spoluprácu s Matovičom však rezolútne odmieta Sulíkova SaS.

04:20 V Smere už oslavujú

Strana Smer vyhrala predčasné parlamentné voľby. Z jej centrály na Súmračnej ulici v bratislavskej mestskej časti Ružinov sa ozýva hudba a spev. Strana sa k výsledkom vyjadrí až v nedeľu ráno.

04:00 Pellegrini: Nikto si nemusí teatrálne baliť kufre

Na tlačovom brífingu strany Hlas sa jej predseda vyjadril k predbežným výsledkom volieb. „Po týchto výsledkoch nemusí nastať žiadna panika, nikto si nemusí teatrálne baliť kufre, nič zlé sa so Slovenskom nestane“, prisľúbil Pellegrini.

Predbežný 15-percentný výsledok strany Hlas vo voľbách umožňuje, ale aj bráni vzniku koalície. Akékoľvek rozhodnutie, akým smerom sa budú uberať rokovania o koalícii, bude prijímané jednomyseľným rozhodnutím predsedníctva strany. V nedeľu nadránom to uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini s tým, že ich výsledok teší. Zároveň pogratuloval neoficiálnemu víťazovi volieb Smeru a jeho predsedovi Robertovi Ficovi. „Nie sme víťazom volieb, preto budeme čakať, kto dostane poverenie na zostavenie vlády a začne oficiálne rokovania. Až v priebehu týchto rokovaní sa ukáže, aká vláda má šancu vzniknúť,“ podotkol líder Hlasu.

Pellegrini je presvedčený, že v budúcej vláde by nemali sedieť dvaja expremiéri. Každý premiér má podľa neho inú predstavu o fungovaní vlády. „Nie je to nič optimálne, ale to nehovorí nič o tom, že nemôže vzniknúť taká koalícia, lebo ja som vždy hovoril o osobách,“ skonštatoval.

03:58 Danko: SNS dokázala to, čo nedokázala doteraz žiadna slovenská strana

SNS dokázala to, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej inej strane na slovenskej politickej scéne – zjednotiť národné sily. Ako jeden z dôvodov, prečo sa SNS s najväčšou pravdepodobnosťou vráti do Národnej rady SR, to v nedeľu nadránom uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Upozornil, že je potrebné si počkať na definitívne výsledky sobotňajších (30. 9.) parlamentných volieb, avizoval, že až po nich sa začnú rozhovory s potenciálnymi povolebnými partnermi SNS. „Je tu však nádej, že Slovensko bude mať pronárodnú, prosociálnu vládu, ktorá prinesie riešenia namiesto chaosu a obnoví vzťahy vo V4,“ uviedol líder národniarov.

03:35 Majerský: Ukazuje sa, že konzervatívna strana tu má stále svoje miesto

Predbežné výsledky sobotňajších (30. 9.) parlamentných volieb ukazujú, že konzervatívna politická strana má stále miesto na slovenskej politickej scéne. Uviedol to predseda KDH Milan Majerský, reagujúci na priebežné výsledky, posúvajúce kresťanských demokratov do parlamentu.

Zároveň opätovne vyzval na trpezlivosť a počkanie si na definitívne výsledky volieb. „Očakávam, že nastanú ešte pohyby, aj KDH môže ešte klesnúť, no verím, že už určite neklesne pod päť percent,“ zdôraznil Majerský. Definitívne výsledky tiež podľa jeho slov určia možnosti povolebnej spolupráce, odvoláva sa tiež na to, že rozhodujúce slovo bude mať v tomto prípade Rada KDH. „Jej zasadnutie máme na programe o dva týždne,“ dodal Majerský.

03:31 SaS očakávala v parlamentných voľbách lepší výsledok

Strana SaS očakávala v parlamentných voľbách lepší výsledok. Súčasný vývoj podľa jej predsedu Richarda Sulíka naznačuje, že strana získa do šiestich percent hlasov. Zároveň potvrdil, že komunikoval s lídrom Progresívneho Slovenska (PS) Michalom Šimečkom.

„V Liberálnom dome sme už zažili aj veselšie chvíle. Na druhej strane, po tom, čo sa všetko udialo a aké boli za posledných 16, 18 mesiacov turbulentné časy, si myslím, že naši voliči nám dali šancu, ale zároveň dvihli varovný prst, aby sme to robili poriadne. Budeme sa o to snažiť,“ skonštatoval.

Sulík zároveň verí, že sa strany SNS a Republika nedostanú do parlamentu. Skritizoval aj stranu Demokrati. „Nastúpili do volebného boja s tým, že idú zabrániť tomu, aby prepadol čo i len jeden demokratický hlas, ale presne toto spravili,“ povedal. Zloženie vlády si nateraz nevie predstaviť. Komunikoval podľa vlastných slov so Šimečkom. „Navzájom sme si gratulovali. Aj my, aj oni sme očakávali lepší výsledok,“ podotkol.

03 27 Matovič: Verím, že sa zobudíme do rána, kde nebude mať „mafia“ väčšinu

Líder OĽaNO a priatelia Igor Matovič verí, že sa zobudíme do rána, kde nebude mať Smer-SD, Hlas-SD, Republika a SNS, ktoré nazýva „mafiou“, jasnú väčšinu. S lídrami iných strán zatiaľ nekomunikoval. „Myslím si, že je úplne zbytočná nejaká komunikácia pred tým, ako budeme všetci poznať definitívne výsledky,“ zdôvodnil. Treba podľa neho počkať do rána.

Po čase vo vláde a predvolebnej kampani hovorí o pocite gladiátora, ktorý tri a pol roka bojoval zápas so všetkými možnými nepriateľmi a krízami, ktoré Slovensko zažilo. Zopakoval, že dostať sa po tom všetkom do parlamentu považuje za malý veľký zázrak.

03:05 Uhrík pripustil, že hnutie Republika sa nemusí dostať do parlamentu

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa hnutie nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 61 percent okrskov pohybujú len tesne nad hranicou zvoliteľnosti. „Čísla klesajú viacerým stranám, stále je však spočítaná len zhruba polovica okrskov,“ skonštatoval Uhrík.

Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska. „Nakoniec to môže dopadnúť tak, že Smer nebude mať s kým zostaviť vládu alebo bude tá vláda veľmi krehká,“ domnieva sa Uhrík.

02:57 V Progresívnom Slovensku už asi tušia, že voľby nevyhrajú

Členovia hnutia Progresívne Slovensku už asi tušia, že nedosiahnu výsledky, ktoré im pripisovali exit polly. Po sčítaní viac ako 60 percent hlasov voličov totiž zaostávajú za doterajším lídrom Smerom približne o desať percent.

„Momentálne neviem dať nejaké zásadné stanovisko, ako to bude vyzerať. Viem však povedať, že s pokorou príjmeme akýkoľvek volebný výsledok. Sčítavanie hlasov zjavne bude trvať dlhšie, ako sme čakali, preto nejaké reálne politické stanovisko poskytneme dnes dopoludnia, keď budú známe definitívne výsledky,“ ozrejmil Šimečka.

Naďalej u neho platí, že PS chce byť súčasťou vlády. Prezradil tiež, že si počas volebnej noci vymenil niekoľko smsiek s viacerými volebnými lídrami, ich mená však konkretizovať nechcel. V závere sa poďakoval všetkým, ktorí prišli hnutie podporiť a účastníkom volebnej noci oznámil, že pravdepodobne už v najbližších hodinách nebudú dávať žiadne mediálne vyjadrenia.

02:20  Huliak: Atmosféra v SNS je primeraná priebežným výsledkom

Atmosféra v centrále SNS je primeraná percentám, ktoré národniarom určili exit polly a ukazujú zatiaľ zverejnené priebežné výsledky. V nedeľu nadránom to uviedol Rudolf Huliak, ktorý sa v sobotňajších (30. 9.) voľbách do Národnej rady SR uchádzal o hlasy voličov zo 150. miesta kandidátky SNS.

„Očakávali sme viac,“ priznal Huliak, vôbec prvý kandidát SNS, ktorý po zverejnení predbežných dát prišiel medzi novinárov. Dúfa, že konečný výsledok bude napokon vyšší, ako ukazujú aktuálne čísla. „Pevne verím, že SNS dosiahne vyše šiestich percent,“ zdôraznil.

02:07 Prvotné nadšenie u progresívcov opadlo

Obrovská radosť, ktorá vládla vo volebnej centrále Progresívneho Slovenska po zverejnení exit pollov, mierne opadla. Progresívci totiž podľa niečo vyše 30 percentách sčítaných hlasov voličov majú volebný výsledok na úrovni 13 percent. Exit poll agentúry Focus im pritom predpovedal volebné víťazstvo so ziskom 23,5 percenta. Vo volebnej centrále sa preriedil aj počet priaznivcov hnutia, ktorých tu krátko po 22. hodine bola plná sála, aktuálne je poloprázdna.

Šéf hnutia Michal Šimečka je od zverejnenia prvotných výsledkov vo svojich vyjadreniach veľmi opatrný. Najnovšie pred svojich priaznivcov predstúpil s jednou dobrou a jednou zlou správou. „Tou dobrou je, že Progresívne Slovensko sa po šiestich rokoch od svojho vzniku, dostane do parlamentu. Zlou je, že ešte nevieme, s akým volebným výsledkom,“ nechal sa počuť predseda PS.

01:32 Kaliňák: Zatiaľ nie je čo komentovať, počkáme na viac sčítaných okrskov

Smer sa k priebežným výsledkom volieb vyjadrí až potom, ako budú sčítané hlasy z viacerých okrskov. Exminister vnútra za stranu Robert Kaliňák skonštatoval, že zverejnené exit polly nechcú komentovať, pretože aj v minulosti sa ich výsledky líšili od finálnych. Náladu medzi predstaviteľmi strany v centrále označil za dobrú.

Robert Kaliňák. Foto: Matúš Zajac

Predseda Smeru Robert Fico na výsledky čaká spolu so straníckymi kolegami, k médiám zatiaľ neprišiel. Podľa Kaliňáka nateraz nie je čo komentovať. Skonštatoval, že oficiálne sčítané sú zatiaľ hlasy z menších okrskov. Nedá sa z nich vyčítať finálny výsledok. Smer tiež paralelne sčítava hlasy podľa zápisníc, ktoré do centrály posielajú členovia komisií.

01:08 Marek Krajčí: S PS by sme možno mohli ísť do rokovaní až v druhej vlne. Ak to nezložia s Hlasom

Vyzerá to zatiaľ lepšie, než boli najhoršie scenáre. Som veľmi rád, že tie demokratické strany preliezli. Uvidíme, či sa dostane SNS, uviedol pre Štandard poslanec OĽaNO a exminister zdravotníctva Marek Krajčí.

„OĽaNO má veľmi nesúhlasný postoj k niektorým veciam, ktoré má Progresívne Slovensko v programe. Myslím si, že tieto naše názory nás budú vylučovať zo spolupráce. My by sme možno mohli ísť do rokovaní v druhej vlne, ak by PS nevedelo zložiť vládu s Hlasom, SaS a KDH,“ povedal Krajčí.

00:49 Podpredsedovia PS sú pri hodnotení exit pollov opatrní

Bývalí lídri Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban aj Irena Bihariová sú pri hodnotení exit pollov a prvých výsledkov parlamentných volieb opatrní. Truban pripomenul, že exit poll nie je žiaden reálny prieskum. Myslí si, že skutočný výsledok bude „trošku a možno aj veľmi iný“. Bihariová tvrdí, že je poučená z výsledkov spred troch rokov. Podpredseda PS Tomáš Valášek si chce počkať, kým bude sčítaných aspoň 20 až 30 percent okrskov.

„Vnímam to aj poučený spred troch rokov, keď sa ukazovali exit polly. Vnímal som to iba ako ďalší prieskum, vôbec nič reálne. Ani som netlieskal, ani som sa nejako extra neradoval. Výsledok vo voľbách v skutočnosti bude podľa mňa trošku alebo možno aj veľmi iný. Poposúva sa to,“ povedal Truban. Finálny výsledok nechcel odhadovať.

Bihariová nechce výskať ani skandovať. „My sme už v tejto rieke boli, pamätám si, že sme mali priaznivé čísla, eufória trošku gradovala, očakávali sme, že sa to prejaví aj v konečnom výsledku a nestalo sa tak, preto som tentoraz poučená, radšej sa držím pri zemi,“ okomentovala.

00:35 Dzurinda: Chceme pokračovať v projekte silnej stredopravej strany

Strana Modrí, Most-Híd bude naďalej pokračovať v snahe o vytvorenie silnej stredopravej formácie typu Európskej ľudovej strany, čo znamená spoluprácu tolerantných kresťanských demokratov, liberálov a konzervatívcov. V reakcii na výsledky exit pollov, podľa ktorých sa strana nedostala do parlamentu, to uviedol líder strany Mikuláš Dzurinda.

„Za týmto projektom budeme kráčať ďalej a, samozrejme, naďalej sa budeme uchádzať o spoluprácu takýchto ideovo a programovo blízkych strán,“ povedal novinárom. Prvotné odhady výsledkov volieb pre stranu Modrí, Most-Híd nepovažuje za extrémne prekvapenie, pretože mnohí ľudia sa podľa neho napriek podpore báli túto stranu voliť. „Myslím, že sme odviedli veľký kus práce, ale, samozrejme, si uvedomujem, že výsledky tejto práce sa nám nepodarilo dostať k voličovi,“ povedal.

00:15 Matovič považuje výsledky exit pollov za malý veľký zázrak

Líder OĽaNO a priatelia Igor Matovič považuje výsledky exit pollov, podľa ktorých by sa koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí dostala do parlamentu, za malý veľký zázrak. Tri a pol roka čelili podľa neho extrémnej nenávisti a propagande skoro všetkých médií aj opozície. Uviedol to po príchode na volebnú centrálu krátko pred polnocou.

„Držme si palce, aby to dokopy pre demokratické Slovensko ráno nebolo horšie,“ uviedol Matovič. Ako poznamenal, do rána bude tŕpnuť, aby predseda Smeru Robert Fico nemal ústavnú väčšinu ani nemohol zložiť vládu. „Určite nezaspím, dokým nebudú finálne výsledky,“ dodal.

00:06 Naď sa pozerá na exit polly so sklamaním, no čaká na finálne výsledky

Podpredseda strany Demokrati Jaroslav Naď sa pozerá na výsledky exit pollov so sklamaním a ľútosťou. Čaká však na finálne výsledky.“Ľudsky aj v zmysle záujmov strany by sme boli radšej, keby sme tam mali vyššie čísla,“ skonštatoval. Poukázal na to, že v ostatných voľbách boli veľmi veľké rozdiely medzi exit pollom a finálnymi výsledkami. „Počkáme si na výsledky a potom zaujmeme nejaké stanovisko,“ dodal.

00:03 Pri 12,05 % spočítaných okrskoch vedie Smer, nasleduje Hlas a PS

Po spočítaní 12,05 percenta okrskov vedie v priebežných neoficiálnych výsledkoch strana Smer-SD so ziskom 25,82 percenta. Za ňou nasleduje Hlas-SD s 18,19 percentami a Progresívne Slovensko (PS) s 10,42 percentami. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad SR. Koalícia OĽaNO a priatelia, KÚ a Za ľudí zatiaľ získala 8,58 percenta. Vo voľbách potrebuje získať aspoň sedem percent, aby sa dostala do Národnej rady SR. Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,37 percenta, SNS so 6,12 percentami, Aliancia s 5,94 percentami a Republika s 5,55 percentami. Volebná účasť dosahuje 67,09 percenta. Výsledky zatiaľ zohľadňujú malé množstvo spočítaných okrskov, poradie strán sa môže meniť.

23:50 Kollár si nemyslí, že to Sme rodina dotiahne do parlamentu

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár si po predbežných výsledkoch predčasných parlamentných volieb nemyslí, že to jeho strana dotiahne do parlamentu. Nízky podiel hlasov si vysvetľuje vysokou účasťou vo voľbách a antikampaňou. „Na parlament to už hnutie Sme rodina asi nevytlačí, takže vnímame to ako vôľu ľudí. Takto sa rozhodli, musíme to rešpektovať, musíme sa s tým vysporiadať,“ povedal.

23:45 Sulík možnú koalíciu nevidí na základe exit pollov až tak zle

Predseda strany SaS Richard Sulík možnú koalíciu nevidí podľa výsledkov exit pollov až tak zle. Uviedol to po ich zverejnení. Čaká na spoľahlivejšie výsledky. „Čo sa týka možnej budúcej koalície, tak ak by tie exit polly platili, nevyzeralo by to až tak zle. Nebudem ďalej špekulovať, počkáme si na lepšie, pevnejšie, spoľahlivejšie výsledky,“ skonštatoval. Výsledky vníma ako silný odkaz od ich voličského jadra, aby to nabudúce robili čitateľnejšie. Zároveň k výsledkom exit pollov pogratuloval hnutiu Progresívne Slovensko.

23:42 Uhrík: Mrzelo by nás, keby voľby vyhralo PS

Hnutie Republika bude rešpektovať výsledky volieb, ktoré sú odrazom vôle občanov. Napriek tomu dúfa, že Progresívne Slovensko nebude víťazom volieb. V reakcii na zverejnené exit polly to vo volebnej centrále Republiky v Nitre povedal jej predseda Milan Uhrík. Skonštatoval, že hnutie Republika by mrzelo, keby sa potvrdili výsledky exit pollu a PS by sa stalo víťazom volieb. „Ak to tak bude, budeme to rešpektovať. Veríme však, že aj naše percentá, ktoré prieskum odhaduje na šesť percent, budú ešte rásť,“ dodal.

23:41 Pellegrini: Zatiaľ to vyzerá tak, že výsledok Hlasu nebude hanbou

Zatiaľ to vyzerá tak, že výsledok Hlasu nebude hanbou. Uviedol to predseda strany Peter Pellegrini po zverejnení exit pollov. „Sme novou najmladšou stranou, ktorá v súboji bola, a byť hneď tretí a rozhodujúci pre koalíciu nie je vôbec zlý výsledok,“ skonštatoval líder Hlasu. Zopakoval, že strana bude zohrávať vážnu úlohu pri vyjednávaní o koalícii.

23:30 Majerský: Ak bude PS rešpektovať naše červené čiary, môžeme rokovať

Majerský pripustil rokovanie s progresívcami: „Povedali sme, že so Smerom nepôjdeme. Ale aj pre PS sme vyslali určitý signál. Ak bude Progresívne Slovensko rešpektovať naše červené čiary, môžeme si sadnúť za rokovací stôl.“

23:28 Boris Kollár: Exit poll je len prieskum, počkáme si na výsledky

Boris Kollár reagoval na exit polly: „Nie sme nadšení, ale budeme s musieť počkať na záverečné výsledky, toto je len prieskum. Rešpektujeme vôľu ľudí.“

23:18 Šipoš pre Štandard: Šli by sme s progresívcami do vlády, ale dali by sme im červené čiary

PS sa dlhodobo vyhýba odpovedi na otázku spolupráce s Matovičom. Marián Leško na Markíze uviedol, že by to bola samovražda.

23:17 Prepad Sme rodina

Podľa oboch exit pollov hlboko prepadla strana Borisa Kollára. Sme rodina by podľa Markízy dosiahla 2,3 percenta, podľa RTVS 3,3 percenta.

Zástupcovia médií sa zhromaždili v press roome hnutia a čakajú na vyhlásenie vedenia hnutia Sme rodina. Hovorkyňa hnutia požiadala o viac času. Výsledky exit pollov neposkytujú žiadny dôvod na radosť, atmosféra medzi hosťami je však pokojná a čaká sa na prvé výsledky sčítania hlasov.

Snímka z centrály Sme rodina. Foto: Vladimír Palko ml.

23:15 Dvaja bývalí premiéri pohoreli

Podľa exit pollov dvaja bývalí premiéri Eduard Heger i Mikuláš Dzurinda prepadli. Dzurinda získal podľa exit pollu RTVS iba 0,4 percenta, Heger 3,4 percenta.

23:00 Kaliňák a Blanár očakávajú pozitívne výsledky strany Smer

Predstavitelia Smeru sa schádzajú vo volebnej centrále v sídle strany, od parlamentných volieb očakávajú pozitívny výsledok. Podpredseda strany Juraj Blanár verí v dobrý výsledok. Predseda strany Robert Fico prišiel do volebnej centrály. Pre médiá sa zatiaľ nevyjadril.

„Pevne verím, že budeme prví,“ uviedol Blanár. Počkať však podľa neho treba na výsledky. Myslí, že Smer-urobil kus dobrej roboty a napriek „presilovke“ strane ľudia dôverujú. „V prvom rade mám očakávania, že si ľudia uvedomia vážnosť situácie,“ uviedol a kritizoval vládnutie v uplynulých troch rokoch. Dodal, že po oznámení výsledkov bude všetko záležať od toho, kto sa do parlamentu dostane a či bude možné vládu zložiť. Priblížil, že strana bude robiť aj paralelné sčítavanie hlasov. Po zatvorení volebných miestností budú čakať na zápisnice od svojich členov jednotlivých komisií. Zatiaľ neeviduje náznaky spochybňovania výsledkov. Podľa jeho informácií môže byť zaujímavá aj volebná účasť.

22:59 V centrále OĽaNO je pokojná atmosféra

V centrále OĽaNO je pokojná atmosféra. Väčšina kandidatov sedi za okruhlymi stolmi v miestnosti oddelenej od miestnosti určenej pre verejnosť a novinárov. Kandidáti, medzi ktorými je napríklad Jozef Pročko, sa občerstvuju.

Z volebnej miestnosti OĽaNO. Foto: Dana Vitálošová

22:57 V centrále Progresívneho Slovenska vládne po exit polle nadšenie a radosť

Výsledky prvého exit spollu, ktorý zverejnila agentúra Focus, priniesli obrovskú radosť a nadšenie vo volebnej centrále Progresívneho Slovenska. Členovia a prívrženci hnutia sa rovnako potešili, keď zbadali, že podľa exit pollu by sa do parlamentu nedostala Slovenská národná strana. Tichým potleskom odmenili predbežný výsledok strany SaS, ktorá je najbližším partnerom pre PS. Naopak, sklamaní boli zo zisku hnutia OĽaNO, ktoré má zatiaľ 8 percent, čo mu postačuje na prekročenie brán parlamentu.

22:54 Predstavitelia Sme rodina sa držia mimo

Vo volebnej centrále Sme rodina v bratislavskej reštaurácii AuCafé sa po zverejnení exit pollov neoslavuje, predstavitelia hnutia sa držia mimo priestor vyčlenený pre médiá.

22:45 V SNS sú mierne optimistickí

V centrále SNS to pôsobí zvláštne, píše reportér Štandardu. Je tam pomerne veľa ochrankárov (pred vchodom a na každom poschodí traja, ako v akčných filmoch) a pomerne málo novinárov. Kancelária SNS už vopred varovala, že z kapacitných dôvodov nevybaví akreditácie všetkým médiám a vyjde v ústrety tým, ktoré nie sú zaujaté a s ktorými mala počas uplynulých troch rokov korektnú spoluprácu. Atmosféra medzi prítomnými zástupcami strany je mierne optimistická.

22:24 Pellegrini sa neodváži tipovať, ako dopadnú parlamentné voľby

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini dorazil na volebnú noc do reštaurácie Aušpic Restaurant v Bratislave pred 21:30. Pre médiá uviedol, že doteraz sa dal výsledok ako tak predvídať, v súčasnosti sa neodváži tipovať, ako parlamentné voľby dopadnú. Zároveň si však myslí, že výsledok o budúcej vláde Slovensko nespozná za pár dní, pretože zloženie vlády si bude vyžadovať veľmi veľa dní tvrdých rokovaní.

„Neviem si namodelovať kombináciu, ktorá by mohla vzísť z volieb a či vôbec nejaká vzíde. Najhoršie by bolo, keby vznikol pat. O tom sa málo s ľuďmi rozprávame, pat je však veľmi nebezpečná záležitosť. Bude pat, budú predčasné voľby. Ja sa pýtam, kto predčasné voľby vyhlási, keď na ne bude treba 90 hlasov v parlamente,“ tvrdí Pellegrini. Dodáva, že v takom prípade by úradnícka vláda vládla dovtedy, dokým sa 90 hlasov poslancov nenájde.

22:00 Drvivá väčšina volebných miestností sa zatvára

Drvivá väčšina z 5 996 volebných miestností na Slovensku sa momentálne zatvára. Čas na hlasovanie v dnešných parlamentných voľbách bol totiž oficiálne vyhradený do 22:00. Výnimku má jeden okrsok v bratislavskej Petržalke a ďalší v Považskej Bystrici.

V jednej volebnej miestnosti v Petržalke sa hlasovanie predĺžilo o 40 minút pre kolaps jedného z členov okrskovej volebnej komisie. V Považskej Bystrici sa zase pre úmrtie voliča hlasovanie predĺžilo o 45 minút. Moratórium sa teda skončí o 22:45. Až potom môžu byť zverejňované priebežné výsledky volieb. Oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu 1. októbra.

21:45 Michal Šimečka verí, že Progresívnemu Slovensku sa podarí vyhrať voľby

Vo volebnej centrále v bratislavskom Edison parku sa členom hnutia a ich priaznivcom prihovoril približne hodinu a pol pred uplynutím volebného moratória šéf strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

„Výsledok bude zjavne veľmi tesný, ale verím, že sa to môže podariť,“ vyhlásil Šimečka s dôvetkom, že dúfa, že ponuka PS vo verejnosti zarezonovala.

„Akýkoľvek výsledok dosiahneme, prijmeme ho s pokorou. Urobili sme totiž všetko, čo sme mohli a dali sme do toho v rámci dlhej a ťažkej kampane všetku energiu,“ dodal líder progresívcov, na čo ho bujarým potleskom odmenili desiatky sympatizantov, ktorí prišli hnutie podporiť.

Vo volebnej centrále zatiaľ panuje pokojná atmosféra a všetkých sprevádza aj hudobná vložka.

(red, tasr, sita)


Ďalšie články