Prezidentka poverila zostavením vlády predsedu Smeru Roberta Fica. Má na to 14 dní

Prezidentka SR Zuzana Èaputová sa stretla s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo predseda strany Smer Robert Fico počas prijatia v Prezidentskom paláci 2. októbra 2023 v Bratislave. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok odovzdala poverenie na zostavenie vlády predsedovi víťaznej strany Smer Robertovi Ficovi. Strana získala v sobotných predčasných parlamentných voľbách najvyšší počet hlasov.

Poverenie na zostavenie vlády bude tak, ako bolo zvykom pri každom jednom poverovaní doposiaľ, časovo ohraničené, avizovala prezidentka. Na zostavenie vlády tak dostal Robert Fico od prezidentky 14 dní. 

„Nebude to ľahký proces, ale urobíme všetko preto, aby vznikla vláda Slovenskej republiky,“ uviedol Fico. Nechcel oznamovať, v akom poradí bude s ďalšími stranami rokovať.

V pondelok sa hlava štátu okrem Fica stretne aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom. V utorok bude rokovať s predsedom strany Hlas Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami.

Do parlamentu sa celkovo dostalo šesť strán a jedna koalícia. S podporou 22,94 percenta hlasov zvíťazil Smer, čo mu prinieslo 42 kresiel v Národnej rade SR.

(tasr)


Ďalšie články