VYSOKÉ TATRY – Do konca roka pribudne vo Vysokých Tatrách a v celom okrese Poprad viac ako sto zabezpečených stojísk kontajnerov proti medveďom. V ďalších obciach pribudnú zabezpečené kontajnery a tiež elektrické ohradníky na zabezpečenie včelstiev pred medveďmi.
„Projekt Prevencia výskytu medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ľudských obydlí sa zameriava na preventívne opatrenia voči medveďovi hnedému v pilotnom území okresu Poprad,“ uviedla pre Štandard Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody. Preventívne opatrenia spočívajú predovšetkým vo vybudovaní 116 kontajnerových zabezpečených stojísk komunálneho odpadu, 113 zabezpečených nádob na komunálny odpad pred medveďom hnedým a 29 elektrických ohradníkov na zabezpečenie včelstiev.
Snahou ochranárov bolo zapojiť čo najväčší počet obcí a spolupracujúcich subjektov do projektu. Aktuálne budú stojiská, kontajnery a elektrické ohradníky rozmiestnené v Starom Smokovci, Štrbe, Štrbskom Plese, Tatranskej Lomnici, Batizovciach, Spišskom Bystrom, Kravanoch, Gerlachove, Novej Lesnej, Mengusovciach, Lučivnej, Štôle, Ždiari, Vernári, Tatranskej Javorine, Mlynici, Liptovskej Tepličke a Vikartovciach. Stanička je navrhovaná a riešená ako rozoberateľná oceľová konštrukcia z typizovaných segmentov. Všetky staničky majú spĺňať aj normy zelenej architektúry.
Súčasťou predkladaného projektu budú podľa hovorcu Správy Tatranského národného parku Petra Dzurillu aj aktivity zamerané na vyhodnotenie účinnosti zabezpečenia odpadu pred prístupom medveďa hnedého a usporiadanie verejných prednášok o dôležitosti zabezpečovania odpadu a predchádzania konfliktných stretov obyvateľov s medveďmi.
Zabezpečenie odpadu je podľa ochranárov efektívnym riešením problémov s tzv. odpadkovými medveďmi. V meste Vysoké Tatry bolo v roku 2020 bez zabezpečenia 45 percent komunálneho odpadu, ďalších približne 30 percent bolo zabezpečených nedostatočne. V súčasnosti je vhodne zabezpečených 43 percent komunálneho odpadu.
To sa podľa ochranárov prejavilo aj na počte hlásení výskytu medveďov v blízkosti ľudských obydlí. Zásahový tím zaznamenal v roku 2020 len v Starom Smokovci 128 hlásení. V roku 2022 to boli iba štyri hlásenia. Situácia sa zlepšila v celom meste Vysoké Tatry, kde klesol počet hlásení z 202 v roku 2020 na 18 hlásení v roku 2022.
„Aj na základe týchto výsledkov sme presvedčení, že vybudovanie ďalších zabezpečených stojísk v okrese Poprad prispeje znižovaniu konfliktných situácií medzi medveďom a človekom pod Tatrami,“ uviedla Kristína Bocková.
Súčasťou celého projektu je aj posilnenie Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Projekt zastrešil vznik nového tímu Západ so štyrmi členmi so sídlom v obci Belá – Dulice v apríli tohto roku. Aktuálne sú personálne posilňované aj už existujúce tímy Juh a Sever. Spolu je Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR prostredníctvom projektu posilnený o 12 členov.
Celkové oprávnené výdavky projektu Prevencia výskytu medveďa hnedého v blízkosti ľudí a ľudských obydlí predstavuje takmer 5,824 milióna eur. Partnerom Štátnej ochrany prírody pri realizácii projektu je Správa Tatranského národného parku.