VYSOKÉ TATRY – Už túto sobotu sa na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese vo Vysokých Tatrách uskutoční spomienka na obete hôr. Hneď na úvod odznejú mená tých, ktorí vo Vysokých Tatrách, na slovenskej i poľskej strane, zahynuli od poslednej pietnej spomienky.
Zvon v kaplnke na Symbolickom cintoríne sa rozozvučí v sobotu o 11.00 h, informovala Správa TANAP-u. Pietna spomienka vyvrcholí sv. omšou za všetkých zosnulých v horách.
Od minulej jesene pribudli na Symbolickom cintoríne štyri nové tabuľky so štyrmi menami. Jedno z nich je meno známeho poľského horolezca a inštruktora športového lezenia Kacpera Tekieliho, ktorého tento rok v máji strhla vo švajčiarskych Alpách lavína. Spolu s ním má svoju tabuľku pod Ostrvou aj horolezec Matúš Brezovský, ktorý zahynul po páde na Mont Blanc ešte v roku 2019.
Ďalšia tabuľka patrí inštruktorovi vysokohorskej turistiky Jánovi Jamborekovi, ktorého pri schádzaní zo Zlobivej zasiahla v auguste 2021 padajúca skala. Štvrté meno, ktoré pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou, je meno Renáty Uhlárovej, dlhoročnej členky Klubu slovenských turistov. Osudným sa jej v roku 2021 stalo zlyhanie srdca pri zostupe z Kriváňa. V najbližších dňoch by mali osadiť pamätnú tabuľku aj Dawidovi Urbańczykovi, ktorý v júni 2023 zahynul po páde z Batizovského štítu.
Momentálne sa v limbovom háji pod Ostrvou nachádza 404 tabuliek, na ktorých je 554 mien obetí hôr. Ak budú priať podmienky, ešte do soboty k nim pribudne aj pamätná tabuľa venovaná murárskemu majstrovi Michalovi Orolinovi a jeho pomocníkom Jánovi Orolinovi i Jánovi Svitaňovi, ktorí spolu s tesárom Jozefom Keďuchom v roku 1936 postavili kaplnku v areáli Symbolického cintorína.
Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí patrí do kompetencie Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy Tatranského národného parku. Tá sa ako správca cintorína stará aj o údržbu celého areálu vrátane detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom: Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu!
V minulosti sa pietna spomienka konala počas poslednej októbrovej soboty. Na základe požiadaviek viacerých návštevníkov sa podujatie presunulo o týždeň skôr, aby spomienka nekolidovala s termínom Pamiatky zosnulých. Viacerí účastníci tak nemali možnosť zúčastniť sa spomienky vo Vysokých Tatrách, keďže v čase sviatku boli na hroboch inde.
Tento rok pracovníci Správy TANAP-u opravili štyri z vyše 70 drevených krížov, ktoré špeciálne pre toto miesto vyrobili detvianski majstri. Ešte pred letnou sezónou opravili ochranári dva mostíky v areáli Symbolického cintorína.
Symbolický cintorín slávnostne otvorili v auguste 1940. Ide o najstarší symbolický cintorín venovaný obetiam hôr u nás. S myšlienkou zriadiť v Tatrách takéto pietne miesto prišiel ešte v 20. rokoch 20. storočia český maliar Otakar Štáfl. V októbri 1963 bol Symbolický cintorín zapísaný do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Na chodník k Symbolickému cintorínu sa vzťahuje sezónna uzávera turistických chodníkov.