Tomáš je podľa Remišovej Ficov žiak. Vy ste Igor Matovič v sukni, reagoval minister práce

Snímka obrazovky 2023-11-19 134834 Erik Tomáš a Veronika Remišová. Reprofoto: TV Markíza

Nikto nič nejde brať invalidom či vdovcom. Ani jeden cent z rodičovského dôchodku neberieme. Celú sumu presúvame do našej sumy na trinásty dôchodok. V diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to povedal minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas).

„Neberieme ani jeden cent zo súčasného rodičovského dôchodku, ale celú sumu 315 miliónov eur určenú na rodičovský dôchodok presúvame do našej sumy určenej na 13. dôchodok,“ dovysvetlil minister.

„Budúci rok dostane každý dôchodca 606 eur, všetko ostatné sú bludy. Bez nás by seniori živorili,“ dodal..

„Prečo si expert na túto oblasť zo strany Hlas nezistil, či vie (Sociálna) poisťovňa takto rýchlo vyplatiť trináste dôchodky?“ znela otázka moderátora Michala Kovačiča, na čo Tomáš odpovedal, že si chce priamo v prenose „vybaviť“ jednu vec so Sulíkom, ktorý vraj vyhlási, že strana Hlas nevstúpi do vlády, ktorá nebude dôchodcom garantovať 13. dôchodok. „Ešte raz, ja som na 13 deň vo funkcii našiel riešenie na trináste dôchodky,“ tvrdí Tomáš.

Z plagátikov pre dôchodcov, ktoré ste mali, bolo hneď viacero klamstiev, reagovala na jeho slová poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko). „Tieto Vianoce nedostanú dôchodcovia nič, žiadnych 640 eur. Druhé klamstvo sú invalidné dôchodky a tretie klamstvo sú rodičovské dôchodky. Podviedli ste a ukradli ste rodičovský dôchodok dôchodcom,“ zdôraznila Remišová s dôvetkom, že minister predtým vyhlásil, že nebude rušiť žiadne sociálne opatrenie. „Už ste ho zrušili,“ doplnila Remišová.

Ilustrovala to na príklade, keď dvaja dôchodcovia, ktorí vychovali dve deti, na ich rodičovskom bonuse dostanú 936 eur. „A tieto peniaze vy im celé zoberiete,“ zdôraznila.

Minister práce ešte nediskutoval o budúcnosti druhého dôchodkového piliera. Tvrdí, že „trojpilierovosť“ dôchodkového systému v ústave meniť nebudú. „Pozrieme sa na parametre, aké sú druhý a tretí pilier úspešné,“ skonštatoval Tomáš.

V búrlivej diskusii došlo aj na invektívy. Tomáš je podľa Remišovej žiak Fica. „Vy ste Igor Matovič v sukni,“ reagoval minister práce s dôvetkom, nech si ľudia urobia obraz sami.

Výmeny v polícii

V spore ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a policajtov, ktorých postavil mimo službu alebo zrušil ich pozície, treba podľa Tomáša počkať na rozhodnutia odvolacích súdov..

„Ešte nie je o ničom rozhodnuté,“ zdôraznil Tomáš s tým, že právomocou ministra vnútra je vymeniť vedenie polície. Doplnil, že podľa zákona, ak je policajt obvinený z trestného činu, ako je to v prípade takzvaných čurillovcov, má ich minister postaviť dočasne mimo výkonu funkcie. „To neznamená, že ho zbaví tej funkcie, ale treba logicky počkať, kým sa to obvinenie nejako neobjasní na súde,“ uviedol Tomáš. Doplnil, že Šutaj Eštok má v strane Hlas absolútnu dôveru.

Podľa Remišovej (Slovensko) sa ešte v histórii Slovenska nestalo, aby minister vnútra ešte predtým, ako jeho vláda získa dôveru, dvakrát porušil zákon. „Dvaja sudcovia rozhodli, že pán minister vnútra Šutaj Eštok porušil zákon,“ vyhlásila Remišová. Zároveň sa pýta, že keď koalícia nevie ani odvolať ľudí v súlade so zákonom, či bude robiť tak celé štyri roky. „Sú dva spôsoby, ako sa rozlúčiť s ľuďmi. Jeden je v súlade so zákonom, a tak to má robiť každý štátny predstaviteľ, a druhý je protizákonný, tak ako to robí pán minister vnútra,“ dodala Remišová.

Pellegrini sa ešte nerozhodol

Predseda parlamentu a šéf strany Hlas Peter Pellegrini sa zatiaľ nerozhodol, či bude kandidovať za prezidenta. Ak by k tomu došlo, strana to bude musieť prežiť, komentoval Tomáš.

Strana podľa neho nemá obavu, že by po zvolení Pellegriniho za prezidenta mohla splynúť so Smerom. „Voľby ukázali, že sú veľké rozdiely medzi stranou Hlas a Smer a vedia dve sociálne demokracie vedľa seba pôsobiť,“ poznamenal Tomáš. Podľa vlastných slov nerozmýšľal, že by sa potom uchádzal o post predsedu strany.

Remišová sa nevedela vyjadriť, či bude kandidovať do europarlamentu. Deklarovala, že nikdy nespolupracovali so Smerom ani s Hlasom a neplánujú to robiť pri žiadnom zákone. Odpovedala tak na otázku, či by podporili návrh ústavného zákona o zákaze adopcií detí osobami rovnakého pohlavia z dielne Smeru.

V súvislosti so šéfom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a jeho konaním voči poslancovi Jánovi Mažgútovi (Smer) uviedla, že každý poslanec si zodpovedá za svoje vlastné výroky. „Je to jeho štýl politiky a on si svoju politiku robí tak, ako uzná za vhodné,“ podotkla. Menej agresivity by podľa Remišovej bolo prospešnejšie. Je podľa Tomáša zvláštne, že Matovič je pri akomkoľvek incidente.

(let, sita, tasr)


Ďalšie články