Pokusy o podvod sú na sociálnej sieti Facebook bežnejšie, než by sa zdalo. Ich strojcovia sa pri nich často snažia zneužiť meno známych značiek. Jedna zo zatiaľ posledných je sieť obchodov Pepco.
V priebehu posledných dvoch týždňov sme na spomínanej sociálnej sieti zaregistrovali viacero stránok, ktoré sa snažili navodiť dojem, že majú nejakú oficiálnu spojitosť so spoločnosťou Pepco. Všetky mali názov Pepco Fans, avšak niekde doplnený o čiarku či bodku.
V skutočnosti ale so Pepcom nemali nič spoločné a jediným zámerom týchto stránok bolo oklamať používateľa s prísľubom možnosti získania nákupných poukážok či peňažných cien. Aby ich získal, administrátori podvodných stránok od neho požadovali zdieľanie ich príspevkov v 10 až 15 facebookových skupinách. Cieľom bolo, samozrejme, získavať takýmto spôsobom ďalších naivných ľudí, ktorých by mohli oklamať.
Následne sa používateľa snažili presmerovať na internetový portál, ktorý je vraj oficiálnou stránkou Pepca, avšak v skutočnosti ide o stránku vytvorenú na blogovacej platforme Blogspot.com. Tu už od ľudí natvrdo požadovali nielen osobné údaje (meno, e-mailovú aj poštovú adresu a telefónne číslo), ale rovno aj zaslanie SMS správy na spoplatnené číslo.
Spomínaná internetová stránka je stále funkčná, ale facebookové stránky boli prevádzkovateľom platformy medzičasom vymazané. Je však len otázka času, kým sa nejaké znovu objavia, pretože podvodníci si stále zakladajú nové a nové.
Aj v čase písania článku sme našli podobnú funkčnú, nazvanú Samsung Fans. Tá sa používateľov pre zmenu snaží oklamať údajným rozdávaním telefónov tejto značky, prípadne ich predajom za absurdne nízke ceny, ako upozornil portál Touchit.sk.
O vyjadrenie sme požiadali aj priamo zastúpenie spoločnosti Pepco a e-mail so žiadosťou o stanovisko sme zaslali tiež do jej centrály. Zaujímalo nás okrem iného, či o týchto pokusoch o podvod vedia a či už prípadne podnikli nejaké kroky. Odpoveď sme však nedostali ani po niekoľkých dňoch. Ak nám bude doručená neskôr, doplníme ju do textu.
Najlepšou obranou voči takýmto pokusom o podvod je opatrnosť. Sociálne siete sú potenciálne nebezpečné miesto a podobné podvodné stránky tam vznikajú prakticky neustále, neraz aj vďaka automatizovanému softvéru (tzv. botom).
Nápovedou, že ste na podvodnej stránke, môžu byť nízky počet sledovateľov, gramatické chyby v textoch či netypický font písma. Pomyselná červená kontrolka by sa mala ihneď rozsvietiť pri ponuke drahých vecí za nízke ceny – telefón, ktorý stojí 1 200 eur, vám za päť eur nepredá nikto. No a rovnako treba spozornieť pri navádzaní na lajkovanie a zdieľanie príspevkov. Takéto konanie je totiž priamo v rozpore s pravidlami Facebooku a seriózne firmy sa mu snažia vyhýbať.
Hlavné je však určite nikomu ľahkovážne nedávať vaše osobné údaje, nerobiť registrácie na neznámych a podozrivých stránkach a rozhodne neposielať žiadne SMS správy na skrátené čísla s vysokou tarifou.