|   2024-01-31 13:17:32

Niekoľko štátov EÚ chce v polovici februára spustiť misiu v Červenom mori

"Nie všetky členské štáty sa budú chcieť zúčastniť, ale žiadna nebude (tejto misii) brániť... Verím, že sa začne 17. februára," povedal Borrell pred stretnutím ministrov obrany EÚ s tým, že by sa na ňom mohli dohodnúť na veliteľskej štruktúre misie. Rokovať budú aj o tom, kde bude mať misia sídlo, kto presne sa na nej zúčastní a s akými prostriedkami.

O velenie novej misie s označením Aspides prejavili záujem Francúzsko, Grécko a Taliansko. Sedem ďalších štátov naznačilo, že by boli ochotné poskytnúť svoje námorné prostriedky. Borrell zdôraznil, že cieľom misie Aspides bude najmä ochrana obchodných lodí a odrazenie útokov. Nebude sa teda podieľať na útokoch proti húsíom.

Spočiatku by misia pozostávala z troch plavidiel. Francúzsko a Taliansko už majú v tomto regióne svoje bojové lode a Nemecko tam plánuje vyslať fregatu Hesse, dodal Borrell.

(tasr, reuters)