Súdnu radu po odvolaní Mazáka dočasne vedie jej podpredseda Ján Gandžala

13. zasadnutie Súdnej rady SR Na snímke vpravo predseda Súdnej rady SR Ján Mazák a podpredseda Súdnej rady SR Ján Gandžala počas zasadnutia Súdnej rady o návrhu na odvolanie predsedu Súdnej rady Jána Mazáka z funkcie 14. decembra 2023 v Bratislave. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Súdnu radu SR po odvolaní predsedu Jána Mazáka dočasne vedie jej podpredseda Ján Gandžala. Termín voľby nového predsedu Súdnej rady SR zatiaľ neoznámili. Kandidáta môžu navrhovať najmenej traja jej členovia.

„Podpredseda Ján Gandžala bude až do voľby nového predsedu zastávať post podpredsedu Súdnej rady SR, vykonávajúceho povinnosti predsedu súdnej rady,“ priblížila hovorkyňa.

Návrh kandidáta na voľbu predsedu súdnej rady môžu podať najmenej traja jej členovia. „Stačí, ak tak vykonajú priamo v deň hlasovania, teda na zasadnutí súdnej rady. Výsledky volieb sa vyhlasujú na zasadnutí súdnej rady, na ktorom sa voľba predsedu vykonala,“ dodala s tým, že k zvoleniu nového predsedu je nutná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov súdnej rady.

Členovia Súdnej rady SR odvolali Jána Mazáka z funkcie jej predsedu na utorkovom (16. 4.) zasadnutí. Naďalej však zostáva členom rady. Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo desať členov Súdnej rady SR, dvaja sa zdržali hlasovania, nikto nebol proti, štyria nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných minimálne desať hlasov.

(tasr)


Ďalšie články