Oscary: Najmenej divákov v histórii, najslabšie hodnotenie a varovanie producenta, že politika nepredáva

Nezáujem o celebrity, následky pandémie či politizácia. O udeľovanie Oscarov bol tento rok rekordne nízky záujem. Hodnotenie i sledovanosť je na historických minimách.

93. roèník odovzdávania Oscarov Tiara Thomasová, H.E.R. a Dernst Emile II pózuje so soškami Oscara, ktorú získali v kategórii pôvodná pieseň v snímke Judas and the Black Messiah na 93. ročníku udeľovania filmových cien Oscar. Foto: TASR/AP

Posledný ročník Cien Akadémie patril k tým najhorším v dejinách. Pridal sa tak k ďalším americkým reláciám o udeľovaní cien, ktoré strácajú záujem divákov.

Len 9,85 milióna ľudí si pozrelo 93. ročník takzvaných Oscarov, čo je menej ako polovica publika oproti minulému roku. V roku 2020 si Ceny Akadémie pozrelo viac ako 23-miliónov ľudí, aj toto číslo však znamenalo historický prepad oproti minulým ročníkom. Najväčšiu sledovanosť mala relácia v roku 1998 – okolo 60 miliónov. Vtedy však mali USA necelých 280 miliónov obyvateľov, dnes žije v USA o 50 miliónov ľudí viac, čo len podčiarkuje upadajúcu popularitu Oscarov.

Tohtoročná šou si získala hodnotenie len 1,9, prepad z minuloročnej známky 5,3. Pritom už minulý ročník patril k tým najhorším – mal dovtedy najslabšie hodnotenie. Rok 2021 však dosiahol doteraz nevídané dno.

Nuda a pokles

Ceny Akadémie v tom však nie sú samy. Podobný pokles v sledovaní zažili aj odovzdávania cien Grammy, Zlatých Glóbusov či ceny hereckej akadémie SAG. V prípade Oscarov však ide o najvyššie poklesy či už v sledovanosti, alebo v hodnotení.

Dôvodov je zrejme viacero. Ako prvá človeku napadne pandémia, pre ktorú ľudia nenavštevovali kiná. Mnoho ľudí preto nemuselo mať záujem pozerať oceňovanie ľudí za filmy, ktoré jednoducho nevideli.

Môže to byť však aj naopak, a teda že filmov ľudia videli priveľa. Rozmach internetových platforiem spojený s lockdownami mohol viesť k tomu, že ľudia boli filmami a seriálmi presýtení. Faktom však je, že sledovanosť Oscarov pravidelne klesala už od roku 2014, takže len na pandémiu sa to zhodiť jednoducho nedá.

Politika (ne)predáva

Značným faktorom mohla byť už tradičná politizácia udeľovania filmových cien. V posledných rokoch sa pri týchto cenách nedá vyhnúť progresívnej propagande, či už zo strany organizátorov, alebo samých hercov.

Pripomenúť môžeme minuloročnú reč herca Joaquina Phoenixa, ktorý vo svojom trojminútovom prejave prešiel prakticky cez všetky potrebné témy. Rasizmus, práva zvierat, práva homosexuálov či nerovnosť pohlaví.

Filmárka Julia Reichertová zasa pri preberaní ceny za najlepší dokument v roku 2020 vo svojej reči citovala jedno z hesiel Sovietskeho zväzu, ako aj známu vetu z Manifestu komunistickej strany od Karla Marxa a Fridricha Engelsa: „Robotníci všetkých zemí, spojte sa!“

Jeden z producentov Oscarov pod podmienkov zachovania anonymity pre New York Times varoval pred tým, čo politizácia podujatia prinesie. Podľa interných metrík začnú „obrovské množstvá divákov vypínať televíziu, keď začnú celebrity vyjadrovať svoje politické názory“.

Tohtoročné Oscary sa však politike nevyhli. Komik Travon Free napríklad v príhovore kritizoval americkú políciu a uviedol, že policajti zabijú v priemere troch ľudí denne. Neskôr povedal, že je odporné, keď ignorujeme bolesť černochov v rukách polície.

Moderátorka Regina Kingová, ktorá Oscary uvádzala, začala svoj príhovor odkazom na súd s expolicajtom Derekom Chauvinom. „Musím byť úprimná. Ak by sa minulý týždeň v Minneapolise veci udiali inak, zrejme by som vymenila svoje podpätky za poľnú obuv,“ uviedla.

Pripomeňme, že od roku 2024 sa budú môcť uchádzať o prestížne filmové ocenenie najlepšej snímky len tie filmy, ktoré budú spĺňať takzvané štandardy rozmanitosti a diverzity. Filmová Akadémia bude vyžadovať od producentov filmov v tejto kategórii, aby spĺňali aspoň dva štandardy diverzity zo štyroch avizovaných.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok