Progresívne Slovensko kritizuje zámer rezortu vnútra zaviesť kamerové systémy na školách

Opozičná strana hovorí o bezpečnostnom riziku a obáva sa úniku údajov a dát.

Snímka obrazovky 2024-10-18 o 12.06.47 Michal Šimečka. Foto: TASR/Jaroslav Novák

„Minister vnútra navrhuje zaviesť do každej školy kamerový systém, ktorý bude schopný monitorovať tváre našich detí, učiteľov a rodičov, bude vytvárať modely týchto tvárí a niekam ich ukladať. Bavíme sa o milióne ľudí. Každý jeden deň na školách po celom Slovensku bude niekto monitorovať ich príchody, odchody do škôl, denné rutiny, kedy, ako, kde chodia, s kým sa rozprávajú, ako sa pritom správajú, čo majú oblečené, čo jedia a podobne,“ poznamenal líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

Poukázal na to, že systém bude dáta z kamier ukladať. „Kto bude garantovať, že tento systém bude bezpečný? Lebo to je kľúčová vec, aby sa doň nenabúrali zločinci, pedofili, mafia, ktokoľvek, kto môže ukradnúť obrovské dáta o našich deťoch,“ podotkol.

Upozornil na to, že dáta sú ľahko zneužiteľné. „Školy v situácii, keď pokračujú bombové hrozby, potrebujú veľmi presné, doslova chirurgicky presné riešenia,“ dodal.

Stranícky poslanec Jaroslav Spišiak upozornil aj na neefektívnosť zámeru. Myslí si, že na riešenie situácií spojených s bombovými vyhrážkami by bolo potrebné na školy umiestniť oveľa viac kamier. „Navrhovaný koncept by akurát tak mohol postačovať na riešenie drobnej kriminality, poprípade výtržníctva, vandalizmu v okolí škôl, pretože navrhujú kamery inštalovať len na perimetri školy,“ povedal.

Predstavitelia PS tiež na to, že implementácia zámeru má trvať dlho, ale situácia s bombovými hrozbami na školách si vyžaduje urgentné riešenie. „Kamery na školách sú naozaj drahé a zbytočné placebo, ktoré bezpečnosť našich detí primerane nezvýšia, naopak, prinášajú nové riziká v súvislosti so zásahom do súkromia všetkých žiakov, rodičov, učiteľov a iných zamestnancov škôl,“ dodala poslankyňa Tina Gažovičová (PS).

Do konca roka 2026 by malo byť podľa slov ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) pokrytých kamerovým systémom s umelou inteligenciou zhruba 3000 škôl. Umelá inteligencia by mala vyhodnocovať rizikové správanie, ktoré by sa následne nahlásilo na operačné stredisko. Cieľom je zabrániť šíreniu rôznych bezpečnostných hrozieb.

(tasr)


Päťpercentná DPH na základné potraviny má podľa premiéra Roberta Fica kompenzovať dosahy konsolidačných opatrení, ktoré pocíti každý. Budeme si ich skutočne od budúceho roka kupovať lacnejšie?
Prejsť na článok