|   2025-06-03 17:37:00

Nové pravidlá mýta pre dopravcov: Kto zaplatí viac a ako ušetrí?

Jazdenie po Slovensku sa od júla môže nákladným dopravcom výrazne predražiť. Nový zákon, ktorý zavádza európsku smernicu Eurovignette, upravuje výpočet mýta podľa emisnej triedy CO2 vozidla.

Najviac sa to dotkne majiteľov starších nákladných áut, ktoré nespĺňajú najnovšie ekologické normy.

Podľa spoločnosti Eurowag sa mýto bude líšiť v závislosti od piatich emisných tried, pričom najekologickejšie budú elektrické a vodíkové vozidlá.

Majitelia najnovších nákladných áut s triedou Euro VI, ktorí nezaregistrujú svoje vozidlá v systéme, si priplatia až o tretinu viac, keďže budú zaradení do najnižšej emisnej kategórie.

Štát však plánuje kompenzovať zvýšené náklady znížením dane pre ťažké nákladné vozidlá, čo môže dopravcom ušetriť približne 330 eur ročne.

Zvýšené mýtne poplatky sa nebudú týkať len Slovenska, ale aj susedných krajín.

V Česku, Rakúsku a Maďarsku už ceny mýta pre nákladné vozidlá stúpli o niekoľko percent, čo zvyšuje tlak na dopravcov v celej strednej Európe. Nová regulácia má motivovať k prechodu na ekologickejšie vozidlá a znížiť emisie CO2 do roku 2030 o 30 percent.

(tasr, red)