Pripomenuli, že vláda sa zaviazala zabezpečiť každoročne rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepšiť odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl.
„Nie sme spokojní s financovaním slovenského regionálneho a vysokého školstva a nesúhlasíme s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2025. Upozorňujeme, že podľa tohto návrhu už druhý rok po sebe nebudú valorizované tarifné platy zamestnancov školstva, čo je v rozpore so záväzkom vlády z jej programového vyhlásenia,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti Odborový zväz školstva s tým, že v stredu budú vzdelávať žiakov v čiernom ako symbol smútku s financovaním slovenského školstva.
Pripomenuli, že vláda sa zaviazala zabezpečiť každoročne rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov, a zlepšiť odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl.
„Konsolidačné opatrenia spôsobia zvýšenie inflácie, v dôsledku čoho výrazne klesnú reálne platy zamestnancov školstva. Podľa prognózy Inštitútu vzdelávacej politiky bude na Slovensku v najbližších rokoch chýbať 1 600 až 2 100 učiteľov,“ dodali.
Nástupný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa je podľa zväzu len 1 200 eur v hrubom.
„Situácia je dlhodobo neúnosná aj pri nepedagogických zamestnancoch v regionálnom školstve, aj na vysokých školách. V niektorých regiónoch dochádza ku kritickým problémom s personálnym zabezpečením prevádzky škôl a školských zariadení, keď základná tarifná tabuľka začína pod úrovňou minimálnej mzdy a v najbližších rokoch hrozí jej ďalší prepad pod túto úroveň,“ spresnili.
Riaditelia a rektori musia podľa odborárov týmto zamestnancom doplácať zo zdrojov, ktoré sú určené na odmeny či osobné príplatky. „Navrhovaná jednorazová odmena v roku 2025 v sume 800 eur tieto problémy nevyrieši. Preto Rada zväzu odmietla podpísať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026, čím nezaručila sociálny zmier v oblasti školstva,“ vyjadrili sa.
Financovanie školstva označili ako „nejednotné a spôsobujúce diskrimináciu pri odmeňovaní rôznych skupín zamestnancov“.
„Príklad je kompenzačný príspevok, na ktorý nebudú mať v roku 2025 nárok zamestnanci základných umeleckých škôl, školských klubov, internátov, školských jedální, CVČ, jazykových škôl a ktorí budú naďalej financovaní z rozpočtu samosprávy, nie priamo z kapitoly ministerstva školstva,“ poznamenali.
(max)