|   2025-06-14 08:16:00

Aktivista Chálil ostáva vo väzbe, americká vláda prišla s novým obvinením

Americký sudca predĺžil väzbu Mahmúdovi Chálilovi, prominentnému propalestínskemu aktivistovi, aj napriek predchádzajúcemu nariadeniu o jeho prepustení.

Pôvodný dôvod zadržiavania, ktorý sa opieral o tvrdenia ministra Marca Rubia o hrozbe pre národnú bezpečnosť, sudca zamietol.

Následne však Trumpova administratíva predložila nové obvinenie – údajné zamlčanie informácií pri žiadosti o trvalý pobyt. Rezort vnútornej bezpečnosti podložil obvinenia výstrižkami z bulvárnej tlače.

Chálila, ktorý je ženatý s Američankou a má v USA trvalý pobyt, zadržali v marci v Louisiane. Jeho právna zástupkyňa tvrdí, že ide o politickú perzekúciu a pokus umlčať kritiku voči Izraelu.

Muž je známy ako organizátor univerzitných protestov proti izraelským útokom v Gaze, ktoré sa často stretli s obvineniami z antisemitizmu. Niektoré demonštrácie prerástli do násilností.

(tasr, afp, max)