Parlamentu sa nepodarilo odvolať Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) z funkcie ministra vnútra. Napriek jednomyseľnosti opozície pri iniciovaní mimoriadnej schôdze nestačilo 61 hlasov v pléne Národnej rady na vyslovenie nedôvery ministrovi. Proti jeho odvolaniu hlasovalo 75 zo 136 prítomných poslancov.
Na odvolanie ministra by bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov, teda 76.
Poslanci rokovali o vyslovení nedôvery ministrovi od 23. novembra. Odvolávanie Šutaja Eštoka z postu ministra vnútra iniciovala opozícia jednomyseľne. Ide o prvého ministra, ktorého sa parlament rekordne rýchlo po vyslovení dôvery vláde pokúsil odvolať.
„Opozičný cirkus sa skončil s očakávaným výsledkom,“ uviedol Šutaj Eštok na sociálnej sieti a dodal, že ide „ďalej pracovať na bezpečnom Slovensku“.
Primárne išlo o čurillovcov
Opozícia menovala viacero dôvodov, pre ktoré chcela Šutaja Eštoka odstaviť z funkcie ministra. Jedným z nich bolo postavenie šiestich vyšetrovateľov NAKA mimo služby. Policajti okolo Jána Čurillu mali status chráneného oznamovateľa, na čo opozícia argumentovala, že Šutaj Eštok nemal právo pozbaviť ich výkonu štátnej služby bez toho, aby kontaktoval aspoň Úrad na ochranu oznamovateľov. Podľa opozície aj šéfky úradu Zuzany Dlugošovej išlo o svojvôľu ministra.
Mestský súd Bratislava IV sa však 23. novembra stotožnil s tvrdením ministra vnútra a zamietol návrh na nariadenie neodkladného opatrenia v prípade Jána Čurillu. Nevrátil ho teda do výkonu služby.
Šutaj Eštok sa obhajoval aj tým, že veľká časť návrhu na jeho odvolanie z funkcie je postavená na rozhodnutiach súdov, ktoré sú zatiaľ neprávoplatné. Chce si počkať na právoplatné rozhodnutie. Tvrdí, že pri postavení policajtov mimo služby zákon neporušil. Deklaruje, že akéhokoľvek policajta by postavil mimo služby, ak by bol podozrivý z úmyselného trestného činu.
V pondelok dokonca podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu.
Prekážalo aj odvolanie Hamrana a zrušenie policajných viceprezidentov
Za nekorektné opozícia považuje aj odvolanie niekdajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana bez osobného stretnutia. Šutaj Eštok ho navyše odvolal tri dni pred jeho oficiálnym odchodom do civilu a prevelil ho do Popradu.
Minister vnútra pomerne rýchlo po nástupe do funkcie zrušil aj posty policajných viceprezidentov. Pri jednom z odvolaných viceprezidentov však Šutaj Eštok narazil a Branko Kišš sa tak po rozhodnutí bratislavského mestského súdu formálne vrátil do funkcie. V praxi sa tak nestalo, lebo vtedajší policajný prezident Rastislav Polakovič nevyhovel jeho návrhu, že ukončí rehabilitáciu a dovolenku, ktorú mu schválili na hraničnej polícii v Banskej Bystrici do konca tohto roka.
Na margo rozhodnutia o návrate Kišša do funkcie hrozil Šutaj Eštok sudcovi Michalovi Kubišovi disciplinárnym stíhaním. Minister sa neskôr za tento krok ospravedlnil, opozícia mu však napriek tomu vyhrážky vyčítala.
Okrem toho, že Šutaj Eštok tieto kroky podnikal ešte pred vyslovením dôvery vláde, opozičným poslancom prekážalo aj vymenovanie bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby.
Na svojom poste nemá čo robiť, tvrdí opozícia
V neposlednom rade opozícia kritizovala aj „divadlo“ na slovensko-maďarských hraniciach, ktorým vláda chcela demonštrovať silu a odradiť prípadných migrantov od prekročenia takzvanej zelenej hranice a ich ďalšieho tranzitu do Európy.
Poslanci SaS už podali na Šutaja Eštoka aj trestné oznámenie. Mária Kolíková (SaS) uviedla, že konanie ministra vnútra pokladá strana za akt pomsty a otváranie vojny v polícii a nerozumie „prečo minister Šutaj Eštok robí špinavú prácu za Roberta Fica“.
Podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS) o Šutajovi Eštokovi povedal, že je „z jednej strany neschopný, z druhej je schopný všetkého“. Podľa Šimečku nemá na svojom poste čo hľadať.
Holečková: Minister vnútra rozdeľuje spoločnosť, hlasovali sme za jeho odvolanie
Minister vnútra neukončil chaos, ktorý sľuboval ukončiť. Jeho konanie rozdeľuje spoločnosť, prehlbuje konflikty a prináša hanbu na medzinárodnej úrovni. Tvrdí to predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková. Poslanci Národnej rady za KDH preto hlasovali za jeho odvolanie.
„Ministrovi stačilo len pár dní na to, aby svojimi krokmi a arogantným správaním presvedčil nás a aj celú verejnosť, že by mal vo svojej funkcii skončiť,“ uviedla v stanovisku Holečková. Šutaj Eštok podľa nej neprináša sľúbený pokoj, poriadok a riadne demokratické fungovanie inštitúcií.
KDH kritizuje ministra aj za to, že nedokázal ukončiť vojnu v polícii a podľa hnutia sa vyhrážal sudcovi len preto, lebo nerozhodol tak, ako chcel on. „Minister bol síce akčný v hone na utečencov, ktorí neexistujú, no za celý čas vo funkcii nedokázal zdvihnúť telefón a zavolať šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov,“ doplnila šéfka klubu hnutia.
PS bude naďalej pozorne sledovať kroky ministra, hovorí Šimečka
Progresívne Slovensko bude naďalej pozorne sledovať kroky Matúša Šutaja Eštoka. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda strany Michal Šimečka. Dôvody na odvolanie šéfa rezortu vnútra totiž podľa neho naďalej pretrvávajú.
„Veľmi pozorne budeme sledovať, čo robí minister vnútra. Pomsta, odveta, ktorú vykonáva na objednávku Roberta Fica, je z jeho konania zjavná,“ skonštatoval Šimečka.
Poznamenal, že hoci Šutaj Eštok zostáva ministrom, zostávajú platné aj dôvody, pre ktoré žiadali jeho odvolanie. Neodzneli totiž žiadne pádne argumenty, ktoré by dôvody na jeho odvolanie vyvrátili. „Sám minister ich nevyvrátil a kolegovia ho nedostatočne obhájili,“ povedal. Konanie a kroky ministra vnútra označil za hulvátske, arogantné a zastrašujúce.
Mikulec: Koalícia nás nepresvedčila, že Šutaj Eštok na svoj post patrí
Koalícia podržala ministra vnútra vo funkcii, hoci sa jej nepodarilo argumentami presvedčiť o tom, že patrí na tento post. Tvrdí to poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Zdôraznil, že minister porušil zákon a svoju činnosť prispôsobil predvolebným sľubom premiéra Fica o pomste čestným vyšetrovateľom, ktorí vyšetrovali kauzy týkajúce sa Smeru a Hlasu.
Mikulec na stredajšej tlačovej konferencii pripomenul, že Šutaj Eštok pristúpil neeticky k vyhodeniu policajného prezidenta Štefana Hamrana, kritizoval aj jeho prístup k vyšetrovateľom, takzvaným čurillovcom. Koalícia ich podľa neho dehonestuje len preto, že vyšetrovali kauzy týkajúce sa Smeru a Hlasu. Hoci sa teraz nepodarilo ministra odvolať, Mikulec avizuje, že to budú skúšať ďalej.
Šutaja Eštoka podržali ľudia, ktorým záleží na zahladení káuz, tvrdí SaS
Ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka podržali vo funkcii ministra vnútra ľudia, ktorým mimoriadne záleží na zahladení a nevyšetrovaní káuz. Sú do nich totiž zapletení buď oni sami alebo ľudia im blízki. Tvrdí to opozičná SaS, ktorej poslanci hlasovali za jeho odvolanie.
„Smer a SNS veľmi dobre vedia, aké kauzy sa začali počas predchádzajúcej vlády vyšetrovať a aký vplyv to na nich malo. Aj preto im extrémne záleží na tom, aby bol na čele ministerstva vnútra človek, na ktorého sa môžu spoľahnúť,“ skonštatoval v stanovisku predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.
Šutaj Eštok sa stal podľa jeho slov symbolom pomsty premiéra Fica. „Znamená to, že nič sa nebude diať a všetko bude pokračovať tak, ako si Robert Fico želá,“ doplnil.
Pellegrini: Schôdza k odvolaniu ministra vnútra bola absurdná
Schôdza k odvolaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka bola absurdná a nevídaná, keď jeho odvolanie bolo avizované ešte pred tým, ako bola ministrovi v parlamente vyslovená dôvera v rámci celej vlády Roberta Fica. Predseda parlamentu a strany Hlas Peter Pellegrini si myslí, že skúšaním odvolať Šutaja Eštoka z funkcie zbytočne strávili štyri dni.
„Som rád, že hlasovanie dopadlo tak, ako dopadlo. Minister sa tak môže vrátiť naspäť k plneniu úloh, ktoré sú jeho prioritou, aby chránil Slovensko pred nelegálnou migráciou a garantoval vnútornú bezpečnosť občanov Slovenska. Minister tak môže už s druhou vyslovenou dôverou pokračovať vo svojej misii,“ povedal Pellegrini v parlamente pre médiá. Dodal, že Šutaj Eštok má jeho plnú dôveru a taktiež celého vedenia Hlasu a poslaneckého klubu strany.
Predseda parlamentu nevystúpil v rozprave k odvolaniu ministra vnútra ani raz. Podľa predsedu poslaneckého klubu strany SaS Branislava Gröhlinga sa tak svojho ministra nezastal, naopak, obhajoval ho predseda vlády Fico. Pellegrini tvrdí, že nesedel vo svojej kancelárii v Národnej rade, ale počas rokovania mal naplánovaný program, ktorý pre schôdzu nezrušil. „Prijímal som veľvyslancov, mal som svoje služobné povinnosti. Keby zajtra pokračuje schôdza, je mi ľúto, budem na oficiálnej návšteve Českej republiky od rána až do večera,“ uviedol.
Zároveň informoval, že minister vnútra nie je pod vplyvom inej politickej strany. Kroky, ktoré robí, avizoval vedeniu Hlasu ešte pred ujatím sa funkcie. „Minister ma pred každým krokom informuje, aby som bol v obraze, čo sa ide na rezorte diať. Ja mu v tomto plne držím palce a budem ho vždy podporovať, pretože som presvedčený, že to robí v záujme zlepšenia fungovania celého policajného zboru, ministerstva vnútra, občanov a som presvedčený, že to robí zákonne. Má na to svoje analýzy, ktoré ukazujú, že koná správne a koná len tak, ako mu prikazuje zákon,“ povedal.
(luc, tasr, sita)