V Indonézii vybuchlo niekoľko sopiek, úrady evakuovali tisíce ľudí
Sopka Merapi ležiaca na hranici provincie Stredná Jáva a regiónu Jogjakarta v nedeľu podľa miestnych úradov vychrlila zmes horúcich plynov, dymu a lávy až do vzdialenosti dvoch kilometrov. Stĺp horúcich plynov siahal do výšky približne 100 metrov, popol pokryl niekoľko dedín v okolí sopky.
V nedeľu sa prebudila aj sopka Marapi na ostrove Sumatra, ktorej názov takisto znamená Hora ohňa. Približne 500 obyvateľov žijúcich v jeho blízkosti bolo evakuovaných. Marapi vybuchla aj v decembri, pričom na jej svahoch zahynulo 23 horolezcov a niekoľko ďalších utrpelo zranenia.
Horúce plyny začala v nedeľu chrliť i sopka Lewotobi Laki Laki v provincii Východné Malé Sundy; z jej okolia evakuovali viac ako 6500 ľudí. Už v sobotu vybuchli sopky Semeru v provincii Východná Jáva a Ibu na ostrove Halmahera v provincii Severné Moluky, ktoré chrlili plyny a popol do výšky niekoľkých stoviek metrov.
(tasr)