Slovenské lekárne zaplavujú nespotrebované lieky, situácia je alarmujúca
Štátny ústav pre kontrolu liečiv zabezpečoval odvoz nespotrebovaných liekov z verejných lekární dvakrát ročne. Posledný zber, aj to nie zo všetkých lekární, však prebehol ešte v marci minulého roka. Slovenskí pacienti napríklad v roku 2022 odovzdali do lekární takmer 250 ton liekového odpadu.
Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekárni, ktorá zastupuje 580 lekární uviedla, že všetky tieto lekárne majú takmer vyčerpané priestorové kapacity na uloženie tohto odpadu. Asociácia eviduje nahromedených viac ako 3 000 vriec liekového odpadu, čo predstavuje približne 40 ton.
Lieky pritom nepatria do bežného odpadu. Ak sa dostanú napríklad na skládku, hrozí okrem znečistenia životného prostredia aj to, že liečivá uvoľnené z liekov majú pri nevhodnej likvidácii pri dlhodobej expozícii vplyv na zdravie ľudí či zvierat, a to aj pri nízkych koncentráciách.
(sita)