Matúš Vallo: Novelou cestného zákona chcú prinútiť Bratislavu zrušiť cyklopruh na Vajanského nábreží. Návrh novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) predložil rezort dopravy v týchto dňoch opätovne na skrátené pripomienkové konanie.

„Už od jesene sledujeme snahu mladých bratislavských poslancov Smeru a neskôr aj ministerstva dopravy prinútiť nás zrušiť cyklopruhy na Vajanského nábreží. Táto ich snaha má dnes podobu novely cestného zákona,“ uviedol primátor.

V novele cestného zákona navrhuje rezort dopravy rozšíriť svoje kompetencie o možnosť vykonávať štátny odborný dozor nad cestami prvej až tretej triedy a miestnymi cestami, ak to vyžaduje naliehavý verejný záujem alebo ide o okolnosti hodné osobitného zreteľa. Rezort si tiež navrhuje rozšíriť svoje právomoci o možnosť zaujať stanovisko v prípade, ak cestný správny orgán alebo obec nesúhlasí so záväzným odôvodneným stanoviskom dopravného inšpektorátu.

„Novinkou sú aj astronomické pokuty za nesplnenie nariadenia ministerstva dopravy. V prvom kroku ide o 200-tisíc eur a následne, ak samospráva nevykoná nápravu do 60 dní, tak ďalších 600-tisíc eur, ktoré možno ukladať opakovane až do splnenia politického želania ministerstva,“ uviedol Vallo s tým, že pokuty bude rezort dopravy ukladať bez možnosti odvolania sa.

(tasr)

Nové správy

Holečková z KDH vraví, že hnutie nechce témou potratov polarizovať spoločnosť. „Stále neviem, či tvrdé zákazy sú riešením. Vždy potom nastávajú obchádzania zákona,“ uviedla tiež poslankyňa KDH s tým, že pri polarizujúcich zákonoch je potrebné vopred získať širokú podporu pre návrh.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Nová eurofondová výzva za 350 miliónov eur je zameraná na modernizáciu verejnej dopravy a udržateľnej mestskej mobility v regiónoch. Uviedol to vo štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Oceliari z východu krajiny sa prepadli do straty čítajúcej desiatky miliónov eur. A to napriek okliešťovaniu nákladov.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Severná Kórea odstránila pouličné osvetlenie na niektorých cestách smerujúcich na hranicu s Juhom. Podľa Soulu chce Kim Čong-un pretrhať všetky väzby, tento krok nasleduje po zmene textu štátnej hymny či zatemnení Južnej Kórey na mediálne používaných mapách.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Slovák prišiel o slovenské občianstvo po tom, čo uzavrel manželstvo s Britom. Teraz žaluje ministerstvo vnútra.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Svetová zdravotnícka organizácia je znepokojená šírením vtáčej chrípky (H5N1) na nové živočíšne druhy a ľudí. Podtyp H5N1 chrípkového vírusu A viedol od roku 2020 k úmrtiu desiatok miliónov kusov hydiny, pričom nakazené bolo aj voľne žijúce vtáctvo a suchozemské a morské cicavce.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Konzervatívnu konferenciu NatCon sa Brusel snažil narušiť trikrát, nakoniec sa policajti len postavili pred vchod do hotela Claridge v okrese Saint-Josse, aby zabránili novinárom i účastníkom vo vstupe.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Takto v podstate kedysi vyzeral Sovietsky zväz. Rusko dnes zvyšuje výrobu pre armádu, ale spotreba klesá. V tomto duchu sa na margo zlepšenej predpovede výkonu ruskej ekonomiky Medzinárodným menovým fondom vyjadrila jeho šéfka Kristalina Georgievová.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Bývalého riaditeľa odboru Národnej banky Slovenska Ivana Barriho oslobodili spod obžaloby v kauze poisťovne Rapid Life. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica. Rozsudok nie je právoplatný, o odvolaní prokurátora rozhodne Najvyšší súd.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Dánski hasiči už tretí bojujú s požiarom v historickej budove burzy v Kodani. Hasenie požiaru bude zrejme pokračovať ešte najmenej jeden celý deň.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Starobní dôchodcovia, ako aj poberatelia iných druhov dôchodkov dostanú v tomto roku 13. dôchodok vo výške 606,30 eura. Stáť bude celkovo v tomto roku 828 miliónov eur, pričom však nejde o čistý náklad, uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas) na tlačovej konferencii.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Spojenecká akcia na obranu Izraela musí poslúžiť ako príklad k posilneniu protivzdušnej obrany Ukrajiny, vyhlásil litovský prezident Gitanas Nauseda.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

SaS nepovažuje nové nastavenie 13. dôchodkov za sociálne ani solidárne. Strana tak reagovala na čerstvo schválenú novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou, a stane sa novou dôchodkovou dávkou.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Škótsko pozastaví predpisovanie blokátorov puberty. Klinika Sandyford v Glasgowe tak reaguje na vládnu správu pediatričky Hilary Cassovej, známu ako Cass Review, podľa ktorej neexistujú dôkazy podporujúce účinnosť takzvaných zmien pohlavia u mladistvých.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Erik Tomáš garantoval neotvorenie a nezníženie druhého dôchodkového pilieru. KDH uviedlo, že toto bol dôvod, prečo hlasovalo za zvýšenie 13. dôchodkov. Podľa novely, ktorú dnes poslanci schválili, dostanú starobní penzisti vyše 606 eur.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

V ružomberskej mestskej časti Biely Potok spustili pre mimoriadnu situáciu geologický prieskum. Práce sa sústreďujú v úseku cesty, na ktorom pretrváva mimoriadna situácia. „Výsledky prieskumu určia ďalší postup pri zabezpečovacích prácach,“ dodal hovorca Ružomberka Vladimír Miškovčík.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Ukrajina potvrdila, že zasiahla vojenské letisko na Kryme. Útvar ukrajinskej vojenskej tajnej služby uviedol, že ozbrojené sily v stredu podnikli „úspešnú“ operáciu na leteckej základni pri meste Džankoj na severe polostrova a okrem ďalších cieľov poškodili radary a systémy protivzdušnej obrany.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Ďalší americký balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu situáciu na bojisku nezmení, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „V žiadnom prípade to neovplyvní vývoj situácie na fronte,“ reagoval na blížiace sa hlasovanie o pomoci v dolnej komore Kongresu.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Výsledok spolupráce KDH a vládnej koalície je nebotyčná sprostosť. Myslí si to bývalý predseda hnutia Alojz Hlina, podľa ktorého treba problém s medveďmi riešiť cez zákon o poľovníctve.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

„Katar práve úplne prehodnocuje svoju úlohu“ sprostredkovateľa medzi Izraelom a hnutím Hamas, povedal premiér Muhammad bin Abdarrahmán al-Thání na tlačovej konferencii v hlavnom meste Dauha.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Skupina G7 musí reagovať na útok Iránu na Izrael, vyhlásila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Dodala, že o príslušných opatreniach diskutuje so svojimi rezortnými partnermi na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7 v Taliansku.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Rating britského premiéra Rishiho Sunaka je na rekordne nízkej úrovni, ukázal prieskum agentúry Ipsos. Čistá spokojnosť – rozdiel medzi úrovňami spokojných a nespokojných – predstavovala mínus 59 percentuálnych bodov.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Generálna prokuratúra len potvrdila, že špeciálna prokruatúra sa nezmohla férového preskúmania obvinenia kauzy Gorila. Uviedol to advokát Jaroslava Haščáka Martin Škubla, ktorý obvinenie považuje za nezákonné.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Sme podľudia. Taký je odkaz bruselských elít z posledných dní. V Bruseli sa tento týždeň konala Konferencia národného konzervativizmu, ktorú sa miestne úrady pokúšali viackrát neúspešne zrušiť.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Zamestnanci UNRWA zadržaní Izraelom boli údajne vystavení mučeniu, tvrdí šéf Agentúry OSN pre palestínskych utečencov Philippe Lazzarini. V tejto veci požaduje nezávislé vyšetrovanie.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Google prepustil 28 zamestnancov, ktorí protestovali proti zmluve s izraelskou vládou o poskytovaní cloudových služieb. Niektorých členov skupiny No Tech for Apartheid pritom ešte v utorok zatkla polícia.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Britský princ Harry oficiálne uviedol Spojené štáty ako svoje hlavné miesto pobytu. Vyplýva to z dokumentov charitatívnej organizácie Travalyst, ktorú založil v roku 2019.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Čínske ministerstvo zahraničia obvinilo USA z pokrytectva, reagovalo na nedávne vyjadrenia prezidenta Joea Bidena, že Čína je „xenofóbna“, a „podvádza“ v oblasti obchodu.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci vo štvrtok definitívne schválili.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Šimečka: Máme poslednú šancu v tomto roku poraziť Smer a získať výhru pre demokratický tábor. „Fico ponúka Slovensko, ktoré on krok za krokom ťahá preč z Európskej únie, niekam k Putinovi,” zdôraznil predseda Progresívneho Slovenska, ktoré vo štvrtok odštartovalo kampaň do európskych volieb.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Konzervatívnu konferenciu v Bruseli takmer zakázal islamista, ktorý sa spojil s radikálnymi progresívcami. Áno, až sem sme sa za uplynulé roky aj vďaka tomu, kto stojí na čele EÚ, dostali.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Pri obci Dublovice v Příbramskom okrese sa prevrátil autobus s deťmi. Na mieste zasahujú hasiči a záchranári, ktorí medzitým ošetrili osem ľudí. Posádku tvorilo 38 detí.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Zvýšenie maximálnej sumy humanitárnej pomoci pri živelných pohromách z 800 eur na 1 500 eur je bližšie k schváleniu. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o dotáciách, ktorý predložilo Ministerstvo práce. Parlament o legislatíve rokuje zrýchlene.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

V stredu pokračovali rokovania medzi Krisztiánom Forróom a Petrom Pellegrinim. Na stretnutí sa venovali okrem iného aj otázke novej nemocnice v Rimavskej Sobote a dôležitosti možnosti učenia sa žiakov v materinskom jazyku v okolí Šamorína – v slovenskom a aj v maďarskom.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Základné školy v Škótsku menujú niektorých žiakov za „LGBT podporovateľov“, a vyzývajú ich, aby diskutovali či sú gayovia, lesby alebo transsexuáli. Ide o spoluprácu s aktivistickou organizáciou LGBT Youth Scotland (Škótska LGBT mládež).

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Štáty EÚ musia Ukrajine poslať svoje protiraketové systémy, aby posilnili jej vzdušnú obranu, vyhlásil šéf zahraničnej politiky Únie Josep Borrell. Podľa neho sa Európa nemôže spoliehať na to, že Ukrajine budú pomáhať len USA.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Borisa Beňu zadržali v Afrike podľa informácii zo SIS pre podozrenie zo špionáže. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Z dôvodu erupcie sopky Ruang nariadila Indonézia evakuáciu vyše 11-tisíc ľudí, úrady tiež vydali varovanie pred vlnami cunami. Medzinárodné letisko Kota Kinabalu uzavreli.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Šutaj Eštok vyzve policajného prezidenta, aby zverejnil video z Dankovej nehody. Urobí tak vtedy, keď spis prestane byť živý. „Dám pokyn prezidentovi policajného zboru, aby v momente keď bude spis uzavretý a bude to možné urobiť, tieto nahrávky boli zverejnené,“ vyhlásil minister vnútra.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian zistil po svojom príchode „veľké nedostatky“. Úrad chce sfunkčniť a zreorganizovať, aby patril k popredným útvarom v rámci policajného zboru.

Zobraziť viac 
prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články