Jadrová hrozba Vladimira Putina je v súčasnosti len „psychologickým zastrašovaním“, domnieva sa zástupca generálneho tajomníka NATO Mircea Geoană. „Nevidíme žiadnu bezprostrednú hrozbu, že Rusko použije tieto zbrane,“ povedal.

Putin vyslal Západu toto varovanie vo štvrtok, keď francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Západ nemôže vylúčiť vyslanie jednotiek na pomoc Ukrajine. „Toto naozaj hrozí konfliktom s jadrovými zbraňami,“ povedal vtedy Putin.

Geoană považuje výroky ruského prezidenta za „diskurz, ktorý sa ponára do logiky psychologického zastrašovania a nie do skutočných zámerov“.

Dodal však, že Putinove vyhlásenia sú „samy osebe veľmi nebezpečné, pretože narúšajú dôveru. Rusko si uvedomuje dôsledky takéhoto kroku“.

Geoană, ktorý by mohol ešte tento rok z funkcie zástupcu odstúpiť, aby mohol v septembri kandidovať v rumunských prezidentských voľbách, deklaroval, že NATO „bude naďalej dbať na to, aby podporovalo Ukrajinu a vyhlo sa eskalácii s Ruskom“.

Na margo Macronovho návrhu Geoană povedal: „Plne rešpektujeme právo našich spojencov predložiť nové myšlienky. My v NATO však nemáme v úmysle ani neplánujeme rozmiestniť vojenské jednotky na Ukrajine.“

(politico)

Nové správy

Únia miest Slovenska nesúhlasí s postupom, akým vláda schválila investičný zámer prioritných životných situácií. Dôvodom je, že z neho vynechala mnohé mestá, čím ohrozila ich prístup k finančným zdrojom, ako aj dostupnosť lepších služieb pre obyvateľov v oblasti digitalizácie.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

V rámci iniciatívy Munícia pre Ukrajinu sa za tri dni vyzbieralo takmer 1,5 milióna eur. Doposiaľ prispelo 22,5 tisíca ľudí. Iniciatívu na rokovaní NATO vyzdvihol aj český premiér Petr Fiala.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Muž vo Francúzsku ľahko zranil dve dievčatá, ktorý na ne zaútočil nožom v blízkosti ich školy. Podľa polície zranil 11-ročné dievča priamo pred školou, druhé (6) na neďalekom námestí.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Ak chcete financovať vojnu, prečo v nej nejdete rovno bojovať. Uviedla to americká kongresmanka, ktorá predložila k návrhu zákona o pomoci Ukrajine sériu netradičných pozmeňujúcich návrhov. O balíku pomoci má Snemovňa reprezentantov hlasovať v sobotu.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

USA a Británia uvalili rozsiahle sankcie voči firmám a jednotlivcom vyrábajúcim iránske drony a riadené strely.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Na rýchlostnej ceste R7 začalo horieť motorové vozidlo, treba tam preto počítať s dopravným obmedzením. Dôvodom požiaru má byť technická porucha. Na mieste zasahujú aj hasiči. Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že sa nikto nezranil.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Keby existovala súťaž o najhoršie teľa, najlepší by bol Huliak z Očovej. Europoslankyňa Nicholsonová takto skritizovala Huliaka za video, na ktorom dýchol do sklenenej nádoby s rastlinou dym z cigary.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

V Pásme Gazy sú približne dva domy z troch úplne zničené, uviedol hovorca Detského fondu OSN (UNICEF) James Elder.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Irán je zraniteľný voči potenciálnemu vzdušnému útoku zo strany Izraela, tvrdia vojenskí analytici Západu. Islamská republika má podľa nich zastarané letectvo i systémy protivzdušnej obrany (PVO), zväčša založené na sovietskych či ruských modeloch.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Francúzsko: Bývalá zdravotná sestra si účtovala v poisťovni fiktívne vyšetrenia migrantov, súd ju odsúdil na dva roky domáceho väzenia. Osobné údaje migrantov, ktorí majú podľa francúzskych zákonov nárok na úhradu lekárskych služieb, si našla na charitatívnom zozname.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

V Bratislave sa poobede tvoria kolóny, zdržíte sa aj 20 minút. Informuje o tom Zelená vlna RTVS na sociálnej sieti.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

„Turecko nikdy neprijme prístup, ktorý spája pokrok vo vzťahoch medzi Tureckom a EÚ s cyperskou otázkou,“ uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí. Ankara Úniu kritizovala za „selektívny“ prístup v rokovaniach o vstupe, pričom podľa rezortu je to „ďalší príklad nedostatku strategickej vízie EÚ o Turecku a globálnom vývoji“.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Lufthansa predĺžila pozastavenie letov do Teheránu a Bejrútu do konca apríla, informovala vo vyhlásení. Letecká spoločnosť doplnila, že jej lietadlá sa budú naďalej vyhýbať iránskemu vzdušnému priestoru.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Slovensku sa vo štvrtok podarilo predať štátne dlhopisy v celkovej hodnote 635 miliónov eur. O tieto dlhopisy prejavili záujem švajčiarski investori a po 10 rokoch sa tak podarilo Slovensku diverzifikovať portfólio aj do inej meny ako euro. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií SR.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Martin Marinčin má prasknutý stavec, sezóna sa preňho skončila. Oznámil to český hokejový klub HC Oceláři Třinec. K zraneniu došlo v stredajšom druhom zápase finále českej extraligy v Pardubiciach.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Irán by mohol „prehodnotiť“ svoju jadrovú politiku, ak budú ohrozené jeho atómové zariadenia. Varovanie vydali iránske Revolučné gardy (IRGC) ako prevenciu pred prípadnou izraelskou odvetou za víkendový dronový a raketový útok.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Holečková z KDH vraví, že hnutie nechce témou potratov polarizovať spoločnosť. „Stále neviem, či tvrdé zákazy sú riešením. Vždy potom nastávajú obchádzania zákona,“ uviedla tiež poslankyňa KDH s tým, že pri polarizujúcich zákonoch je potrebné vopred získať širokú podporu pre návrh.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Nová eurofondová výzva za 350 miliónov eur je zameraná na modernizáciu verejnej dopravy a udržateľnej mestskej mobility v regiónoch. Uviedol to vo štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Oceliari z východu krajiny sa prepadli do straty čítajúcej desiatky miliónov eur. A to napriek okliešťovaniu nákladov.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Severná Kórea odstránila pouličné osvetlenie na niektorých cestách smerujúcich na hranicu s Juhom. Podľa Soulu chce Kim Čong-un pretrhať všetky väzby, tento krok nasleduje po zmene textu štátnej hymny či zatemnení Južnej Kórey na mediálne používaných mapách.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Slovák prišiel o slovenské občianstvo po tom, čo uzavrel manželstvo s Britom. Teraz žaluje ministerstvo vnútra.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Svetová zdravotnícka organizácia je znepokojená šírením vtáčej chrípky (H5N1) na nové živočíšne druhy a ľudí. Podtyp H5N1 chrípkového vírusu A viedol od roku 2020 k úmrtiu desiatok miliónov kusov hydiny, pričom nakazené bolo aj voľne žijúce vtáctvo a suchozemské a morské cicavce.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Konzervatívnu konferenciu NatCon sa Brusel snažil narušiť trikrát, nakoniec sa policajti len postavili pred vchod do hotela Claridge v okrese Saint-Josse, aby zabránili novinárom i účastníkom vo vstupe.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Takto v podstate kedysi vyzeral Sovietsky zväz. Rusko dnes zvyšuje výrobu pre armádu, ale spotreba klesá. V tomto duchu sa na margo zlepšenej predpovede výkonu ruskej ekonomiky Medzinárodným menovým fondom vyjadrila jeho šéfka Kristalina Georgievová.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Bývalého riaditeľa odboru Národnej banky Slovenska Ivana Barriho oslobodili spod obžaloby v kauze poisťovne Rapid Life. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica. Rozsudok nie je právoplatný, o odvolaní prokurátora rozhodne Najvyšší súd.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Dánski hasiči už tretí bojujú s požiarom v historickej budove burzy v Kodani. Hasenie požiaru bude zrejme pokračovať ešte najmenej jeden celý deň.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Starobní dôchodcovia, ako aj poberatelia iných druhov dôchodkov dostanú v tomto roku 13. dôchodok vo výške 606,30 eura. Stáť bude celkovo v tomto roku 828 miliónov eur, pričom však nejde o čistý náklad, uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas) na tlačovej konferencii.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Spojenecká akcia na obranu Izraela musí poslúžiť ako príklad k posilneniu protivzdušnej obrany Ukrajiny, vyhlásil litovský prezident Gitanas Nauseda.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

SaS nepovažuje nové nastavenie 13. dôchodkov za sociálne ani solidárne. Strana tak reagovala na čerstvo schválenú novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou, a stane sa novou dôchodkovou dávkou.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Škótsko pozastaví predpisovanie blokátorov puberty. Klinika Sandyford v Glasgowe tak reaguje na vládnu správu pediatričky Hilary Cassovej, známu ako Cass Review, podľa ktorej neexistujú dôkazy podporujúce účinnosť takzvaných zmien pohlavia u mladistvých.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Erik Tomáš garantoval neotvorenie a nezníženie druhého dôchodkového pilieru. KDH uviedlo, že toto bol dôvod, prečo hlasovalo za zvýšenie 13. dôchodkov. Podľa novely, ktorú dnes poslanci schválili, dostanú starobní penzisti vyše 606 eur.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

V ružomberskej mestskej časti Biely Potok spustili pre mimoriadnu situáciu geologický prieskum. Práce sa sústreďujú v úseku cesty, na ktorom pretrváva mimoriadna situácia. „Výsledky prieskumu určia ďalší postup pri zabezpečovacích prácach,“ dodal hovorca Ružomberka Vladimír Miškovčík.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Ukrajina potvrdila, že zasiahla vojenské letisko na Kryme. Útvar ukrajinskej vojenskej tajnej služby uviedol, že ozbrojené sily v stredu podnikli „úspešnú“ operáciu na leteckej základni pri meste Džankoj na severe polostrova a okrem ďalších cieľov poškodili radary a systémy protivzdušnej obrany.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Ďalší americký balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu situáciu na bojisku nezmení, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „V žiadnom prípade to neovplyvní vývoj situácie na fronte,“ reagoval na blížiace sa hlasovanie o pomoci v dolnej komore Kongresu.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Výsledok spolupráce KDH a vládnej koalície je nebotyčná sprostosť. Myslí si to bývalý predseda hnutia Alojz Hlina, podľa ktorého treba problém s medveďmi riešiť cez zákon o poľovníctve.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

„Katar práve úplne prehodnocuje svoju úlohu“ sprostredkovateľa medzi Izraelom a hnutím Hamas, povedal premiér Muhammad bin Abdarrahmán al-Thání na tlačovej konferencii v hlavnom meste Dauha.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Skupina G7 musí reagovať na útok Iránu na Izrael, vyhlásila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Dodala, že o príslušných opatreniach diskutuje so svojimi rezortnými partnermi na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7 v Taliansku.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Rating britského premiéra Rishiho Sunaka je na rekordne nízkej úrovni, ukázal prieskum agentúry Ipsos. Čistá spokojnosť – rozdiel medzi úrovňami spokojných a nespokojných – predstavovala mínus 59 percentuálnych bodov.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Generálna prokuratúra len potvrdila, že špeciálna prokruatúra sa nezmohla férového preskúmania obvinenia kauzy Gorila. Uviedol to advokát Jaroslava Haščáka Martin Škubla, ktorý obvinenie považuje za nezákonné.

Zobraziť viac 
prejsť na článok

Sme podľudia. Taký je odkaz bruselských elít z posledných dní. V Bruseli sa tento týždeň konala Konferencia národného konzervativizmu, ktorú sa miestne úrady pokúšali viackrát neúspešne zrušiť.

Zobraziť viac 
prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články