Zákaz klietkových chovov neprežije asi 15 percent českých hydinárov

Zákaz klietkových chovov neprežije asi 15 percent českých hydinárov. Česko k zákazu pristúpilo ako jedna z mála krajín Európskej únie, napríklad Poľsko o ňom ani neuvažuje.

Pod prijatie zákona o zákaze klietkových chovov v roku 2020 sa podpísal do veľkej miery tlak a názor verejnosti. Lepšie podmienky na chov zvierat však znamenajú vyššie náklady, čo vedie k zdraženiu výsledných produktov. V roku 2018 odhadovala Českomoravská hydinárska únia náklady na prestavbu českých chovov nosníc asi na päť až šesť miliárd Kč (198,40 milióna až 238,08 milióna eur).

Navyše, ako povedal pre Novinky podpredseda Českomoravskej hydinárskej únie Zdeněk Mlázovský, voľné chovy sú náročnejšie na energie, obsluhu či kŕmenie, takže ich produkcia je drahšia odhadom o 10 až 15 percent. O koľko sa vo finále zdvihne cena pre konečného spotrebiteľa, závisí podľa Mlázovského od cenovej politiky reťazcov.

„Chovatelia majú obavy z dodávok lacných klietkových vajec z Poľska alebo Ukrajiny. Tie smerujú najmä do gastronómie. Mnohí chovatelia preto zvažujú, že v roku 2027 chov nosníc buď výrazne obmedzia, alebo úplne ukončia,“ povedala hovorkyňa Agrárnej komory Českej republiky Barbora Pánková.

Podľa Mlázovského predstavuje sebestačnosť Česka v produkcii vajec v súčasnosti asi 83 percent. „Nie všetci prestavbu stihnú. Odhadujeme, že asi 15 percent chovateľov skončí. Pokles sebestačnosti by potom mohol predstavovať 15 až 20 percent,“ uviedol.

(tasr)