Ako vyplýva z dát zverejnených Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), v roku 2023 psychiatrické ambulancie vyšetrili takmer 428-tisíc osôb, čo je oproti roku predtým nárast o 2,5 percenta.
„Pacienti sa najčastejšie liečili pre afektívne poruchy (31,3 percenta všetkých pacientov), neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy (26,3 percenta) a organické duševné poruchy vrátane symptomatických (19,8 percenta). Pri týchto diagnózach prevažoval počet vyšetrených žien,“ priblížilo NCZI.
Muži, naopak, výrazne dominovali pri poruchách psychického vývinu a poruchách psychiky a správania zapríčinených užívaním psychoaktívnych látok. Psychickú poruchu vlani prvýkrát diagnostikovali viac ako 63-tisíc osobám, čo predstavovalo pokles o 5,2 percenta oproti predchádzajúcemu roku.
Novodiagnostikovaní pacienti sa najviac liečili na diagnózy zo skupiny neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy (33,7 osoby na 10-tisíc obyvateľov). Nasledovali organické duševné poruchy vrátane symptomatických (28,3 na 10-tisíc obyvateľov) a afektívne poruchy (20,9 na 10-tisíc obyvateľov).
Na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2023 pre duševné poruchy a poruchy správania hospitalizovali niečo viac ako 40-tisíc pacientov. „V porovnaní s rokom 2022 prišlo k miernemu nárastu o 376 hospitalizácií,“ podotklo NCZI.
Viac ako polovica hospitalizácií sa týkala mužov. Najčastejšou príčinou hospitalizácie boli poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu (27,2 percenta zo všetkých hospitalizácií). Nasledovali schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi (19,5 percenta), afektívne poruchy (13,9 percenta) a organické duševné poruchy vrátane symptomatických (13,6 percenta).
(tasr)