Hamas chce druhú fázu prímeria, tá má viesť k ukončeniu vojny
Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v sobotu oznámila, že na pondelkové rokovania o prímerí v Pásme Gazy v katarskej Dauhe vyšle svoju delegáciu.
Zástupcovia Hamasu cez víkend v Káhire počas stretnutia s mediátormi podporovanými Spojenými štýtmi vyzvali na umožnenie prechodu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy "bez obmedzení a podmienok".
Militantné hnutie "zdôrazňuje naliehavosť donútiť okupantov začať s druhou fázou rokovaní podľa dohodnutých podmienok". Po stretnutí s mediátormi Hamas uviedol, že vidí doterajšie ukazovatele "pozitívne".
Izrael chce podľa agentúry AFP namiesto posunu k druhej fáze prímeria radšej predĺžiť do polovice apríla prvú fázu. Tá sa mala podľa dohodnutých podmienok skončiť 1. marca.
Požiadavky Hamasu v druhej fáze rokovaní zahŕňajú úplne stiahnutie Izraelu z Gazy, ukončenie blokády, finančnú pomoc a rekonštrukciu palestínskeho územia.
(tasr, dpa, afp, max)