Maďarsko zvládlo epidémiu slintačky a krívačky, EÚ ruší obmedzenia
Maďarsku sa podarilo úspešne zvládnuť epidémiu slintačky a krívačky, čo viedlo k zrušeniu obmedzení zo strany Európskej únie. Potvrdil to minister pôdohospodárstva István Nagy v rozhovore pre Index.hu.
Prvé prípady ochorenia sa objavili v marci na piatich farmách pri hraniciach so Slovenskom a Rakúskom, čo spustilo uzatváranie hraníc a hromadné utrácanie dobytka.
Podľa ministra za uplynulých šesť týždňov nezaznamenali žiadny nový prípad. Dezinfekcia pokračuje, farmy sa pripravujú na opätovné osídlenie zvieratami.
Choroba, ktorá neohrozuje ľudí, postihuje prežúvavce ako hovädzí dobytok, ošípané či kozy a často vedie k obmedzeniu obchodu.
Pôvod nákazy zatiaľ nie je známy a vyšetrovanie pokračuje – minister nevylúčil ani možnosť teroristického útoku. Už v máji naznačil šéf Orbánovej kancelárie, že by mohlo ísť o biologický útok.
Obmedzenia postupne zmierňovali aj na Slovensku, kde sa nové prípady už neobjavili, a v Česku, kde nezaznamenali žiadne ohnisko, opatrenia oficiálne končia.
(reuters, red)