Prihlásiť sa

DPA: Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja

Nákladná loď Razoni. Ide o prvú loď, ktorá prepravila obilie z Ukrajiny na základe dohody sprostredkovanej Tureckom a OSN. Foto: TASR/AP Nákladná loď Razoni. Ide o prvú loď, ktorá prepravila obilie z Ukrajiny na základe dohody sprostredkovanej Tureckom a OSN. Foto: TASR/AP

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Pre agentúru DPA to povedal Florian Vizan, riaditeľ rumunského čiernomorského prístavu Konstanca.

Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste, priblížil Vizan, ktorý bol na predmetných rokovaniach prítomný.

Dodal, že hrozba útokov často na ukrajinskej strane narušovala presun obilia z jednej lode na druhú. „Ukrajinci následne preventívne presúvajú svoje lode dočasne na rumunskú stranu,“ pokračoval. Preto vývoz obilia v súčasnosti trvá tak dlho, ozrejmil.

Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy, pripomína DPA.

(tasr)