Matovič: Hnutie OĽaNO podáva trestné oznámenie pre podplácanie na majiteľa Penty Jaroslava Haščáka

Igor Matovič podáva trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu podplácania na majiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Predseda hnutia OĽaNO to uviedol v utorok na tlačovej besede.

Igor Matovič. Foto: Jaroslav Novák/TASR Igor Matovič. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Komunikácia medzi Haščákom a predsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardom Sulíkom, ktorú pred niekoľkými dňami zverejnil je podľa neho dôkazom, že Haščák si „vydržiava“ politikov poskytovaním mediálneho priestoru zadarmo. Šéf obyčajných ľudí argumentuje tým, že ani jeden z dotknutých pravosť komunikácie nepoprel.

„Tým pádom považujeme za dokázané, že Jaroslav Haščák, človek, ktorý korumpoval politikov, a máme o tom 39 hodín záznamov v spise Gorila, si nedal pokoj a naďalej používa presne tie isté korupčné praktiky, len inou formou,“ vyjadril sa Matovič.

Zdôraznil, že ide o podozrenia zo spáchania trestného činu v pokračujúcej podobe. Podľa predsedu OĽaNO nejde len o stranu SaS, ale aj o masívny priestor v Haščákových médiách pre stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) i Slovenskú národnú stranu (SNS). „Haščák v podstate realizuje Gorilu dva, rovnakým spôsobom upláca politikov, aby dosiahol svoj osobný prospech,“ tvrdí Matovič. Predseda OĽaNO uviedol, že ho Haščákovi právnici nekontaktovali, a on ani nemá v úmysle komunikovať.

Matovič tvrdí, že o zálohe z mobilu Richarda Sulíka, ktorá je na predaj, sa dozvedel ešte minulý rok na sklonku novembra, respektíve začiatku decembra. Dodal, že už v čase pádu vlády Eduarda Hegera (Demokrati) avizoval, že niečo také existuje a vyjadril sa vtedy, že to zverejní najneskôr počas volebnej kampane. „Trestné oznámenie až teraz, lebo som v piatok získal tú reálnu komunikáciu. Dovtedy to bolo v rovine, že síce od hodnovernej osoby, ale nevidel som, čo tam vlastne v skutočnosti je písané. Tak dovtedy ani podľa trestného zákona nemôžete oznamovať trestný čin, lebo ste sa stále ešte hodnoverne nedozvedeli o spáchaní trestného činu,“ vraví Matovič.

Dodal, že to, čo sa z komunikácie dozvedel, považuje za hodnoverné, a preto podáva trestné oznámenie na Haščáka. To, či polícia toto trestné oznámenie rozvinie i na Sulíka a poslankyňu Národnej rady SR Janu Bittó Cigánikovú (SaS), je už na nej. Podotkol, že ide o masívnu korupciu voči spomenutým politickým stranám, nie je to len o strane SaS.

„Som veľmi zvedavý, ako sa Národná kriminálna agentúra vysporiada s týmto trestným oznámením. Veľmi rád by som bol, ak by oznámili verejnosti ešte do volieb, že tá komunikácia je hodnoverná. Podľa môjho presvedčenia je hodnoverná,“ uviedol Matovič. Podľa neho dotknutí vedia, že takto pred voľbami to nemajú ako spochybniť, a preto dodatočne vymýšľajú príbehy.

Matovič tvrdí, že predmetnú komunikáciu mu poskytol človek, ktorého pozná roky. Prezradil tiež, že ide o niekoho, kto mu už v minulosti poskytol dve dôveryhodné informácie, ktoré sa ukázali ako pravdivé. Jedna z nich sa týkala bývalého podpredsedu NR SR Martina Glváča a Aleny Zsuzsovej, druhá zasa Mariana Kočnera a prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho. Matovič sa vyjadril, že v danej komunikácii sa „hrabal“ a hľadal najmä kľúčové slová Sulík a Haščák, lebo mal podozrenie voči Sulíkovi.

Matovič uviedol, že ďalšiu komunikáciu neplánuje zverejňovať, keďže za ostatok z nej by pravdepodobne musel zaplatiť. Uviedol, že stránku, ktorú zverejnil, dostal zadarmo, no za zvyšok si osoba, ktorá mu ju poskytla, pýta milión eur. Matovič je toho názoru, že po voľbách cena komunikácie poklesne. Myslí si tiež, že človek, ktorý mu tieto komunikácie poskytuje, sleduje verejný záujem. Zdôraznil, že za nič mu nezaplatil a bol rád, že v tomto prípade získal zverejnenú stránku zadarmo.

(sita, tasr)


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok