Jána Havlíka vyhlásili za blahoslaveného. Prezident to vníma ako silné morálne posolstvo

Slovensko má ďalšieho blahoslaveného, je ním Ján Havlík. V roku 1965 zomrel ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Slávnostného blahorečenia sa zúčastnilo približne 13-tisíc ľudí.

Na snímke prefekt Vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých Marcello Semeraro (uprostred) a rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský (vpravo) počas blahorečenia Jána Havlíka pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v meste Šaštín-Stráže (okres Senica) v sobotu 31. augusta 2024. Foto: Lukáš Grinaj/TASR Na snímke prefekt Vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých Marcello Semeraro (uprostred) a rímskokatolícky arcibiskup metropolita Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský (vpravo) počas blahorečenia Jána Havlíka pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v meste Šaštín-Stráže (okres Senica) v sobotu 31. augusta 2024. Foto: Lukáš Grinaj/TASR

Slávnostný úkon blahorečenia vykonal v sobotu na priestranstve pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach legát pápeža Františka, kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých.

Dekrét o mučeníctve Jána Havlíka schválil pápež František v decembri 2023. Schváleniu predchádzala diecézna a rímska fáza procesu blahorečenia. Dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného stanovil pápež na 12. februára.

Obrad blahorečenia sa uskutočnil na úvod sobotnej slávnostnej svätej omše, po úkone kajúcnosti. Po prednesení žiadosti o blahorečenie a krátkeho životopisu prečítal kardinál apoštolský list pápeža Františka. Nasledovalo odhalenie oficiálneho obrazu Jána Havlíka. Potom priniesli k oltáru relikviár s pozostatkami nového blahoslaveného.

Ján Havlík bol človekom nádeje

Kardinál Marcello Semeraro v homílii zdôraznil, že blahoslavený Ján Havlík bol človekom nádeje. „Bol obeťou režimu, ktorý chcel zničiť náboženský fenomén a najmä katolícku cirkev a jej duchovných,“ podotkol. Poukázal na to, že Havlík zomrel tri roky po prepustení z väzenia, úplne odovzdaný do Božej vôle a odpustiac svojim prenasledovateľom.

Ján Havlík sa narodil 12. februára 1928 v obci Dubovce (okres Skalica). Koncom augusta 1949 vstúpil do noviciátu v rámci Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul (vincentíni). Keď sa o rok neskôr komunistická politická moc rozhodla zlikvidovať inštitúty zasväteného života, so spolubratmi bol na tri mesiace deportovaný na nútené práce, stavať priehradu pri Púchove. Tajne študoval popri zamestnaní teológiu a pokračoval v seminárnej formácii u vincentínov.

V októbri 1951 ho spolu s ostatnými novicmi zatkla ŠtB. Strávil 15 mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, kde sa častým mučením snažili od neho získať „priznanie“ k protištátnej činnosti. Najskôr ho odsúdili na desať rokov väzenia za vlastizradu. Trest mu potom sprísnili o jeden rok za misijnú službu medzi spoluväzňami. Pracoval v jáchymovských uránových baniach, potom bol väznený v Ruzyni, kde sa stal terčom psychického týrania. Po odpykaní trestu ho s vážne podlomeným zdravím prepustili v októbri 1962 na slobodu. Zomrel 27. decembra 1965 v Skalici na následky psychickej a fyzickej tyranie vo väzení.

370 kňazov a 30 biskupov

Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po šiestich rokoch. V Košiciach v septembri 2018 blahorečili Annu Kolesárovú z Vysokej nad Uhom. V Bratislave v roku 2017 blahorečili saleziána, kňaza Titusa Zemana. Predtým boli na Slovensku v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko.

Registrovaných bolo približne 370 kňazov. „Boli tu stovky rehoľníkov a rehoľníčok, na pódiu ste mohli vidieť viac ako 30 biskupov z rôznych krajín sveta,“ priblížil Novák. Poukázal na to, že relikviár, v ktorom sú uložené ostatky Havlíka, váži približne 90 kilogramov.

Slávnostný úkon blahorečenia sa uskutočnil v sobotu pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach. Dekrét o mučeníctve Jána Havlíka schválil na základe výsledkov diecéznej a rímskej fázy procesu blahorečenia pápež František.

Prezident vníma blahorečenie Jána Havlíka ako silné morálne posolstvo

Podľa Pellegriniho išlo o človeka, ktorý sa nevzdal svojej viery, hodnôt a presvedčenia. Uviedol to na sociálnej sieti. Havlík zostal hodnotám podľa Pellegriniho verný aj v tých najhorších časoch útlaku, aj za cenu straty vlastného života. „Títo tichí a nezlomní hrdinovia doby sú príkladom, ktorý nás v živote inšpiruje a robí duchovný život národa bohatším a hodnotnejším,“ skonštatoval.

Na slávnosti blahorečenia Jána Havlíka sa zúčastnilo podľa organizátorov približne 13-tisíc ľudí, prihlásených bolo viac ako 120 autobusov. Na tlačovej konferencii o tom informoval hlavný koordinátor prípravy slávnosti blahorečenia Peter Novák.

Registrovaných bolo približne 370 kňazov. „Boli tu stovky rehoľníkov a rehoľníčok, na pódiu ste mohli vidieť viac ako 30 biskupov z rôznych krajín sveta,“ priblížil Novák. Poukázal na to, že relikviár, v ktorom sú uložené ostatky Havlíka, váži približne 90 kilogramov.

Schopnosť Havlíka odpovedať na útoky dobrom

„Ján Havlík je mimoriadne aktuálny aj pre nás, aby sme premáhali ducha pomsty a aby sme sa aj na prípadné útoky snažili odpovedať tvorivo, nábožensky by sme to povedali, dobrom,“ zdôraznil Zvolenský.

Generálny predstavený Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul (vincentínov) Tomaž Mavrič poukázal na schopnosť Havlíka vytrvať vo svojom povolaní za každých okolností. Podotkol, že kresťania zažívajú aj v súčasnosti v mnohých krajinách prenasledovaní.

Provinciálny predstavený vincentínov na Slovensku Tomáš Brezáni podčiarkol, že slávnosti blahorečenia Jána Havlíka predchádzala duchovná príprava. „Deväť dní sme sa na celom Slovensku spájali v modlitbách, aby sme sa pripravili čo najlepšie nielen po tej vonkajšej stránke, ale aby to malo zásah aj do nášho vnútra,“ podotkol.

(tasr)


Dlhé čakanie sa skončilo. Investori čakali viac ako štyri roky, šesť mesiacov a tri dni, kým americký Federálny rezervný systém začne znižovať úrokové sadzby.
Prejsť na článok