Dalajláma potvrdil, že bude mať nástupcu podľa tradičných zvykov
Dalajláma v stredu ubezpečil veriacich tibetského budhizmu aj svetovú verejnosť, že po jeho smrti bude mať nástupcu, ktorý bude vybraný a uznaný podľa tradičných budhistických zvykov.
Zdôraznil, že zodpovednosť za výber 15. dalajlámu ponesie výlučne úrad dalajlámu (Gaden Phodrang) a nikto iný nemá právomoc do tohto procesu zasahovať.
Toto vyhlásenie má za cieľ rozptýliť obavy Tibeťanov v exile i podporovateľov tibetského budhizmu, ktorí sa obávali, že Čína by mohla vymenovať vlastného kandidáta na posilnenie svojej kontroly nad Tibetom.
Dalajláma, ktorý žije v exile v Indii od roku 1959, pripomenul, že inštitúcia dalajlámu bude pokračovať, ak o to bude všeobecný záujem v tibetskej komunite.
Uviedol, že za posledných 14 rokov dostal množstvo výziev od tibetskej diaspóry, budhistov z Himalájí, Mongolska aj častí Ruska a Číny, aby tradícia pokračovala.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí však pripomína, že následníctvo Dalajlámu musí byť v súlade s právnym poriadkom, náboženskými a kultúrnymi tradíciami Číny.
Jeho oznámenie prichádza v čase, keď sa blížia jeho 90. narodeniny.
(tasr, red)