Gitaru Johna Lennona vydražili v New Yorku za 2,9 milióna dolárov, čím sa stala najdrahším hudobným nástrojom skupiny Beatles, aký sa kedy predal na aukcii.

Akustickú 12-strunovú gitaru nemeckej značky Framus, typ Hootenanny, ktorá bola použitá pri nahrávaní albumu Help! (1965), objavili v podkroví domu na britskom vidieku počas sťahovania.

Nástroj sa dostal do vlastníctva škótskeho gitaristu Gordona Wallera z popového dua Peter & Gordon, ktorý ho neskôr daroval manažérom svojej skupiny. Po desiatkach rokov ho noví majitelia dali do dražby za zhruba pol milióna dolárov.

„Táto gitara je nielen súčasťou hudobnej histórie, ale aj symbolom trvalého odkazu Johna Lennona. Dnešný bezprecedentný predaj je dôkazom nadčasovej príťažlivosti a úcty k hudbe The Beatles a Johnovi Lennonovi,“ uviedol David Goodman, riaditeľ aukčného domu Julien’s Auctions so sídlom v Kalifornii.

Predmetná gitara sa objavila aj v scéne rovnomenného filmu, keď skupina hrá pieseň „You‘ve Got to Hide Your Love Away“. Beatles ju použili aj pri nahrávaní skladieb „Help!“, „It‘s Only Love“, „I‘ve Just Seen a Face“ a „Girl“.

V piesni „Norwegian Wood (This Bird Has Flown)“ na ňu hral ďalší člen skupiny George Harrison.

(dpa, tasr)

Nové správy

NRSR schválila predĺženie odvodových úľav pre poľnohospodárov do konca roka. Právnu normu prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou vo verejnom obstarávaní sa zjednotia. Zároveň sa zvýši hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10-tisíc eur na 50-tisíc eur. Vyplýva to z novely zákona o verejnom obstarávaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Útočník v Prahe napadol šesť ľudí. Dvoch zranených po útoku nožom si prevzali záchranári. Polícia muža na mieste zadržala.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Chorvástsko remizovalo s Albánskom 2:2. Na štadióne v Hamburgu viedli Albánci po prvom polčase 1:0, keď sa v 11. minúte presadil Qazim Laci. V druhom dejstve Chorváti otočili skóre dvomi presnými zásahmi v rozmedzí od 74. do 76. minúty, keď sa presadil Andrej Kramarič a Klaus Gjasula si nešťastne strelil vlastný gól.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Francúzska národne konzervatívna strana Národné združenie (RN) stiahla podporu pre jedného zo svojich kandidátov v parlamentných voľbách pre antisemitský príspevok na sociálnej sieti z roku 2018. Joseph Martin kandidoval za RN aj v parlamentných voľbách v roku 2022. V prvom kole získal 15,35 percenta hlasov, no do druhého kola sa mu nepodarilo postúpiť.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

KĽDR poslala od septembra Rusku pravdepodobne ďaleko viac munície, než EÚ a USA Ukrajine. V reakcii na správy o dodávkach tisícov kontajnerov z KĽDR do Ruska to uviedol ukrajinský denník Kyiv Post.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Americký internetový gigant Amazon v stredu oznámil, že v Nemecku investuje ďalších 10 miliárd eur, pričom väčšina sumy bude smerovať do cloud computingu. Je to ďalšia veľká investícia technologického giganta v Európe.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Odvody do dôchodku pre ženy, ktoré pred odchodom na materskú dovolenku zarábali viac, ako je priemerná mzda, by sa mohli vypočítavať z ich predošlého príjmu. Uviedla to v stredu na tlačovej konferencii poslankyňa opozičného hnutia Progresívne Slovensko Simona Petrík.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Prezident Peter Pellegrini vydal pokyn na obnovenie činnosti regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Cyprus plánuje zakázať používanie mobilných telefónov v školách, povedala to v stredu ministerka školstva s tým, že sú pre študentov príliš rušivé a vedú k antisociálnemu správaniu.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenskí a maďarskí policajti cvičili súčinnosť pri zadržaní auta s lupičmi. Na slovenskej strane sa cvičenie začalo simulovaným prepadnutím čerpacej stanice v Trebišove dvojicou ozbrojených páchateľov, ktorí mali unikať smerom na obec Veľaty.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Grécki hasiči a lietadlá bojovali v stredu s požiarom v meste Koropi 30 kilometrov južne od Atén, keď silný vietor rozdúchal plamene a prinútil obyvateľov opustiť svoje domovy a podniky. Tiež bola pozastavená doprava na hlavnej diaľnici spájajúcej Koropi s predmestiami Atén.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Rumunský prezident Klaus Iohannis plánuje vo štvrtok oznámiť kandidatúru na šéfa NATO. „Viac o NATO zajtra. Tieto záležitosti najskôr predstavím Najvyššej rade pre národnú bezpečnosť (CSAT), následne verejnosti,“ povedal Iohannis.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kandidáti na predsedu mimoparlamentnej Maďarskej aliancie ešte nie sú známi, nominácie možno podávať do polovice septembra. Informovala hovorkyňa strany Évi Pálinkás. Vedenie strany zatiaľ opustil jej podpredseda Örs Orosz.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

S cieľom zefektívnenia odstraňovania nelegálnych skládok pripravuje ministerstvo životného prostredia novelizáciu geologického zákona. Podľa ministra Tomáša Tarabu existujú súčasné legislatívne bariéry, ktoré bránia odstraňovaniu takýchto skládok.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Talianska pobrežná stráž v stredu oznámila, že našla telá šiestich osôb, po tom, čo sa tento týždeň pri južnom pobreží Talianska potopili dva člny s migrantmi. Po nehode hlásili viac ako 60 nezvestných vrátane približne 26 detí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na vodárenské projekty samospráv pôjde z eurofondov približne 192 miliónov eur. Z toho pre okresy Rimavská Sobota či Poltár schválila vláda projekty za zhruba 21 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie. Uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V máji tohto roku sa na Slovensku predalo 7 294 nových osobných automobilov. Medziročne predaje klesli o 9,27 percenta. Najpredávanejšou značkou ostala aj v piatom mesiaci aktuálneho roka Škoda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Zákaz vývozu bravčového mäsa z EÚ do Číny by mohol negatívne ovplyvniť slovenských chovateľov a spracovateľov. Uviedla Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v súvislosti s oznámením Číny o antidumpingovom vyšetrovaní dovozu bravčového mäsa a jeho vedľajších produktov z EÚ.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Eurokomisia zaregistrovala dve občianske iniciatívy. Jednou z nich je „Air-Quotas“ (Kvóty na lety), druhou „Stop ničeniu videohier“.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

SNS podá na septembrovú schôdzu parlamentu vlastný zákon o regulácii sexuálnej výchovy na školách. Návrh, ktorý predložili poslanec Richard Vašečka a poslankyňa Anna Záborská (klub Slovensko, Za ľudí, KÚ) bol podľa národniarov nekomplexný.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Na tretí pokus sa začalo pojednávanie vo veci civilnej žaloby Jaroslava Naďa (Demokrati) na Ľuboša Blahu (Smer). Naď sa žalobou na Mestskom súde Bratislava IV domáha súdneho potvrdenia neoprávneného zásahu do dobrej povesti.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga deklaroval podporu Moldavsku pri vstupe do Európskej únie zo strany Slovenska. Urobil tak pri stredajšom stretnutí s moldavským ministrom zahraničných vecí Mihaiom Popsoiom.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Vláda postaví v Rimavskej Sobote novú väznicu, pre tento účel na výjazdovom rokovaní prijala predmetné uznesenie. Dokument vyzýva na aktualizáciu štúdie uskutočniteľnosti projektu Výstavby väzenského zariadenia Rimavská Sobota – Sabová, informoval minister spravodlivosti Boris Susko (Smer).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Bývalé vlády medzi rokmi 2020 až 2023 spôsobili výrazný nárast deficitu, vďaka čomu sa verejné financie SR dostali medzi najhoršie v Európskej únii. Zaradenie Slovenska do procedúry nadmerného deficitu preto Ministerstvo financií SR očakávalo.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Verila transrodová vrahyňa z Nashvillu, že v posmrtnom živote bude mužom? Novinár zverejnil časti denníka Audrey Haleovej, ktorého publikáciu blokuje FBI.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Spoločnosť Winkelmann chce v novom priemyselnom parku v Rimavskej Sobote spustiť výrobu v júli budúceho roka. Na tlačovej konferencii to uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Envirorezort má do konca júna spustiť novú výzvu na energetickú obnovu domov v sume približne 34 miliónov eur. Financie majú ísť najmä do okolia Jelšavy. Po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote o tom informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Nigérijskí zdravotnícki predstavitelia vydali varovania v súvislosti s epidémiou cholery, ktorá od začiatku roka zabila najmenej 30 ľudí. Cholera je akútna črevná infekcia, ktorá sa šíri prostredníctvom kontaminovaných potravín a vody.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Jednou z hlavných hviezd 58. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch bude americký herec a režisér Viggo Mortensen, ktorého preslávila rola Aragorna v ságe Pán prsteňov.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mladý vodič z Ukrajiny jazdil pod vplyvom drog, napadol aj policajta. Teraz čelí 23-ročný Andrij P. obvineniu z troch trestných činov. Vodiča zastavila polícia ešte v pondelok 17. júna v noci na Martinčekovej ulici v Bratislave. Informovala o tom bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Kuchár Jozef Hanuska ostáva vo väzbe aj po podaní obžaloby, sudca na neverejnom zasadnutí Mestského súdu Bratislava I u obžalovaného skonštatoval dôvody väzby pre možnú hrozbu úteku a pokračovania v trestnej činnosti. Informoval o tom bratislavský krajský prokurátor Peter Pilát.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

V prípade obstarania nových systémov protivzdušnej obrany ostávajú v hre dve ponuky z Izraela, možnosťou je aj kombinácia oboch systémov. Informoval o tom minister obrany Robert Kaliňák (Smer) na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády v Rimavskej Sobote.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Slovenská národná strana v predvolebnej kampani do NR SR sľubovala zastavenie liberalizmu, poslanci však nepodporili návrh Kresťanskej únie, ktorý by zaručil dohľad rodičov nad sexuálnou výchovou detí.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Štátna školská inšpekcia zistila v rámci kontroly činnosti pri externých maturitách viaceré pochybenia. Medzi najzávažnejšie nedostatky patrí napríklad nedodržanie času začiatku testovania stanoveného v harmonograme či nedodržanie stanoveného času na doručenie a rozdanie zadaní.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Žilina vysadila do dvoch revírov na rieke Váh stovky označených kusov lipňa tymianového a pstruha potočného. Dôvodom je monitoring pôvodných druhov rýb.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Hodnotenie úrovne rozvoja okresov by sa malo v budúcnosti rozšíriť o demografické trendy, dostupnosť verejných služieb či prístup k základným životným potrebám. Vyplýva to z návrhu legislatívneho zámeru zákona o podpore prioritných okresov, ktorý schválila vláda.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Organizácia pre ľudské práva Amnesty International tvrdí, že zdokumentovala 12 incidentov, pri ktorých egyptské úrady od januára do marca tohto roku vrátili odhadom 800 sudánskych štátnych príslušníkov bez toho, aby im dali možnosť požiadať o azyl.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Francúzska polícia v stredu zadržala v Novej Kaledónii osem ľudí vrátane Christiana Teina, lídra organizácie Koordinačná bunka pre terénne akcie (CCAT), ktoré minulý mesiac zorganizovalo sériu nepokojov, uviedla prokuratúra.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok

Súdny proces v kauze Mýtnik bude na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu pokračovať až na jeseň. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že termíny pojednávaní v tejto veci sú vytýčené na 10. a 11. septembra, a tiež na 1., 2., a 3. októbra.

Zobraziť viac 
Prejsť na článok
Nahrávam...
Ďalšie články