Diplomati EÚ sa zhodli: Výnosy zo zmrazených ruských aktív pôjdu Ukrajine. Najmä na zbrane

Zasadnutie EP Ursula von der Leyenová. Foto: AP/TASR

Diplomati členských krajín EÚ sa v utorok v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti zhodli na tom, že výnosy, ktoré generujú zmrazené ruské aktíva v Únii, sa použijú na nákup zbraní pre Ukrajinu a na jej obnovu. Rozhodnutie rešpektuje postoj Slovenska k poskytovaniu zbraní Ukrajine, konštatuje slovenský rezort diplomacie.

Ročné výnosy zo zmrazených ruských aktív predstavujú približne tri miliardy eur.

Diplomati EÚ nakoniec odobrili scenár, podľa ktorého sa na nákup zbraní pre Ukrajinu prostredníctvom Európskeho mierového nastroja (EPF) použije 90 percent výnosov. Zvyšných desať percent by sa malo prostredníctvom rozpočtu EÚ použiť na projekty týkajúce sa obnovy Ukrajiny. Dohodnuté rozdelenie by sa malo každoročne prehodnocovať, prvýkrát pred 1. januárom 2025.

Takýto návrh členským krajinám EÚ v marci predložili predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Prvú miliardu eur by Ukrajina mohla získať už v júli tohto roka.

Rozhodnutie rešpektuje pozíciu SR

Odmietavá pozícia slovenskej vlády k poskytovaniu vojenskej pomoci zo skladov Ozbrojených síl SR je v tejto súvislosti rešpektovaná, uviedlo slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Slovensko na rokovaniach zastupovala vedúca Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Petra Vargová.

„Tieto výnosy predstavujú mimoriadne zisky centrálnych depozitárov naakumulované v dôsledku imobilizácie ruských aktív. Slovensko súhlasilo s presmerovaním týchto mimoriadnych výnosov, ktoré nie sú zdrojmi SR, v prospech Ukrajiny. Časť bude využitá na vojenskú pomoc prostredníctvom Európskeho mierového nástroja a časť na rekonštrukciu Ukrajiny. Odmietavá pozícia vlády SR k poskytovaniu vojenskej pomoci zo skladov Ozbrojených síl SR je v tejto súvislosti rešpektovaná,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie.

Diskusia prebieha už dlhší čas

Podľa nemenovaných diplomatov EÚ dosiahnutiu zhody o využití výnosov medzi členskými štátmi predchádzali dlhé diskusie, keďže vlády viacerých krajín, najmä Maďarska a Slovenska, naznačovali, že majú problém odsúhlasiť využitie nového finančného zdroja na čisto vojenské účely.

Kompromisný návrh, ktorý sa zrodil pod taktovkou belgického predsedníctva v Rade EÚ, nakoniec uspokojil aj krajiny, ktoré chceli byť v tejto otázke neutrálne. Ide o Cyprus, Írsko, Maltu a Rakúsko.

O využití zmrazených ruských aktív na pôde EÚ v prospech Ukrajiny sa hovorí v podstate od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine. Únia si je vedomá skutočnosti, že siahnuť na zmrazené aktíva predstavuje komplikácie z pohľadu medzinárodného práva, a preto sa jej predstavitelia k tomuto kroku zdráhajú.

Úroky plynúce zo zmrazených aktív sú však schodnejšou cestou. Podľa správ Európskej komisie členské krajiny EÚ doteraz zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote 210 miliárd eur. Predstavitelia Únie odhadujú, že do roku 2027 by mohli výnosy z nich predstavovať 15 až 20 miliárd eur.

(tasr, sak)


Ďalšie články