Teoretik medzinárodných vzťahov Stephen Walt: Putin sa mýlil, ale nie vo všetkom

Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Čas ukázal, v čom sa ruský prezident Vladimir Putin pri vpáde na Ukrajinu mýlil a v čom mal pravdu. Ale ignorovať to, v čom mal pravdu, znamená zopakovať si jeho chyby, upozorňuje prestížny americký teoretik medzinárodných vzťahov Stephen M. Walt.

Podľa Walta, ktorý pôsobí ako profesor medzinárodných vzťahov na Harvardovej univerzite, sa Putin dopustil pri invázii na Ukrajinu viacerých chýb. Napríklad zveličoval udatnosť svojej armády, ale podcenil silu ukrajinského nacionalizmu a schopnosť ukrajinských ozbrojených síl brániť svoju domácu pôdu. "Zrejme nesprávne odhadol aj jednotu Západu, rýchlosť, s akou NATO a iní prišli Ukrajine na pomoc, ale aj ochotu a schopnosť krajín dovážajúcich ruské energie uvaliť na Rusko sankcie a odstrihnúť sa od jeho energetického exportu. Možno precenil aj ochotu Číny podporiť ho. Peking síce nakupuje množstvo ruskej ropy a plynu, ale Moskve neposkytuje hlasitú diplomatickú podporu ani cennú vojenskú pomoc,“ konštatuje odborník.

Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]