Lídri troch krajín sa zhodli na potrebe spolupráce v boji s ilegálnou migráciou

Je to výzva najmä pre krajiny na západnom Balkáne, ktoré majú neprimeraný podiel pri riešení nelegálnej migrácie a potlačovaní obchodovania s ľuďmi, zaznelo v Komárne.

Summit lídrov Slovenskej republiky, Srbska a Maïarska Aleksandar Vučič, Robert Fico a Viktor Orbán. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Čelní predstavitelia Slovenska, Srbska a Maďarska pricestovali do Komárna, aby rokovali o nelegálnej migrácii a inovatívnych riešenia v boji proti nej. Súčasťou delegácie boli aj ministri zahraničných vecí jednotlivých štátov.

Predseda vlády SR Robert Fico, srbský prezident Aleksandar Vučič a maďarský premiér Viktor Orbán sa na utorňajšom stretnutí v Komárne zhodli na potrebe spoločnej spolupráce v boji s ilegálnou migráciou a vyhlásili, že krajiny ležiace na migračnej trase na západnom Balkáne nesú neprimerane veľké bremeno pri riešení problémov s ilegálnou migráciou. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia troch lídrov.

Lídri SR, Maďarska a Srbska sa na stretnutí zhodli, že ilegálna migrácia je vážnym problémom, ktorý vyplýva z geopolitickej nestability, konfliktov a sociálnej nerovnosti v európskom susedstve. Zdôraznili, že ilegálna migrácia je výzvou najmä pre krajiny ležiace na migračnej trase na západnom Balkáne, ktoré „nesú neprimeraný podiel bremena pri riešení nelegálnej migrácie a potlačovaní obchodovania s ľuďmi, ako aj iných činností súvisiacich s organizovaným zločinom“.

Fico, Orbán a Vučič vyzdvihli rolu schengenského priestoru a jeho ochrana by podľa nich mala byť sprevádzaná regionálnymi kompenzačnými opatreniami, ktoré zmiernia tlak na vonkajšie hranice Európskej únie.

Fico na tlačovej konferencii po rokovaní podčiarkol, že SR nepodporila migračný pakt a odmietla koncept povinnej solidarity, pretože nerieši podstatu nelegálnej migrácie. Dodal, že v Únii existujú krajiny, ktoré pakt odmietli, ďalej krajiny, ktoré chcú urýchliť jeho prijatie, a tretia skupina krajín navrhuje inovatívne riešenia mimo paktu.

Partneri taktiež opätovne vyjadrili podporu členstvu Srbska v EÚ a vyzdvihli vzájomnú spoluprácu. Rozširovanie EÚ označili ako geostrategickú investíciu, ktorá si však „vyžaduje aktívnejšie zapojenie EÚ v regióne západného Balkánu, a to aj v boji proti ilegálnej migrácii“.

(tasr)


Vládna moc sa rozhodla regulovať novinársku obec novými pravidlami, ako zavedením určitého typu vzdelania pre novinárov a vytvorením mediálneho úradu. Tieto legislatívne zásahy nielenže nič nevyriešia, ale aj môžu byť v rozpore s európskym právom.…
Prejsť na článok
Najnovšie dáta k deficitu verejných financií, ktoré zverejnil v pondelok Štatistický úrad SR, hovoria jasne. Konsolidácia bola a ostáva témou číslo jedna.
Prejsť na článok
Trestné oznámenie podané Inštitútom ľudských práv na Zuzanu Ťapákovu pre cenzúru bude odmietnuté. Iba veľmi zriedka možno takto pevne prejudikovať postup polície, no v tomto prípade mimovládna organizácia ukazuje absurdnú neznalosť práva. Viac v článku.
Prejsť na článok
Rodičovský dôchodok čelil útoku krátko po nástupe novej vlády. Zdroje sa už vtedy hľadali v takzvanej asignačnej dani, za čo sa na ministra práce Erika Tomáša valila z viacerých strán ostrá kritika. Táto renta nakoniec…
Prejsť na článok
Po rokoch by sa mali zmeniť rokovacie pravidlá parlamentu, niektoré sa sprísnia a pribudnú aj novinky. Očakávanie, že pomôžu zlepšiť politickú kultúru, sa zrejme nenaplní. Osobných útokov či „cirkusových vystúpení“ sa podľa všetkého parlament aj tak…
Prejsť na článok