Prihlásiť sa

Zničený Bachmut sa stal mestom duchov. Podľa starostu v ňom ostalo iba 500 ľudí

bachmut Na satelitných snímkach poskytnutých spoločnosťou MaxarTechnologies sú školské budovy a bytové domy v meste Bachmut na Ukrajine v nedeľu 8. mája 2022 (hore) a tie isté budovy zbúrané v pondelok 15. mája 2023 (dole). Foto: TASR/AP

Vo východoukrajinskom meste Bachmut, ktoré bolo dlhé mesiace dejiskom ťažkých bojov, zostalo podľa tamojšieho starostu Olexija Revu len 500 obyvateľov. TASR o tom informuje na základe stredajšej správy denníka The Guardian. Vzhľadom na to, že toto mesto malo pred vojnou 70-tisíc obyvateľov, ide o obzvlášť zarážajúci pokles.

Dobytie Bachmutu 20. mája – po mesiacoch krutých bojov – oznámil šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevegnij Prigožin. Zároveň avizoval, že jeho vojaci sa z mesta začnú sťahovať. Ukrajina, ktorá v posledných týždňoch zaznamenala isté územné zisky na predmestiach Bachmutu, tvrdenia Prigožina o úplnom dobytí mesta poprela.

Západní vojenskí analytici uvádzajú, že Bachmut je podľa dostupných informácií už prakticky úplne pod kontrolou ruských síl. Naopak ukrajinské jednotky podnikajú protiútoky severne a južne od mesta a ovládajú dopravné tepny v jeho okolí.

O Bachmut sa viedli prudké boje napriek tomu, že podľa vojenských analytikov nemá reálnu strategickú hodnotu. Moskva tvrdila, že jeho dobytie jej umožní ďalší postup v Donbase.

(tasr)