Až 80-tisíc eur na vznik novej ambulancie dostanú všeobecní lekári a pediatri. Kde ich treba najviac?

Všeobecní lekári a pediatri sa môžu opäť uchádzať o príspevok na vznik novej ambulancie. Ministerstvo zdravotníctva zmenilo niektoré podmienky pre žiadateľov, zvýšilo aj maximálnu sumu príspevku.

MAZSAMD Mapa klasifikácie okresov – pediatria. Foto: MZ SR

Na podporu vzniku ambulancií je z plánu obnovy k dispozícii ešte viac ako 9,25 milióna eur. Ministerstvo chce týmto spôsobom z európskych peňazí do roku 2026 finančne podporiť vznik vyše 120 ambulancií v ohrozených regiónoch. Zástupcovia rezortu o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii.

Druhý pokus zohnať lekárov

Ide v poradí o druhú možnosť lekárov uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok na vznik novej ambulancie. V prvom kole, ktoré rezort spustil v septembri 2022, bolo úspešných len 22 žiadateľov. Cieľom pritom bolo otvoriť tridsať ambulancií.

„Osemnásť, respektíve 19 ambulancií už funguje s tým, že sa ďalej vyhodnocujú žiadosti tak, aby sa naplnil plán,“ ozrejmil minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Ministerstvo chce tento rok otvoriť aspoň 32 nových ambulancií, v súčinnosti so samosprávnymi krajmi preto pozmenilo niektoré časti výzvy. Lekári po novom majú možnosť získať nielen 50-tisíc, ale až 80-tisíc eur, ak sa rozhodnú založiť si novú ambulanciu.

Príspevok bude rezort vyplácať jednorazovo, nie v štyroch platbách, ako tomu bolo v minulosti. Odbudne aj byrokracie, takže pre lekárov bude jednoduchšie získať peniaze. O príspevok budú môcť žiadať aj lekári, ktorí si ambulanciu založili v období od 1. januára do 31. júla 2022 či právnické osoby.

Dosť všeobecných lekárov majú len dva okresy

Palkovič upozornil, že situácia v ambulantnej sfére je kritická, preto je potrebné ju podporovať. Ministerstvo zdravotníctva aj tento rok vypracovalo analýzu, v ktorej rozdelilo slovenské okresy do štyroch farieb podľa toho, koľko v nich chýba detských alebo všeobecných lekárov.

Podľa tejto správy nám chýba 484 praktických lekárov. Dosť ich máme len v okresoch Prešov a Košice, v nich preto nie je možné získať európske peniaze na založenie novej ambulancie.

Naopak, kritický nedostatok obvodných lekárov je v piatich okresoch: Malacky, Považská Bystrica, Senec, Turčianske Teplice a Zlaté Moravce. Rizikovo nedostatkových okresov je až 54. Zvyšných 18 okresov patrí do kolónky rizikových.

Mapa klasifikácie okresov – všeobecné lekárstvo pre dospelých. Foto: MZ SR

Podľa tohtoročnej analýzy máme na Slovensku primárnych pediatrov o pätinu menej, než by sme potrebovali – počtom 229. Navyše, takmer dve tretiny z nich sú pár rokov pred obdobím dôchodku, dokonca máme 24 lekárov starších ako osemdesiat rokov. Dosť detských lekárov je len v Banskej Bystrici, Stropkove a Humennom.

Mapa klasifikácie okresov – pediatria. Foto: MZ SR

V rizikovom okrese možno podporiť len päť nových ambulancií

Pre čierne a červené okresy bude príspevky schvaľovať ministerstvo zdravotníctva. V čiernych okresoch dostanú lekári na nové ambulancie 80-tisíc eur a v červených 70-tisíc eur.

V oranžových okresov bude nové ambulancie schvaľovať vyšší územný celok. V rámci kraja však môže alokovať maximálne päť príspevkov pre špecializáciu všeobecné lekárstvo a päť pre pediatriu. Z plánu obnovy dostanú tieto okresy najnižšiu sumu – 60-tisíc eur.

Predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič zmeny v rámci podmienok výzvy víta. „Úprava podmienok, do ktorej mali možnosť zasiahnuť župy, ktoré terén poznajú dôvernejšie, pomôže naplniť chýbajúce kapacity a starostlivosť ostane aj naďalej zachovaná,“ skonštatoval.

Podmienky

Prijímateľ príspevku musí začať prevádzkovať ambulanciu do dvoch mesiacov od právoplatnosti povolenia. Týždenne musí ordinovať aspoň 35 hodín, z toho aspoň jeden deň najmenej do 17:00 hod. Taktiež musí umožniť bezplatné objednávanie pacientov

Ambulanciu bude musieť prevádzkovať v danom okrese aspoň päť rokov. V opačnom prípade je povinný financie alebo ich časť vrátiť. Všetky potrebné informácie nájdu lekári na webe novaambulancia.sk.

Výzva potrvá od utorka 10. októbra do konca júla 2024.


Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok