Unikátna výstava v Martine oslavuje 100 rokov rozhlasového vysielania

Príďte na výstavu do Martina, ilustračná fotografia. Foto: Slovenské národné múzeum v Martine/Facebook Príďte na výstavu do Martina, ilustračná fotografia. Foto: Slovenské národné múzeum v Martine/Facebook

MARTIN – Históriu Československého a Českého rozhlasu oživuje výstava 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu, ktorú možno vidieť v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku, patriacom pod Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine.

Výstavu pripravilo České centrum so sídlom v Bratislave a pozostáva z 19 obrazovo-textových panelov, informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM Milena Kiripolská.

Pripomenula, že Československo bolo jednou z prvých európskych krajín, ktorá začala s pravidelným rozhlasovým vysielaním 18. mája 1923. Vtedy sa vo vojenskom stane, zapožičanom od skautov a umiestnenom na letisku Praha-Kbely, prvýkrát ozvalo povestné „Haló, haló, zde vysílaní stanice Radiojournalu“.

Výstava ponúka prostredníctvom unikátnych fotografií pohľad do minulosti aj súčasnosti rozhlasu. „Návštevníci si môžu pripomenúť významné historické udalosti spojené s rozhlasom, ako aj vysielaciu a prenosovú techniku. Výstava prezentuje rozhlas nielen ako inštitúciu so storočnou tradíciou, ale aj ako moderné verejnoprávne médium,“ dodala Kiripolská.

Výstava 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu je prístupná verejnosti v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku SNM v Martine až do 25. októbra.


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...
Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Ukrajinská armáda vedie obmedzené protiútoky na viacerých frontoch, v závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky. Konštatoval to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Západní a americkí predstavitelia predpovedajú, že ukrajinské sily budú počas nasledujúcich šiestich mesiacov hlavne v defenzíve, pričom rozsiahla protiofenzíva sa očakáva až...