EÚ zrušila hlasovanie o návrhu na sledovanie súkromnej komunikácie

EÚ zrušila hlasovanie o návrhu na sledovanie súkromnej komunikácie. Cieľom návrhu bolo, aby WhatsApp, Signal a ďalší skenovali súkromné správy, hľadajúc materiál odkazujúci na potenciálne sexuálne zneužívanie detí.

Ak by sa v týchto správach našli známky kriminálnej aktivity, systém by ju ihneď priamo nahlásil na príslušné policajné oddelenie. Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová vo štvrtok uviedla, že pôvodný návrh Komisie znamená, „že aj šifrované správy možno prelomiť v záujme lepšej ochrany detí.“

To sa však nepáčilo viacerým štátom a tak sa očakávalo, že napríklad aj Nemecko, Rakúsko, Poľsko či Česká republika sa hlasovania zdržia alebo budú proti zákonu.

„V posledných hodinách sa zdalo, že požadovaná kvalifikovaná väčšina jednoducho nebude splnená,“ povedal diplomat EÚ z belgického predsedníctva, ktoré je do konca júna na čele rokovaní Rady EÚ. Belgické predsedníctvo sa ostatných šesť mesiacov snažilo vyriešiť patovú situáciu medzi krajinami EÚ, aby sa posunuli rokovania o finalizácii zákona.

Čo konkrétne návrh obsahoval a aké následky by to mohlo mať, si prečítajte v článku Martina Chabadu:

(politico)


Priame politické ovplyvňovanie súdnej moci prostredníctvom nevídaných zásahov poľskej vlády, ktorá bude rozhodovať, ktorý sudca je alebo nie je ten správny. Pri vážnych porušeniach základov právneho štátu sa Európska komisia zrazu tvári, že sa nič…
Prejsť na článok
Na stránke centrálnej banky je už niekoľko dní informácia o pokračovaní znižovania úrokových sadzieb. Čo teda čaká slovenské bývanie?
Prejsť na článok
Avizované prešetrovanie vtipov komika Mateja Makovického zo strany polície bude zaujímavým stanovením štandardu, čo je prípustné v spoločnosti pri citlivých témach, a čo je ešte možno schovať za humor. Viac v článku.
Prejsť na článok