Populácia EÚ k 1. januáru 2024 vzrástla aj pre migráciu a utečencov z Ukrajiny

Populácia EÚ k 1. januáru 2024 vzrástla aj pre migráciu a utečencov z Ukrajiny. Krajiny EÚ k 1. januáru tohto roka evidovali dovedna 449,2 milióna obyvateľov. Po poklese populácie v rokoch 2020 a 2021 v dôsledku pandémie koronavírusu sa tak počet obyvateľov EÚ zvýšil už druhý rok po sebe.

Vyplýva to zo štvrtkovej správy Eurostatu, štatistického úradu EÚ. Slovensko zostáva desiatou najmenej zaľudnenou krajinou Únie, informuje spravodajca TASR.

Eurostat potvrdil mierne stúpanie populácie, lebo ak k 1. januáru 2023 Únia mala 447,6 milióna ľudí, o rok neskôr to bolo 449,2 milióna. Znamená to, že záporný prirodzený prírastok (viac úmrtí než narodených) prevýšil ten kladný.

Populačný rast možno vo veľkej miere pripísať zvýšeným migračným pohybom po koronakríze a prílevu vysídlených osôb z Ukrajiny, ktorí získali štatút dočasnej ochrany v krajinách EÚ.

Eurostat pripomenul, že z pohľadu dlhšieho časového rámca počet obyvateľov EÚ vzrástol z 354,5 milióna v roku 1960 na 449,2 milióna v januári 2024, čo predstavuje nárast o 94,7 milióna ľudí. Tempo populačného rastu sa v posledných desaťročiach spomalilo: počet obyvateľov EÚ sa v rokoch 2015 – 2024 zvýšil v priemere o 0,6 milióna osôb ročne, zatiaľ čo priemerný nárast v 60. rokoch bol 2,9 milióna ľudí ročne.

(tasr)


Priame politické ovplyvňovanie súdnej moci prostredníctvom nevídaných zásahov poľskej vlády, ktorá bude rozhodovať, ktorý sudca je alebo nie je ten správny. Pri vážnych porušeniach základov právneho štátu sa Európska komisia zrazu tvári, že sa nič…
Prejsť na článok
Na stránke centrálnej banky je už niekoľko dní informácia o pokračovaní znižovania úrokových sadzieb. Čo teda čaká slovenské bývanie?
Prejsť na článok
Avizované prešetrovanie vtipov komika Mateja Makovického zo strany polície bude zaujímavým stanovením štandardu, čo je prípustné v spoločnosti pri citlivých témach, a čo je ešte možno schovať za humor. Viac v článku.
Prejsť na článok