Členské krajiny NATO zvyšujú výrobu delostreleckej munície

Podľa centrály NATO v Bruseli je 32 krajín na najlepšej ceste vyrobiť tento rok 2 milióny nábojov kalibru 155 mm.

United_States_Ukraine_Zelenskyy731115 Výroba delostreleckých granátov. Ilustračná foto: TASR/AP

Bude to podstatne viac ako v minulosti a je to pomerne pôsobivý priemyselný obrat, uviedol predstaviteľ NATO pred stretnutím ministrov obrany vo štvrtok a piatok. Priznal však, že výroba je aj napriek tomu stále nízka a munícia príliš drahá. Podľa západných spravodajských služieb dokáže Rusko vyrobiť ročne približne 3 milióny nábojov, čo ho zvýhodňuje vo vojne proti Ukrajine.

Obranný priemysel v krajinách NATO nie je prispôsobený takému vysokému dopytu, čo komplikuje vojenskú pomoc Kyjevu. Na zvýšenie efektívnosti a zníženie nákladov je potrebné zlepšiť aj štandardizáciu.

Členovia NATO preto vyjadrili záujem poveriť nového generálneho tajomníka Marka Rutteho predložením návrhu modernizácie a štandardizácie výroby obranného materiálu na februárovom stretnutí ministrov. Týkal by sa tiež užšej integrácie obranného priemyslu a dohľadu nad uplatňovaním dohodnutých noriem.

(tasr, dpa)


Branislav Becík môže byť spokojný, nitrianska župa bude mať svoje nové sídlo. Presťahujú sa do neho všetci zamestnanci, ktorí sú teraz roztrúsení v troch budovách po meste. Ak pôjde všetko hladko a podľa plánov, nové…
Prejsť na článok