Výstava vo Vihorlatskom múzeu približuje svet hmyzu

vihorlatske muzeum1 Vihorlatské múzeum v Humennom, zdroj: internet

Humenné – Výstavu s názvom Fascinujúci svet hmyzu prezentuje vo svojich výstavných priestoroch Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici.

Panelovú výstavu dopĺňajú ukážky z vyše 3 000 kusov exponátov hmyzu zo zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

Výstava podľa jej slov ozrejmuje najzaujímavejšie fakty jednej z najpočetnejších a najrozmanitejších taxonomických tried, v ktorej bolo podľa doterajších poznatkov vedecky opísaných vyše milióna druhov, čo je viac než polovica existujúcich druhov všetkých ekosystémov živočíšnej ríše.

„Odhady naznačujú, že diverzita hmyzu ovplyvňovaná nadmorskou výškou, klímou, dostupnosťou vody, horninovým podložím i človekom je oveľa rozmanitejšia, ako ju dnes poznáme a ďalšie druhy na svoje objavenie iba čakajú,“ uviedla Jeleňová.

V rámci výstavy zo svojich zbierok prezentuje Vihorlatské múzeum v Humennom predovšetkým ukážky z 2 176 kusov múzejných exponátov radu chrobákov a kolekciu z 385 kusov exponátov radu motýľov. Okrem zaujímavostí a kuriozít, výstava podľa Jeleňovej vzdeláva návštevníka v otázkach nezastupiteľného postavenia hmyzu v ekosystéme živej prírody.

„Súčasne nastoľuje otázky súvisiace s ubúdaním hmyzu a hroziacim kolapsom ekosystémov spôsobovaným predovšetkým používaním pesticídov, zmenou klímy, mestským smogom, svetelným smogom, nevhodným manažovaním trávnatých plôch bez kvitnúcich rastlín alebo s monokultúrnym pestovaním,“ vysvetlila Jeleňová a doplnila, že výstava potrvá do 27. novembra.

(tasr)


Ďalšie články