Kysucký primátor si znížil plat o viac ako tisíc eur, čo ho k tomu viedlo?

Primátor si znížil plat Primátor si svoj plat znížil v duchu úspory verejných financií. Foto: pixabay/Tasr-Erika Ďurčová

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda navrhol mestským poslancom zníženie svojho platu. Dôvodom je snaha mesta ušetriť a ozdraviť tým financie samosprávy. Plat sa mu tak od nasledujúceho mesiaca zníži o 1 200 eur.

Mestskí poslanci na stredajšom rokovaní 22. mája jeho návrh schválili. Zmenu na účte primátor zaznamená v júnovom výplatnom termíne, keďže mesačný plat mu poklesne od 1. júna tohto roka.

Primátor Mihalda začínal svoje druhé funkčné obdobie s nástupným platom 5 105 eur, ktorý mu bol vyplácaný po schválení 50-percentného zvýšenia základného platu poslancami na ustanovujúcom rokovaní zastupiteľstva. Po dvoch marcových valorizáciách primátorských a starostovských platov jeho mesačná mzda stúpla na súčasných 6 028 eur.

Na rokovanie mestského zastupiteľstva predložil návrh na redukciu zvýšenia základného platu z 50 na 20 percent. „Za posledné dva roky stúpla priemerná mzda v národnom hospodárstve tak výrazne, že môj primátorský plat sa zvýšil o takmer tisíc eur. Deklarujeme všetci, že chceme šetriť a nejakým spôsobom ozdravovať verejné financie, takže chcem k tomu prispieť aj ja,“ vyhlásil Mihalda. S poslancami našiel zhodu, a tak jeho hrubý mesačný príjem klesne na 4 822 eur.

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, respektíve mesta. Na tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, respektíve primátora zvýšiť až o 60 percent.

(tasr, mar)


Ďalšie články