OSTRATICE – Na poli Livina pri Ostraticiach v týchto dňoch ukončili samozber jabĺk. Tamojší ovocinári z Bioplantu sa okrem bohatej úrody tešili aj veľkému záujmu zo strany verejnosti.
Podľa slov ovocinára Jozefa Žatku v ovocinárskom sade s rozlohou 5 ha spustili po prvý raz v roku 1995 samozber jahôd a v tejto sezóne otvorili pre širokú verejnosť aj jesenný samozber zber jabĺk, hrušiek a sliviek.
„Do samozberu jabĺk sa zapojili ľudia z miest aj vidieka od Žiliny až po Nitru,“ uviedol počas rozhovoru pre Trenčiansky Štandard ambiciózny ovocinár.
„Máme tu obľúbené odrody Fuji, Smeralda, Pinova, ale aj raritné odrody Coxova Reneta, Karneval a zabudnuté ovocie našich babičiek – dulu,“ ozrejmil Žatko.
„Ovocie pestujeme v systéme integrovanej ochrany, to znamená, že sa snažíme šetrne hospodáriť a používať prípravky na ochranu, len keď je to nevyhnutné a radšej uprednostňujeme monitoring škodcov,“ konštatoval ovocinár.
Spresnil, že v sadoch majú rôzne druhy lapačov na mušky, ktoré im poskytujú informácie o ich množstve a zasahujú až v nevyhnutnom prípade.
„Samozber bol otvorený 5 týždňov a sme milo prekvapení účasťou ľudí, pretože je to prvý rok a išli sme trochu do neznáma. Celkovo sa nám podarilo obrať takmer 70 ton,“ prezradil Žatko.
Zvlášť upozornil na to, že samozber sa stáva vynúteným trendom aj z toho dôvodu, že lokálni pestovatelia nedokážu konkurovať s cenou veľkoobjemovým dovozcom ovocia z Maďarska a Poľska.
„Je to jeden zo zdrojov, ktorý čiastočne pomáha saturovať lokálnu ekonomiku,“ vysvetlil ovocinár s dodatkom, že samozber je odpoveďou na vzniknutú nevyváženú situáciu na trhu s ovocím. Aj z tohto dôvodu sa podľa neho Slovensko stáva krajinou samozberateľov.
„Na budúci rok plánujeme vo Vysočanoch spustiť aj samozber čerešní, bude to taký experiment,“ dodal a zároveň prezradil ovocinársku novinku.
„Plánujeme spustiť aj muštáreň, v ktorej si ľudia budú môcť vyrobiť šťavu z vlastného alebo z nášho ovocia. A to nielen z jabĺk a hrušiek, ale aj z hrozna, mrkvy, cvikly – čokoľvek, čo sa dá drtiť,“ vyjadril sa ovocinár.
Z týchto produktov chcú na ovocinárskej farme robiť pasterizovanú šťavu plnú vitamínov, ktorú si budú môcť ľudia doma uskladniť v čerstvom stave až na dobu deväť mesiacov.