Český premiér o migrácii: Debata pokročila, je tu nádej na zmenu

Petr Fiala po schôdzke niekoľkých lídrov členských krajín EÚ, ktoré presadzujú prísnejšiu migračnú a azylovú politiku Únie, vyhlásil, že v debate vidí veľký posun a existuje preto nádej, že sa "veci pohnú vpred".

Petr Fiala. Foto: Barbora Vizváryová/TASR Petr Fiala. Foto: Barbora Vizváryová/TASR

Predseda vlády Českej republiky ocenil aj účasť predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na predmetnej schôdzke, informuje spravodajkyňa TASR.

Na schôdzke, ktorá predchádzala summitu EÚ, sa podľa českého premiéra stretlo 11 lídrov. Fiala uviedol, že ide o krajiny, ktoré chcú dlhodobo zmeniť migračnú politiku. Nie sú s ňou spokojné, pretože migrácia sa stáva čoraz väčším problémom v EÚ, ktorý Únii podľa jeho slov „prerastá cez hlavu“.

„Som rád, že dnešná schôdzka zhromaždila 11 štátov, niektoré ďalšie naše iniciatívy podporujú, a zúčastnila sa na nej aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Vidím v tom veľký posun, pretože hovoríme o veciach, ktoré ešte nedávno boli tabu,“ komentoval stretnutie Fiala.

Dodal, že podobne zmýšľajúcich krajín, ktoré si v migračnej a azylovej politike želajú zmenu, je v Únii už väčšina, približne 18. To je podľa neho šanca, aby sa potrebné kroky uskutočnili razantnejšie. „Pre mňa je to naozaj určitá nádej, že sa vecí pohnú vpred. Odmietam také riešenia, že budeme robiť kontroly vnútri schengenského systému, čo sa deje. To žiadne riešenie nie je, ide to proti duchu európskej integrácie,“ podotkol.

Za dobrý signál považuje osobnú účasť von der Leyenovej a posun podľa neho značí aj jej list členským krajinám. Príležitosť pre ešte väčšie zapojenie Česka do riešenia problému vidí v osobe Jozefa Síkelu, ktorý by sa mal stať novým eurokomisárom pre medzinárodné partnerstvo. Aj on bude mať podľa neho na starosti spoluprácu s tretími krajinami.

„Zhodli sme sa aj na tom, že sa nesmieme báť ani zmien v legislatíve. Tam, kde azylová a migračná politika nefunguje, ju musíme zmeniť. Všetko sú to cesty správnym smerom, teraz je potrebné ich len uskutočniť,“ doplnil predseda českej vlády.

(tasr)


Zvieratá pôsobia ako nevyhnutná súčasť Najvyššieho správneho súdu. Dôvodom má byť posilnenie psychohygieny a znižovanie stresov u sudcov, ktorí zrejme potrebujú podporu zvierat na výkon jedného z najdôležitejších povolaní, a to rovno na najvyššom stupni správneho súdu. Je potrebné…
Prejsť na článok
Slovensko by mohlo mať nový štátny sviatok. Poslanci Kresťanskej únie Anna Záborská a Richard Vašečka navrhujú, aby ním bol 25. marec – Deň zápasu za ľudské práva, kedy sa každoročne pripomína výročie Sviečkovej manifestácie z obdobia vlády…
Prejsť na článok
Nobelova cena za ekonómiu sa vracia ku koreňom. Tohoroční laureáti najznámejšej ekonomickej ceny sa venujú základnej otázke, prečo sú niektoré národy bohaté a iné chudobné. Ich výskum potvrdzuje, že kľúčom k blahobytu sú dobré inštitúcie.
Prejsť na článok
Poslanci strany Hlas Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Roman Malatinec predložili návrh zákona, ktorý má byť odpoveďou na nedostatočnú právnu úpravu, ktorá robí z drobných krádeží výhodný biznis. Pre istú časť zlodejov dokonca znamená beztrestnosť,…
Prejsť na článok