Prístup kanadského premiéra ku vzájomným vzťahom je bezohľadný, tvrdí India

Reaguje na diplomatickú roztržku s Kanadou, ktorá vypukla po zabití sikhského separatistu Hardeepa Singha Nijjara v Kanade v roku 2023. Ottawa z tejto vraždy obviňuje indickú vládu.

Snímka obrazovky 2024-10-17 o 8.26.00 Justin Trudeau. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Krajiny si odvtedy vyhostili viacero diplomatov a ich vzťahy sa významne zhoršili. „Kanada nám nepredložila žiadne dôkazy na podporu závažných obvinení, ktoré sa rozhodla vzniesť proti Indii a indickým diplomatom,“ uviedol vo vyhlásení hovorca indickej diplomacie.

„Zodpovednosť za škody, ktoré toto bezohľadné správanie spôsobilo vo vzťahoch medzi Indiou a Kanadou, nesie výlučne premiér Trudeau,“ dodal.

Nijjar bol sikhský aktivista a naturalizovaný Kanaďan, ktorého v júni minulého roka zavraždili. India ho v minulosti označila za hľadaného teroristu, ktorý podporoval vytvorenie nezávislého štátu Chálistán pre náboženskú menšinu sikhov. Indické orgány naňho vydali zatykač za terorizmus a sprisahanie s cieľom spáchať vraždu.

Obvinenia zo strany Kanady, že za Nijjarovou vraždou stojí indická vláda, Naí Dillí od začiatku odmieta a považuje ich za absurdné.

V stredu na pôde kanadského parlamentu Trudeau vyhlásil, že existujú jasné náznaky, že India narušila suverenitu Kanady, a deklaroval, že „indická vláda urobila strašnú chybu, keď si myslela, že môže takto agresívne zasahovať, ako zasiahla do bezpečnosti a suverenity Kanady“.

(tasr)


Zvieratá pôsobia ako nevyhnutná súčasť Najvyššieho správneho súdu. Dôvodom má byť posilnenie psychohygieny a znižovanie stresov u sudcov, ktorí zrejme potrebujú podporu zvierat na výkon jedného z najdôležitejších povolaní, a to rovno na najvyššom stupni správneho súdu. Je potrebné…
Prejsť na článok
Slovensko by mohlo mať nový štátny sviatok. Poslanci Kresťanskej únie Anna Záborská a Richard Vašečka navrhujú, aby ním bol 25. marec – Deň zápasu za ľudské práva, kedy sa každoročne pripomína výročie Sviečkovej manifestácie z obdobia vlády…
Prejsť na článok
Nobelova cena za ekonómiu sa vracia ku koreňom. Tohoroční laureáti najznámejšej ekonomickej ceny sa venujú základnej otázke, prečo sú niektoré národy bohaté a iné chudobné. Ich výskum potvrdzuje, že kľúčom k blahobytu sú dobré inštitúcie.
Prejsť na článok
Poslanci strany Hlas Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Roman Malatinec predložili návrh zákona, ktorý má byť odpoveďou na nedostatočnú právnu úpravu, ktorá robí z drobných krádeží výhodný biznis. Pre istú časť zlodejov dokonca znamená beztrestnosť,…
Prejsť na článok