Izrael zrejme zabil šéfa Hamasu Jahjú Sinwára. Hnutie viedol len pár týždňov

Jedným z troch militantov, ktorých nedávno izraelská armáda zabila v Pásme Gazy v meste Rafah, mohol byť vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Jahjá Sinwár. Informovala o tom agentúra Reuters.

profimedia-0922448533 Jahjá Sinwár. Foto: Mohammed ABED / AFP / AFP / Profimedia

„Momentálne nie je možné potvrdiť totožnosť týchto teroristov,“ spresnila vo svojom vyhlásení izraelská armáda s tým, že celú záležitosť preveruje.

Poznamenala, že v budove, kde boli traja militanti zabití, neboli pred vyše rokom žiadni rukojemníci zajatí pri vpáde palestínskych kománd na juh Izraela. Medzičasom sa totiž objavili správy, že Sinwár sa skrýval medzi rukojemníkmi a používal ich ako ľudské štíty.

Čo píšu médiá

Médiá však už tvrdia, že jedným zo zabitých mužov je skutočne Sinwár. Izraelská štátna televízna a rozhlasová stanica Kan napísala, že jeho smrť potvrdzuje štúdia vzoriek DNA. Identifikáciu vraj uľahčuje fakt, že Sinwár bol v minulosti v židovskom štáte uväznený.

Smrť lídra palestínskeho hnutia predtým potvrdil aj zdroj arabskej odnože televízie Sky News, ktorá vysiela z Dubaja.

Na sociálnych sieťach sa medzičasom objavili zábery, ktoré porovnávajú hlavné telesné poznávacie znaky Sinwára a zabitej osoby, ktoré sa zhodujú. Štandard ich však z etických dôvodov nebude zverejňovať.

Členovia izraelského bezpečnostného kabinetu už boli informovaní, že vodca Hamasu je s veľkou pravdepodobnosťou mŕtvy. Pre agentúru Reuters to vo štvrtok uviedli dvaja vládni predstavitelia oboznámení s touto záležitosťou.

Židovský štát vraj ani nevedel, na koho mieri

Spravodajský web The Times of Israel (TOI) vo štvrtok popoludní s odvolaním sa na izraelskú televíziu Kešet 12 napísal, že spomínaný útok sa odohral v stredu, pričom jednotky izraelskej armády operujúce v oblasti údajne nevedeli, že v lokalite je aj Sinwár.

TOI opísal, že izraelskí vojaci zbadali niekoľko militantov, ako vstupujú do jednej z budov. Nariadený bol útok, pri ktorom sa celá stavba zrútila. Pri prehľadávaní trosiek budovy izraelskí vojaci našli telá, pričom jeden zo zabitých pripomínal Sinwára. Toto telo zatiaľ nepreviezli do Izraela, pretože lokalita je pravdepodobne zamínovaná. Aj na tele bola údajne vesta s granátmi.

Strojca osudových útokov

Sinwár je označovaný za hlavného strojcu útoku Hamasu zo 7. októbra 2023 na juh Izraela, v dôsledku ktorého Izrael spustil ofenzívu v Pásme Gazy. Vodcom hnutia je od likvidácie jeho dlhoročného lídra Ismáíla Haníju, ktorý prišiel o život koncom júla pri atentáte v Teheráne. Tento útok je pripisovaný Izraelu.

Sinwár strávil v izraelských väzniciach viac ako 22 rokov a v roku 2011 bol prepustený v rámci dohody o výmene 1027 palestínskych väzňov za izraelského vojaka Gilada Šalita, ktorého v roku 2006 zajali palestínski radikáli.

(tod/tasr)


Zvieratá pôsobia ako nevyhnutná súčasť Najvyššieho správneho súdu. Dôvodom má byť posilnenie psychohygieny a znižovanie stresov u sudcov, ktorí zrejme potrebujú podporu zvierat na výkon jedného z najdôležitejších povolaní, a to rovno na najvyššom stupni správneho súdu. Je potrebné…
Prejsť na článok
Slovensko by mohlo mať nový štátny sviatok. Poslanci Kresťanskej únie Anna Záborská a Richard Vašečka navrhujú, aby ním bol 25. marec – Deň zápasu za ľudské práva, kedy sa každoročne pripomína výročie Sviečkovej manifestácie z obdobia vlády…
Prejsť na článok
Nobelova cena za ekonómiu sa vracia ku koreňom. Tohoroční laureáti najznámejšej ekonomickej ceny sa venujú základnej otázke, prečo sú niektoré národy bohaté a iné chudobné. Ich výskum potvrdzuje, že kľúčom k blahobytu sú dobré inštitúcie.
Prejsť na článok
Poslanci strany Hlas Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Roman Malatinec predložili návrh zákona, ktorý má byť odpoveďou na nedostatočnú právnu úpravu, ktorá robí z drobných krádeží výhodný biznis. Pre istú časť zlodejov dokonca znamená beztrestnosť,…
Prejsť na článok