Martinčan patrí k slovenskej lezeckej špičke, vrcholom v Tatrách bol Hazard

Hazard_pic_002 (foto MANO factory) Jozef Krištoffy pri výkone. Foto: Mano factory

MARTIN – Málokto vydržal tak dlho (až 17 rokov) a na takej vysokej úrovni pôsobiť v slovenskej reprezentácii v horolezectve ako Martinčan Jozef Krištoffy, ktorého však zaujíma aj komunálna politika (už päť rokov je aj mestským poslancom).

Odvtedy, ako v roku 2001 začal s lezením, absolvoval množstvo výstupov, nielen doma, ale aj v zahraničí. Bol na rôznych expedíciách od Jordánska, cez Kirgizsko, severnú či centrálnu Patagóniu. Do Vysokých Tatier sa však rád vracal.

„V roku 2016 sa mi podaril prvovýstup a následne voľne preliezť cestu Corona na Jastrabej veži. Vznikla tým nová najťažšia letná cesta vo Vysokých Tatrách. V období pandémie som opäť liezol v Tatrách. Cieľom bolo preliezať staré technické hákovačky, ktoré nemali ešte voľný prelez. Z tých významných vecí by som spomenul hlavne cestu Gilotína na Malý Hrot a Diretka na Mlynárika.“

Vlani sa pustil do realizácie asi najmegalomenskejšej myšlienky, ktorá mu skrsla v hlave. Myšlienku, ktorú sa najskôr bál vysloviť nahlas. Na taký vysoký cieľ, na takú veľkú výzvu bolo treba najprv dozrieť a mentálne sa na to pripraviť.

„Hazard je najťažšia technická cesta v Tatrách z roku 2005. Cieľom nebolo ju zopakovať, ale voľne ju preliezť po pôvodnom istení z môjho technického prelezu (2022). Kto do toho trochu vidí, ten vie, že tam je množstvo premenných a otáznikov. Nepripúšťal som si inú možnosť, ako cestu voľne vyliezť. Z môjho pohľadu je to vrchol toho, čo sa mi podarilo v Tatrách. Vedieť odistiť a preliezť A5, následne liezť obtiažnosť 10 a liezť túto obtiažnosť nad mikroisteniami, to sú tri hlavné faktory, ktoré robia túto cestu výnimočnou. Veľkou výzvou však bolo pre mňa sa popri práci, povinnostiach a dvoch malých deťoch dokázať skoncentrovať na prípravu a hlavne na lezenie v ceste, kde nie je priestor na chyby.“

Cestu Hazard preliezol 9. júla 2023. Aké ďalšie výzvy má v Tatrách?

„Od roku 2012 sa snažím držať latku a posúvať ju ďalej. Neviem, či sa mi podarí posunúť latku ešte vyššie, ale je tu nová generácia, ktorá má možnosti pred sebou. Avšak v tejto ceste nejde len o obtiažnosť, ale o jej celú komplexnosť z pohľadu horolezectva, etiky, mentálnej či morálnej stránky a samotnej technicko-silovej náročnosti,“ dodal Krištoffy.


Ďalšie články